Haberin Tarihi:
11 Ekim 2012 13:41
Silah taşıdığı şüphesiyle Türkiye'nin Ankara'ya indirdiği Suriye yolcu uçağının Moskova'ya 200 kilometre uzaklığındaki Tula kentinde bulunan askeri havaalanında yüklendiği iddia edilirken Rus gümrük yetkilileri uçağın kereste taşıdığını iddia etti.

GÜMRÜK KONTROLÜ ASKERİ HAVALİMANINDA YAPILDI
İzvestia gazetesine konuşan Rusya Federal Gümrük Servisi'nden (FTS) bir yetkili "Uçağın gümrük kontrolü Moskova'nın Vnukovo Havalimanı'nda değil Tula'daki askeri havalimanında yapıldı.

Moskova'da ise uçağa sadece yolcular alındı. Bize Tula'dan geldi biz gümrük kontrolü yapmadık sadece bizde de bulundu diye mühür bastık. Sonra da Şam'a doğru hareket etti" iddiasında bulundu.

BELGELERDE UÇAĞIN KERESTE TAŞIDIĞI YAZILI
İsminin açıklanmasını istemeyen gümrük yetkilisi uçağın radyo cihazlarından ziyade kereste taşıdığını da iddia etti. Rus yetkili "Belgelerde uçağın kereste taşıdığı belirtiliyordu. Yük diplomatik statü niteliğinde değildi. Yasalara göre diplomatik yükleri gümrük yetkililerinin bile kontrol etme hakkı yok." dedi.

OLAY NASIL GERÇEKLEŞTİ
Türk İstihbarat birimleri Moskova'dan Şam'a giden Suriye uçağında bulunmaması gereken ve beyan edilmeyen yükün bulunduğu yönünde istihbarat aldı.

Bu bilgi Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu tarafından hemen Atina'da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na iletildi.

Davutoğlu ise Başbakan Tayyip Erdoğan'ı anbean bilgilendirdi. Temas trafiği sürerken 37 yolculu Suriye uçağı da Moskova'dan itibaren takibe alındı ve SRY442 sefer sayılı A-320 Airbus tipi yolcu uçağı Türk hava sahasına girdiği andan itibaren Ankara'ya inişe zorlandı.

İKİ F-16 ACİL KODU İLE HAVALANDI
Acil kodu ile Ankara Akıncı 4'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan kaldırılan iki F-16 uçağının eşlik ettiğiSuriye uçağı Esenboğa'ya yönlendirildi. Suriye uçağı saat 17.15'te Esenboğa'ya indirildikten sonra apronda hareketli saatler yaşandı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan gelen bilgi doğrultusunda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Türk havayolu şirketlerini uyardı. Suriye hava sahasını kullanan tüm sivil uçakların güvenli olmadığı gerekçesiyle derhal geri dönmesi istendi. Hac seferini yapan uçaklar uyarı üzerine seferlerini durdurdu.

Cidde'ye giden THY uçağı rotasını değiştirip Adana'ya indi. Öte yandan uçakta aralarında çocukların da yer aldığı 17'si Rus 37 kişinin bulunduğu belirtilirken Rus televizyonları haberi son dakika gelişmesi olarak verdi. Yabancı ajanslar Rusya'nın Türkiye'den bilgi istediğini öne sürdüü

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]