Haberin Tarihi:31.08.2012 17:50

BAKÜ-1NEWS.COM.TR
Ramil Seferov artık baba ocağında.

Bugün sabah Azerbaycan’a getirilen Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri subayı Ramil Seferov yaptığı açıklamada vatana döndüğü için çok mutlu olduğunu söyledi.

Duygularını ifade etmekte zorlandığını belirten Seferov başta Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev olmakla herkese teşekkür etti: “Bu adaletin yerini bulmasıdır. Benim için bir az beklenmedik bir gelişme oldu. Şu an yaşadığım yoğun duygulardan dolayı tüm soruları cevaplayamıyorum. İnşallah daha sonra soruları ayrıntılı bir şekilde cevaplayacağım.”

Uzun süredir Macaristan’da hapiste tutulan Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri subayı Ramil Seferov bugün sabah Azerbaycan getirildi.

Ardından Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Ramil Seferov’un affedilmesine ilişkin karar imzaladı. Kararda Macaristan Budapeşte Mahkemesinin 13 Nisan 2006 tarihli ilamı ile ömürlük hapis cezasına çarptırılan Azerbaycan vatandaşı 1977 doğumlu Ramil Seferov’un cezasının geriye kalan bölümünün affedildiği belirtildi.

Ramil Seferov 25 Ağustos 1977’de Cebrayıl ilçesinde doğdu. 1991’de Cemşid Nahçıvanski askeri lisesini kazandı. 1992’de eğitimine devam etmek için Savunma Bakanlığı tarafından Türkiye’nin İzmir kentine gönderildi. Burada Maltepe Askeri Lisesini başarıyla tamamlamasının ardından Ankara’daki Kara Harp Okulunu kazanarak eğitimini burada sürdürdü. Eğitimini tamamladıktan sonra vatana dönen Seferov çeşitli birliklerde hizmet yaptı ve üsteğmen rütbesine kadar yükseldi. 2004 yılının Ocak ayında NATO programları çerçevesinde Macaristan’ın Budapeşte kendinde düzenlenen 3 aylık İngilizce kurslarına gönderildi.

19 Şubat 2004 tarihinde kurslara katılan Gurgen Markaryan isimli Ermeni subayı öldürdüğü için gözaltına alınan Seferov Budapeşte Mahkemesinin 13 Nisan 2006 tarihli ilamı ile ömürlük hapis cezasına çarptırılmıştı.

İ.A.-A.A.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]