Haberin Tarihi:
02 Ağustos 2012 22:08
Irak'ın kuzeyinde bulunan Kerkük kentinde bu akşam saatlerinde dört kişilik bir Türkmen aile evlerinde ölü olarak bulundu.

Kerkük'ün Bağdat yolu üzerinde bulunan Haşim Fazıl Çakmakçı'ya ait evde yaşanan vahşette ikisi çocuk dört kişilik aile boğazları kesilmiş olarak bulundu.

Olayla ilgili soruşturma başlatan güvenlik güçleri Çakmakçı'nın Kerkük'te bir fabrika sahibi olduğunu belirledi. Bu sebeple ihtimaller arasına etnik veya mezhep çatışmasının yanı sıra ticari hesaplaşma ya da mafya saldırısı da dahil ediliyor.

BAĞDAT'TA BOMBALI SALDIRI

Öte yandan Irak'ın başkenti Bağdat bu akşam iftar saatlerinde bir bombalı saldırıyla sarsıldı.

Polis Bağdat'ın kuzeyinde Şiiler'in yaşadığı Hüseyniye semtinde pazar yerinde eş zamanlı iki bombalı saldırı düzenlendiğini bildirdi.

İftar saatine yakın düzenlenen saldırılarda 1'i kadın 6 kişi öldü; 2'si çocuk 14 kişi yaralandı.

Ölü ve yaralı sayılarını hastane yetkilileri de doğruladı.

KERKÜK HENÜZ BAYRAM ETMİŞTİ

Irak'ın işgalinden bu yana etnik ve mezhep ayrılıklarından kaynaklanan çatışmalarda harap olan Kerkük'ün yüzü geçtiğimiz günlerde ilk kez gülmüştü.

Irak parlamentosunda alınan kararla Araplar ve Kürtler'den sonra Türkmenler de 'millet' statüsünü kazanıp anayasal haklarına kavuşmuştu.

Karar Kerkük sokaklarında davullar ve zurnalar çalarak türkülerle kutlanmıştı.

Hemen ardından Kerkük için bir başka sevindirici haber Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun ziyareti olmuştu.

Davutoğlu 75 yıl aradan sonra Kerkük'e giden ilk Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı oldu.

Daha önce dönemin Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras Kerkük'e gitmiş Fahri Korutürk de Cumhurbaşkanı olarak Kerkük'ü ziyaret etmişti.


Kaynak: Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]