Haberin Tarihi: 12 Ağustos 2012 12:24

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ile Demokratik Toplum Kongresi'nin (DTK) bir grup kadın milletvekili Irak'ın kuzeyindeki Erbil şehrindeSuriye gündemi ile temaslarda bulunuyor.

Önceki gün karayolu ile Erbil'e gelen Van Bağımsız Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk BDP Mardin MilletvekiliEmine Ayna BDP Kars MilletvekiliMülkiye Birtane BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata Irak bölgesel Kürt yönetimi parlamentosunu izyaret etti. Basına kapalı olarak gerçekleşen toplantıda tüm Kürt siyasi partilerinin kadın temsilcileri katıldı.

Heyet daha sonra Erbil'de tabelası asılan BDP Erbil Temcilciliğini ziyaret etti. Burada Cihan'a açıklamalarda bulunan Aysel Tuğluk bölgedeki Kürt partilerinin kadın temsilcileri ile Suriye konusunda ortak bir komisyonun kurulması için bir toplantı düzenlediklerini söyledi.

Tuğluk görüşmede özellikle Suriye'deki Kürtlere nasıl yardımcı olabilcekleri konusunda görüş alış verişinde de bulunduklarına dikkat çekerek "Suriye'de yaşayan Kürtler için bazı kararlar aldık. Önceliklle siyasi ve maddi destek için bir komite oluşturma kararı alındı.

Oluşturulacak ortak bir komisyon ile bayramda Suriye'ye gidip onlara yardım götüreceğiz. BDP ve DTK olarak bir araya gelip diploması çalışmalarını yüreteceğiz. Oradaki halkımızı ziyaret edeceğiz. Haklı mücadelelerini desteklediğimizi göstereceğiz." dedi.

"PYD SİYASİ VE MEŞRU BİR KÜRT PARTİSİDİR"
PYD'nin de diğer partiler gibi Suriye'de meşru mücadele eden bir Kürt partisi olduğunu iddia eden Tuğluk "Biz bunu böyle görüyoruz. PYD siyasi bir Kürt partisidir. PYD Kürt halkının hakları için mücadele eden ve güçlü bir partidir. Ayrıca diğer partiler gibi meşru bir partidir." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin Suriye'de çıkan halk tabanını tanıması gerektiğini ifade eden Tuğluk "Oradaki Kürtler Esad'in gidişini fırsat bilip ortaya çıkmamışlardır. Ayrıca Türkiye'nin ifade ettiği gibi üç beş kişi genç bir araya gelip bayrak dikmesi durumu da değildir. Orada tabandan gelen halk devrimi gerçekleşmiştir. Bu iradeyi herkesin tanımasını istiyoruz.

Oradaki yönetiminde meşru kabul edilmesi ayrıca PYD'nin de meşru olarak kabul edilmesi gerekir. Türkiye'ye önerimiz Kürtlere düşamanlık beslemesinler. Oradaki Kürtler kendi haklarını aldılar. Kaygıya ve korkmaya gerek yok. Oradaki Kürtleri tanımak Türkiyenin yararına olacaktır. Bu durumun aksi olması halinde BDP ve DTK olarak kendimize yapılmış farz edeceğiz." dedi.

PYD'nin Esad güçleri ile birlikte hareket ettiği yönündeki haberlerin asılsız ve yalan olduğunu belirtere Tuğluk bununun insafsızlık olduğunu ve bu tür haberlere kimsenin inanmadığını ifade etti.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]