Kudüs'te yayınlanan bir raporda Ortadoğu'ya serpilmiş Kürtlerin en az bir devleti hak ettiği ve Kuzey Irak'ta kurulacak bir devletin İsrail'in çıkarına olabileceği ifade edildi.


Haberin Tarihi: 10.08.2012 08:54


'Jerusalem Center for Public Affairs' tarafından hazırlanan rapor eski İsrail Başbakanı İzak Rabin'ın dış politika danışmanlarından olan emekli istihbarat subayı Jacgues Neriah tarafından kaleme alındı.

Neriah raporunda Ortadoğu'da yaşanan koşulların Kürtlerin kendi kaderini tayin hakkına zemin hazırldığı ifade edildi. Kürt çabalarının Irak'tan sonra şimdi Suriye'ye odaklandığını belirten Neriah İsrail'in her ülkedeki Kürt meselesi konusunda dikkatli olması gerektiğini tarihi adaletin 22 Arap ülkesi bulunan Ortadoğu'daki 35 milyon Kürt'ün en az bir devleti hak etmesini dikte ettiğini kaydetti.

Neraih Kuzey Irak'taki bir Kürt devletinin İsrail'in jeopolitik çıkarlarına yararlı olabileceğini savundu.

Raporunda Türkiye'nin de Kuzey Irak'taki bir Kürt devletine eskisi gibi tepkisel yaklaşmadığını ancak Suriye'deki Kürtler konusunun bunu değiştirebileceğini belirten Jacques Neriah Türkiye'deki Kürt nüfusunun 37 milyon olduğunu ileri süren Türk demografi uzmanlarının bulunduğunu da raporuna ekledi.

Neriah Başbakan Erdoğan'ın Kürt politikasında açılımlar yaptığını ancak Kürt taleplerinden bıktığını da yazdı.
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]