Haberin Tarihi: 07 Ekim 2012 13:03


Fransız dergisi L'Essentiel'e konuşan Mesud Barzani Türkiye ile ilişkiler hakkında çarpıcı sözler söyledi.
Fransız dergisi L'Essentiel'de röportajı yayınlanan Kürt lider Barzani Türkiye ile ilişkilerin hiçbir zaman bozulmasını istemediklerini ancak geçmişte kendilerine gözdağı verilmek istendiğini söyledi.

Barzani Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır'ı ziyaretinde Kürt sorununu barışçıl yolla çözmek istediklerini söylediğini ve geçen yıl Erbil'e geldiğini hatırlattı. Barzani'nin demeci şöyle:

"TÜRKİYE PARLAMENTOSU KÜRTLER İÇİN FIRSAT"

"Türkiye dahil her yerde Kürtler'in haklarını elde etmesinden yanayız. Türkiye'nin izlediği politika bu hakların elde edilmesinde önemli rol oynayabilir. Silahlı çözüm yollarına çatışmalara kan dökülmesine karşıyız. Türkiye parlamentosu buradaki Kürt üyeler için küçümsenemeyecek bir fırsattır. Günümüzde sorunların çözümü için şiddete gerek yok. Türkiye'deki Kürt siyasi liderler de barışçıl yollarla sorunları çözmek istediklerini söylüyor. Biz de üzerimize düşeni her zaman yapmaya hazırız"

SIĞINMACI KÜRTLERE SİLAHLI EĞİTİM


Barzani bir soru üzerine denetimleri altındaki bölgede Suriye'den gelen 15 bine yakın çoğu erkek sığınmacı bulunduğunu söyledi. Bunların bir kesiminin silahlı eğitim gördüklerini yaşadıkları yerde olası bir kaos karşısında güçlü olmaları gerektiğini anlatan Mesut Barzani şöyle dedi:

"SURİYE'DEKİ KÜRT BÖLGESİYLE BİRLEŞME GÜNDEMİMİZ YOK"

"Suriye'deki Kürtler bu ülke yönetimi tarafından bugüne kadar vatandaş olarak kabul edilmedi. Suriye'deki Kürtler'e yönelik olarak 1960'ların başından itibaren 'Araplaştırma' politikası izlendi. Suriye'deki Kürtler'e Irak'takine benzer haklar verilebilir. Irak özerk bölgesi ile Suriye'deki Kürt bölgesinin birleşmesi gündemimizde değildir. Gelecekte ne olabileceğini hiç kimse bilemez. Hakların elde edilmesi barışçı yollar ve diyalog yoluyla talep edilebilir"


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]