Haberin Tarihi:
26 Ağustos 2012 14:11
İsrail'deki bir televizyon kanalının iddiası gündeme bomba gibi düştü: ABD'dekiseçimden önce Ortadoğu'da savaş var.

İsrail'deki bir televizyon kanalının iddiası gündeme bomba gibi düştü: ABD'deki seçimden önce Ortadoğu'da savaş var.

İddiaya göre İsrail ABD'de 6 Kasım'daki devlet başkanlığı seçiminden önce İran'ı vuracak. İsrail'de nüfusun yarısına gaz maskeleri dağıtıldı. Tel Aviv'de Savunma Bakanlığı binası altında bombalı saldırılara karşı sığınaklar oluşturuldu.

"İSRAİL'İN SALDIRISI HİÇ OLMADIĞI KADAR YAKIN"
İsrail'de Channel 10 News televizyonunun askeri muhabiri Alon Ben-David İsrail'in İran'a saldırısının "şimdiye kadar hiç olmadığı kadar yakın" olduğunuNetanyahu'nun da 6 Kasım'dan önce saldırıda "kararlı" olduğunu söyledi. Ünlü İngiliz tarihçi ve yazar Michael Burleigh de seçimden önce muhtemelen ekim sonu saldırı yapılacağı kanaatinde olduğunu açıkladı.

OBAMA TEMKİNLİ Netanyahu VE BARAK KARARLI
ABD'de yeniden başkan seçilme telaşındaki Barack Obama askeri saldırı öncesinde İran'a karşı başlattığı iktisadi yaptırımların sonuç vermesini bekliyor. İran meselesini yeniden başkan seçilmesi halinde ikinci döneminde ele almayı planlayan Obama'nın en son isteyeceği şeyin İsrail'in seçimlerden önce İran'a saldırması olduğu ifade ediliyor. İsrail ise bu konuda çok sabırsız. Başbakan Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Ehud Barak İran'ın nükleer programının birkaç ay içinde geri dönderilemez noktaya geleceğini ve bir kez nükleer silah sahibi olduğunda İran'ın İsrail hava saldırıları için "bağışıklık bölgesi" haline geleceğinden endişeli.

İsrail'de savaş yanlısı ifadeler de yayılmaya başladı. İsrail İran'ın nükleer silah sahibi olmasını ölüm kalım meselesi olarak görüyor. Bu bölgedeki İran hakimiyetinden dolayı Türkiye Mısır Suudi Arabistan gibi ülkeleri de nükleer silah sahibi olmaya sevk edeceği bölgede silahlanma yarışına yol açacağı için deİsrail'de endişelere sebep oluyor.

İRAN'DAN HİZBULLAH'A SİLAH SEVKİYATI
İran'ın da İsrail'in saldırısına karşı Hizbullah'ı kunnllanmayı planladığı bu kapsamda Suriye üzerinden 10 güçlü Scud füzesiyle 50 bin roket de dahil Lübnan'da Hizbullah'a silah ve mühimmat gönderdiği öne sürülüyor. Bu roketlerin İsrail'in büyük bölümünü vurabilecek kapasitede olduğu savunuluyor.

İran'da da son zamanlarda İsrail'e yönelik söylemlerde artış var. Dini lider Ali Hamaney geçen haftaİsrail'in "ortadan kalkacağı"nı söylerken Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad İsrail'i 'kanserli tümör' olarak nitelendirdi.

İsrail Demir Kubbe isimli füze savunma sisteminin Hizbullah'ın kısa menzilli roket ve havan topu saldırılarının çoğunu etkisiz hale getireceğini milyarlarca dolarlık radar güdümlü Arrow füğzelerinin deİran'ın uzun menzilli Şahab 3 füzelerinin üstesinden geleceğini planlıyor.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]