Haberin Tarihi: 08 Ekim 2012 11:29
Kaçırdıkları lise öğrencisine işkence yapıp daha sonra boş bir mezara gömen iki kişinin davasına Yargıtay müdahale etti.

Kayseri'de kaçırdıkları lise öğrencisine işkence yapıp daha sonra boş bir mezara gömmek suçundan mahkemece 7 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırılan M.K. ve İ. V.'nin cezalarını Yargıtay kısmen bozdu. Aynı davada beraat eden otomobil sürücüsü C. S. ise tutuklandı.

Melikgazi İlçesi Belsin semtinde oturan lise öğrencisi 18 yaşındakiOsman Aslan tanımadığı 3 kişi tarafından 24 Aralık 2009 tarihinde bir otomobile bindirilerek kaçırıldı.Kocasinan İlçesi'ne bağlı Yeşil Mahalle'deki bir evde işkence edilen Aslan daha sonra Kuşçu Mahallesi'ne götürüldü. Osman Aslan iddiaya göre burada bilekleri bıçakla kesilip betondan yapılmış hazır bir mezarın içine bırakılarak mezarın giriş bölümü kapatıldı.

Mezarın içinden bir süre sonra güçlükle çıkarak yaklaşık 500 metre uzaklıktaki Kuşçu Mahallesine ulaşanOsman Aslan vatandaşların yardımıyla kaldırıldığı Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Olaydan sonra yakalanan M. K. ile İ.V. yargılandıkları Kayseri 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 'Adam öldürmeye tam teşebbüs ve hürriyetten alıkoyma" suçlarından 7'şer yıl 5'er ay hapis cezasına çarptırıldı. Olayda otomobili kullanan tutuksuz sanık C.S. ise beraat etti.

YARGITAY SANIKLARIN LEHİNE BOZDU
Kararı görüşen Yargıtay M. K. ile İ.V. hakkında verilen cezayı sanıkların lehine kısmen bozdu. Yargıtayadam öldürmeye tam teşebbüs suçundan verilen hapis cezasında uygulanan iyi hal indiriminin hürriyetten alıkoymak suçundan da uygulanmasını istedi. Yargıtay kararında beraat eden tutuksuz sanık C.S.'nin da yeniden yargılanmasını istedi.

ŞOFÖR DE TUTUKLANDI
Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmaya tutuklu olarak getirilen M. K. ile İ.V. Yargıtay kararını kabul etti.
Tutuksuz yargılanan ve duruşmaya katılan kaçırma olayında kullanılan otomobilin sürücüsü olan C.S. ise ifadesinde "Benim olaylarla ilişkim yok. Tek suçum yanlış kişilerle arkadaşlık etmem" dedi. Mahkeme heyeti C. S.'nin tutuklanmasına karar verdi.

'MEZARA KORKUTMAK İÇİN SOKMUŞLAR'
Sanık avukatı Ayhan Turan ise daha önce mezarlıkta keşif yapma isteklerinin kabul edilmediğini belirterek "Biz mezarda keşif yapılmasını istiyoruz. Mezarın üst kısmı açılmamış sadece cenazenin içeri alındığı yan kapak açılmış. Müvekkillerim öldürmek için değil korkutmak için mağduru mezara sokmuşlar. Zaten o da daha sonra dışırı çıkmış" diye konuştu.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]