Haberin Tarihi: 27.08.2012 19:08:56
CHP Genel Başkanı Kemal KılıçdaroğluBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan'aSuriye'deki gelişmeler ve etkileriyle ilgili bir mektup gönderdi.


CHP'nin resmi internet sitesinde Kılıçdaroğlu'nun Başbakan Erdoğan'a gönderdiği mektuba yer verildi.

"Cumhuriyet Halk Partisi olarak Suriye'nin bağımsızlık egemenlik ve toprak bütünlüğünün korunmasından yanayız.

Türkiye barış ve uzlaşıdan yana bir politika izleyerek öncelikle şiddete son verilmesini sağlamalıdır" ifadesi kullanılan mektuptaCHP'nin Suriye için çözüm önerileri de yer aldı.


"Sayın Başbakan" diye başlayan mektup şöyle: "KomşuSuriye'deki gelişmeler ülkemizin başta güvenliği olmak üzere ekonomisi sosyal huzuru turizm ve taşımacılık alanları dâhil çok geniş kapsamda artarak olumsuz etki yapmaya devam etmektedir. Öte yandan Suriye'dekişiddet ve çatışmaların durdurulamaması halinde ülkenin parçalanması iç savaş boyutlarının genişleyerek bölgesel ve uluslararası bir ihtilafa dönüşmesi de dışlanamayacak bir olasılıktır.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak Suriye'nin bağımsızlık egemenlik ve toprak bütünlüğünün korunmasından yanayız. Türkiye barış ve uzlaşıdan yana bir politika izleyerek öncelikle şiddete son verilmesini sağlamalıdır. Kardeş Suriye halkının insan onuru ve haklarına saygılı hukukun üstünlüğüne dayalı demokratik bir rejim çerçevesinde güven ve huzura kavuşmasını istiyoruz.

Uluslararası toplumun çözüm gayretleri maalesef şu ana kadar istenilen sonuçları verememiştir. Mevcut koşulları ve daha önce CHP olarak gündeme getirdiğimiz önerileri de dikkate alarak bu sefer hazırladığımız Suriye için kapsamlı çözüm önerimizi ekte takdim ediyorum. İnancımız odur ki Hükümetinizin bu öneriye sahip çıkması halinde uluslararası toplumun çabaları yön ve etkinlik kazanabilecektir. Zira Suriye konusunda Türkiye'nin başka hiçbir ülkeyle kıyaslanamayacak kadar ağırlık ve etkisi vardır."

Suriye için çözüm önerisi

Kılıçdaroğlu Suriye'de yaşanan iç savaşın sona ermesi için daha önce açıklanan partisinin çözüm önerilerini de mektupta gönderdi.

Suriye'nin olası bir parçalanma sürecine girdiğini savunan Kılıçdaroğlu Türkiye'ninSuriye'nin çökmesine halkının daha fazla acı çekmesine bunalımın ülke dışına taşınmasına izin vermemesi gerektiğini belirtiyor.

Önerisinde Türkiye'nin yeni bir başlangıç yaparak ağırlığını Suriye'de barış uzlaşma istikrar ve güvenden yana koyması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu TBMM'nin olağanüstü toplanarak bir deklarasyonla uluslararası konferans düzenlenmesi çağrısında bulunması gerektiğini ifade ediyor.

Kılıçdaroğlu BM Genel Sekreteri'nin himayesinde BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri Arap Ligi AB İran Suriye'nin Arap komşuları ve Türkiye'nin katılacağı konferansa Suriye rejimi ve muhalefetinden temsilcilerin de davet edilmesi ve bu temsilcilerin tam yetkili olmalarının sağlanmasının önem taşıdığını dile getiriyor.

Konferansın görüş ve beklentilerin açıklanacağı açılış bölümünden sonra 15 gün boyuncaSuriye yönetimi ve muhalefetinin BM Genel Sekreteri gözetiminde müzakere yapmasını öneren Kılıçdaroğlu son bölümde BM Genel Sekreteri tarafından hazırlanan ve Suriyeliler arasındaki anlaşmayı yansıtan belgenin BM Güvenlik Konseyi'ne sunulmak üzere oylanabileceğini ifade ediyor.

Müzakerelerin ateşkes insani yardım akışı ülkeden kaçanların dönüşüne ilişkin koşullar yeni anayasa ve seçim yasalarının oluşturulmasını da kapsayan konularda anlaşma sağlanıncaya kadar sürdürülmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu son aşama olarak BM Güvenlik Konseyi onayıyla uluslararası barış gücü oluşturulmasını öneriyor.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]