Haberin Tarihi:
03 Ağustos 2012 10:02


Almanya'nın en yüksek tirajlı gazetesi Bild Türk milletvekilinin Türban hakkındaki görüşlerine geniş yer ayırdı.

Almanya'nın en yüksek tirajlı gazetesi Bild "Türban yasağı tabu olmamalı" başlıklı haberde Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Hamburg eyaleti milletvekili Kazım Abacı'nın bu konudaki görüşlerine geniş yer ayırdı.

Alman Bild Gazetesi Almanya'da ilk kez Hamburg'da Müslümanlarla hukuki alanda diğer dini topluluklarla eşit haklar sağlayacak "Hak Eşitliği Antlaşması"na göre okullarda öğretmenlerin "mesleklerini yerine getirmede haksız yere dışlanamayacağı" ve dolayısıyla Hamburg'da "örtülü öğretmenlerin derslere girebileceğini" öngören ek tasarı metninin tartışmalı olduğunu ileri sürdü.

Haberde ayrıca Hamburg'da Müslümanlarla imzalanması beklenen "Hak Eşitliği Antlaşmasın" şu andaki tasarısına göre Hamburg'da okullarda tamamıyla vücudu örtülü bir öğretmenin dahi okullarda derse vermesine olanak sağlandığı belirtildi.

Abacı konu ile ilgili olarak Bild gazetesine verdiği demeçte özellikle okullarda dini sembol taşıyan kıyafetlere asla izin verilmemesi gerektiğini ifade ederek "Öğretmenlerin dini sembol ifade eden kıyafatler taşıması ilkesel olarak yasaklanmalı bu ister haç işareti ister türban ister hicap olsun....Eğer okulun barış ortamını tehdit eden bir durum olursa buna reaksiyon göstermeliyiz" dedi.

Okulların çok hassas kurumlar olduğunu ve dünya görüşü açısından neutral bir yer olduğunu ifade eden Abacı "Müslüman toplulukları okulların neutral olduğu bilincindeler. Bu konuda herkese büyük sorumluluk düşmektedir" şeklinde açıklamada bulundu.

Müslümanlarla imzalanacak "Hak Eşitliği Antlaşmasına" göre bütün öğrencilerin birlikte din dersi eğitimi görmeleri konusunda ise Abacı Hristiyan ve Müslüman öğrencilerin farklı dinlerle meşgale olmaları durumunda ancak karşılıklı önyargıların giderilebileceğini ifade etti. - Ankara
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]