Haberin Tarihi:

02 Eylül 2012 14:44


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ulaşım uzmanlarının çalışmalarına dikkat çekti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] İstanbul'da toplu taşım ücretlerine yüzde 50 zam yapıldığının gündeme getirildiğini belirterek "Yüzde 50 diye bahsedilen zam tek jeton olarak bahsettiğimiz uygulamalarla ilgili. Çünkü bütün dünyada böyle. 'Jetona yönelme olmasın elektronik kart kullanılsın' diye yapılan bir çalışma" dedi.

Topbaş Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]'da düzenlenecek olan 6. Dünya Kentsel Formu toplantısına katılmak üzere Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]'na (Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]) ait bir uçakla Napoli'ye gitti. Topbaş yolculuk öncesi Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]'nda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Gazetecilerin ulaşıma yapılan zam ile ilgili sorularına cevap veren Başkan Topbaş "Yüzde 50 zam ifadesi gündeme getiriliyor. Yüzde 50 diye bahsedilen zam tek jeton olarak bahsettiğimiz uygulamalarla ilgili. Çünkü bütün dünyada böyle. 'Jetona yönelme olmasın elektronik kart kullanılsın' diye yapılan bir çalışma. Halbuki elektronik bilet doldurulabilen bir sistem yanınızda bulunursa bu ücret 1.95 TL. Yapılan zam da yüzde 95 gibi 14 ay sonra yapılan bir zam" diye konuştu.

ZARAR 180 MİLYONU BULUYOR
Ulaşım ücretleriyle ilgili olarak öğrenciler konusunda farklı çalışmalar yapılacağını belirten Topbaş şunları söyledi:

"Öğrenciler ile ilgili hassasız. Ancak İstanbul'da halk otobüsleri de var. Aynı zammı onlar da alıyor ve memnun değiller. Onlar için farklı bir zam yaparsanız tercih edilemeyecek duruma geliyor. Bu nedenle paralel yürümek zorundayız bu dengeleri korumaya çalışıyoruz. Yoksa bizim yılda hizmet karşılığı zararımız 180 milyonu buluyor. Biz bu zarara bakmıyoruz. Tekrar öğrencilerle ilgili bir çalışmamız var. Biraz daha öğrencileri rahatlatacak adımlar atabilir miyiz diye çalışıyoruz. Öğrencilerden aldığımız ücret toplam gelirimiz içerisinde büyük bir yer tutmuyor. Büyük bir gelir olmadığı için biz öğrencilere bir gelir olarak bakmıyoruz. 'Onları rahatlatacak tedbirler alabilir miyiz?' diye arkadaşlarımıza söyledik."

ÖZEL ARAÇ OTOBÜS YOLUNA GİREMEYECEK
Başkan Topbaş uygulamaya başlanılacak olan otobüs yoluyla ilgili bir soru üzerine de şöyle konuştu:

"Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]'de ilk defa yaptığımız bir uygulama. İstanbul'da biz yolu bariyerlerle ayırmıyoruz. Eski rahatlık var. Ancak 07.00-10.00 ve 16.00 - 20.00 saatleri arasında buralardan sadece otobüsler geçebilecek. Bu da toplu taşımayı özendirmek adına bir çalışma. Yoksa bariyerlerle geçmişte Şişli -Taksim arasında yapılan çalışma gibi değil. Burada sadece renklerle ufak bir şerit ile belirtilen bir çalışma. İleride uygulamayı düşündüğümüz başka bir çalışma daha var.

TRAFİKTE DEVRİM GİBİ UYGULAMA
Tercihli otobüs yolundan giden otobüslerin kavşaklara geldiği zaman kırmızı ışık yanıyorsa 100 metreden algılanarak yeşile dönmesi ve bekletilmemesi sistemini uygulamak istiyoruz. Ulaşım uzmanlarımız bu konuda çalışmakta. Uygulama saatlerinde bu yola özel araç giremeyecek. İleride belki en az 3 yolcunun içerisinde bulunduğu araçların girmesini sağlayabilecek termal kameralı sistemlere de geçebiliriz."

KAYNAK:Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]