Rusya Suriye'ye 3 Gemi Gönderiyor


Haberin Tarihi: 03 Ağustos 2012 12:27

Rusya Akdeniz'de bulunan Rus savaş gemilerinin Suriye'nin Tartus limanına birkaç gün içinde demirleyeceğini açıkladı.

Suların iyice ısındığı Suriye bölgesinde askeri hareketlilik gittikçe artıyor. Bölgedeki tüm ülkeler Suriye'ye yakın yerlere askeri yığınak yapmayı sürdürüyor.

Rusya Genelkurmay Başkanlığı kaynakları özellikle Kofi Annan'ın istifa etmesinin ardından iyice gerilen bölgeye Akdeniz'de bulunan Rus savaş gemilerinin birkaç gün içinde demirleyeceğini açıkladı. Gemiler Tartus limanına yanaşacak.

Interfax'a konu ile ilgili bilgi veren yetkili "Kuzey Filosu'na ait Aleksandr Otrakovski Georgi Pabedonets ve Kondopoga adlı dev savaş gemileri Suriye'nin Tartus limanına yanaşacak. Hafta sonu ya da gelecek hafta başı demirlemiş olurlar. Liman sınırlı olduğu için iki gemi girecek. Diğeri açıkta duracak" dedi.

Rusya'nın Akdeniz'de bulunan tek askeri üssü Tartus'a Rus savaş gemilerinin gıda ve su ihtiyaçlarını karşılamak üzere yanaşacakları ifade ediliyor. Gemiler daha sonra da Çanakkale ve İstanbul boğazlarını geçerek Novorossisk'e gidecek.

Kaynak Rus savaş gemilerinin Tartus'ta ne kadar kalacağı ile ilgili bilgi vermedi.

Rusya Karadeniz Filosu Komutanı Aleksandr Fedosenkov Akdeniz'de bulunan Rus savaş gemilerinin Suriye'de herhangi bir askeri görevleri bulunmadığını Eylül ayında yapılacak Kaskad-2012 adlı askeri tatbikat için hazırlık yaptıklarını söylemişti. Halen Rusya'ya ait 10 savaş gemisi ve eskort gemiler Akdeniz'de bulunuyor.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]