Haberin Tarihi:
17/09/2012

Almanya Başbakanı Angela Merkel başkent Berlin'de basın mensuplarıyla bir araya geldi. Başbakan Merkel Almanya'nın Suriye politikasından ülkesindeki ırkçı cinayetlere Hz. Muhammed'e hakaret içeren filmden Euro krizine bir dizi konuda açıklamalarda bulundu.


"TÜRKİYE'NİN YAPTIKLARI TAKDİRE ŞAYAN"
Türkiye'nin Suriye'den gelen sığınmacılara kapısını açık tutmasının ve yaptığı yardımların takdire şayan olduğunu söyleyen Almanya Başbakanı Angela Merkel BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Lakhtar Brahimi'nin de başarılı olmasını arzu ettiklerini belirtti.

Almanya'nın Suriye krizi konusundaki duruşunun belli olduğunu vurgulayan Merkel Avrupa Birliği ve ABD ile fikir birliği içinde olduklarını ancak Birleşmiş Milletler'den bağlayıcı bir karar çıkamamış olmasını üzüntüyle karşıladıklarını ifade etti.

İRAN-İSRAİL GERİLİMİ

İran ile İsrail arasındaki gerilime de değinen Merkel bu soruna kesinlikle siyasi çözüm aranmasını istediklerini belirtti.

"YUNANİSTAN İÇİN İÇİM KAN AĞLIYOR"


Almanya'nın Euro krizinde istikrar çıpası olduğunu vurgulayan Almanya Başbakanı Merkel Euro'nun AB için sembol bir güç olduğuna işaret etti.

Rekabeti artırıcı önlemler alınmasını ve Euro kullanan ülkelerin birbirleriyle daha sıkı işbirliği yapmasını isteyen Merkel Yunanistan konusuna da değinerek "Yunanistan'da çok az geliri olan insanlar krizden etkilendiler. Bu konuda içim kan ağlıyor" dedi.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]