Eylül ayında Türk filmi yağmuru var

Sinema sezonunun hareketlendiği bu ay salonlara 6 yeni yerli film geliyor..

Bu yıl toplam 70 Türk filmi izleyiciyle buluşacak. Eylül ayında ise 6 yeni yerli film vizyona giriyor. Bu ay içinde Yeşim Ustaoğlu Sinan Çetin gibi deneyimli yönetmenlerin filmleri görücüye çıkarken Çiğdem Vitrinel Ali Adnan Özgür Muzaffer Özdemir ve Serli Seta Nişanyan ilk filmleriyle izleyici karşısına çıkacaklar.

BİR KADIN HİKAYESİ
Geriye Kalan

Antalya Film Festivali'nde yönetmeni Çiğdem Vitrinel ve başrol oyuncusu Devin Özgür Çınar'a ödül kazandıran 'Geriye Kalan' bu hafta vizyona girdi. Erkan Bektaş ve Şebnem Hassanissoughi'nin de rol aldığı film 'öteki kadın'ın hikâyesi üzerinden kadının toplumdaki yerini anlatıyor.

ÇOCUKLARA YERLİ MACERA
Kral Yolu: Olba Krallığı

Çocuk macera türündeki 'Kral Yolu: Olba Krallığı' ayın üçüncü haftasında sinema salonlarına geliyor. Serli Seta Nişanyan'ın ilk yönetmenlik denemesi olan filmde; Doğa Rutkay Arda Esen Murat Soydan ve Yonca Evcimik rol alıyor.

TOKYO'DA YARIŞTI
Yurt

14 Eylül'de gösterime girecek 'Yurt' Nuri Bilge Ceylan'ın 'Kasaba' 'Mayıs Sıkıntısı' ve 'Uzak' filmlerinde rol alan Muzaffer Özdemir'in ilk yönetmenlik denemesi. Tokyo Film Festivali yarışma bölümüne seçilen filmde; Gümüşhane'de bir doğa katliamıyla karşılaşan bir mimarın öyküsü anlatılıyor.

İKİ CEPHEDE BİR TRAJEDİ
Çanakkale Çocukları

Sinan Çetin'in filmi 'Çanakkale Çocukları' 28 Eylül'de gösterime girecek. Film Çanakkale Savaşı'nda iki farklı cephede yaşanan ortak trajediyi ele alıyor. 5 milyon dolar bütçeli filmde; Yavuz Bingöl Haluk Bilginer ve Oktay Kaynarca ile Sinan Çetin'in eşi Rebekka Haas ve iki oğlu da rol alıyor.

VENEDİK'E GİTTİ
Araf

Yeşim Ustaoğlu imzalı 'Araf' 21 Eylül'de gösterime giriyor. Özcan Deniz ve Neslihan Atagül'ün başrollerini paylaştığı film 69. Venedik Film Festivali'nde yarışma bölümüne davet edilmişti. Film bir benzincide çalışan iki gencin aniden değişen hayatlarını konu ediyor.

ERKAN CAN BAŞROLDE
Toprağın Çocukları

'Toprağın Çocukları' Eylül'ün ikinci haftasında görücüye çıkıyor. Cumhuriyet döneminin kilometre taşlarından olan köy enstitülerini konu alan filmin yapımcılığını ve başrolünü babası köy enstitüsü mezunu olan Erkan Can üstleniyor. Filmi Ali Adnan Özgür yönetiyor.

Sabah