Koç Üniversitesi öğrencileri Turkcell Superonline’da “ışık hızı”nı test etti.

Koç Üniversitesi öğrencileri Turkcell Superonline’da “ışık hızı”nı test etti.

Haberin Tarihi:
11/10/2012

Turkcell Superonline’ın 1000 Mbps fiber internetin hayatımıza kattığı kolaylığı ve keyfi uygulamalı olarak yaşatmak için hazırladığı “Fiber İnternet Deneyim Odası”nda üniversite öğrencilerine yönelik etkinliklerinden ilki Koç Üniversitesi ile gerçekleşti. Turkcell Superonline Fiber İnternet Deneyim Odası’nda ağırladığı Koç Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği ile Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinin lisans öğrencileri gerçek fiberi deneyimleme ve saniyede 1000 Mb internetin farkını uygulamalı olarak görme fırsatı buldu.

İlk olarak Turkcell Superonline Genel Müdürlük binasındaki konferans salonunda fiber internet uygulamaları ve altyapısı hakkında bir saatlik eğitim alan öğrenciler daha sonra Fiber İnternet Deneyim Odası’na geçerek teoride öğrendikleri bilgileri saniyede 1000 Mb internet hızıyla deneme şansına sahip oldular. Daha önce DSL teknolojisiyle ulaşabildikleri 8 Mbps’e kadar internet ile saatler süren yükleme ve indirme işlemlerini saniyeler içinde gerçekleştiren öğrenciler özel olarak hazırlanan bölümde de online oyunlar oynayarak ışık hızında internetin dijital oyunlarda da kazandırdığı avantajları eğlenceli bir şekilde deneyimlediler.

1000 Mbps davetleri devam ediyor
İnternet kullanıcılarına 1000 Mpbs hızının HD video gibi büyük verileri indirmeden online oyunlara kadar pek çok alandaki internet uygulamalarında yarattığı farkı görmelerini sağlamak amacıyla oluşturulan Fiber İnternet Deneyim Odası’ndaki etkinlikler Kasım ayında Yıldız Teknik Üniversitesi Aralık ayındaki İstanbul Teknik Üniversitesi ziyaretleri ile devam edecek. Fiber İnternet Deneyim Odası’nda belirli zamanlarda öğrencilerin yanı sıra Turkcell Superonline’ın bireysel ve kurumsal müşterilerine yönelik çeşitli etkinlikler de düzenlenecek.

Türkiye’de dünya ile aynı anda fiber internet çağını başlatan ve evlere kadar 1000 Mpbs fiber interneti götüren ilk ve tek operatör olan Turkcell Superonline’ın fiber optik yatırımları bugün dünyanın önde gelen operatörlerine örnek teşkil ediyor. Hali hazırda veri iletiminde teknolojinin geldiği son nokta olarak tanımlanan “fiber optik” üzerine önümüzdeki yıllarda da yeni bir teknolojinin gelmesi beklenmiyor. Turkcell Superonline’ın 4 yıl gibi kısa bir sürede 15 milyar TL yatırım yaparak oluşturduğu kendi altyapısı ile şu anda İstanbul İzmir Ankara gibi büyük şehirlerimizin yanı sıra Kocaeli Bursa Adana Gaziantep Mersin Samsun ve Antalya olmak üzere 10 ilde evlere kadar fiber internet hizmeti sunuluyor.

“IŞIK HIZINDA” İNTERNET: SANİYEDE 1000 Mb HIZ İLE NELER YAPILABİLİR?
Saniyede 1000 Megabite kadar çıkabilen fiber internet altyapısıyla yüksek bant genişliği isteyen bir çok işlem aynı anda çok kullanıcıyla gerçekleştirilebiliyor. Örneğin birden fazla kullanıcı ile yüksek hızlarda dosya indirme online oyun oynama upload HD video stream etme gibi işlemler aynı anda sorunsuz yapılabiliyor. Ayrıca 1000 Mbps fiber internet aynı anda birden fazla bilgisayarın birbirlerine engel olmadan ve performans kaybı yaşanmadan internete bağlanmasına da imkan sağlıyor.


1000 Mbps internet hızıyla:
• 400 sayfalık bir roman kalınlığında 500’den fazla kitabı sadece bir saniyede indirmek
• Her biri 45 dakikalık 20 müzik albümünü sadece 1 saniyede yüklemek
• 15 saatlik HD kalitesinde bir filmi dakikalar içerisinde indirmek
• 90 dakikalık HD bir filmi yaklaşık 35 dakikada yüklemek (2 Mbps ile 30 saatte yükleniyor)
• 1 GB’lik bir filmi 8 saniyede indirmek mümkün.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]