Haberin Tarihi: 31 Ağustos 2012 16:40

Filipinler'in doğusunda denizde 7.9 büyüklüğünde deprem meydana geldiği bildirildi.
BÜTÜN PASİFİK TSUNAMİ TEHDİDİ ALTINDA

Başta Filipinler ve Endonezya olmak üzere Pasifik'teki bütün ülkeler için tsunami uyarısı yapıldı.
ABD Jeolojik Araştırmalar Enstitüsü (USGS) ilk başta 7.7 olarak bildirdiği depremin büyüklüğünü daha sonra 7.9'a yükseltti.

Depremin merkez üssünün Filipinler'in Samar eyaletinin Guiuan şehrine 150 kilometre olduğu aktarıldı.

Deprem yerel saatle 20.47'de (TSİ 15.47) meydana geldi.

YIKICI TSUNAMİ UYARISI

USGS ve Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi deprem sonrası tsunami uyarısı yayınladı. Tsunami uyarısının; Filipinler Japonya Endonezya Tayvan Papua Yeni Gine ve ABD'nin Hawaii eyaleti de dahil bütün Pasifik için geçerli olduğu duyuruldu.

Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi'nden yapılan açıklamada "Bu büyüklükte bir deprem depremin merkez üssüne yakın bölgelerde dakikalar içinde çevre ülkelerde ise saatler içinde yıkıcı tsunamilere neden olabilir" denildi.

İLK TSUNAMİ GELDİ

Deprem sonrası ülkenin güneydoğu kıyısında 16 santimetrelik tsunami dalgasının kaydedildiği bildirildi. Yetkililer daha büyük dalganın gelme ihtimaline karşı uyarıyor. Bölgede halktan; yüksek yerlere çıkmaları istenirken kıyı kesimlerindeki halkın da tahliyesi devam ediyor.

Bu arada Filipinler yerel medyası ise Cagayan de Oro şehrinde deprem ile oluşan anı su baskını sonucu bir kişinin öldüğünü aktardı. Ayrıca bölgede 7 evin de yine ani su baskını sonucu yıkıldığı kaydedildi.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]