Haberin Tarihi:
02 Ağustos 2012 18:17

Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan 31 Ağustos'ta görevini bırakıyor.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi ile Annan'ın yerine yeni bir isim belirlemek için istişarelere başladıklarını ifade etti. Ban "İnkar edilemez yetenekleri ve prestijini en zor ve muhtemelen teşekküre değer görülmeyecek görevler için diğerkamca ortaya koyan Kofi Annan en büyük takdiri hak ediyor" yorumunu yaptı.

İLK TEPKİ RUSYA'DAN: ÜZÜLDÜK

Karara ilk tepki Rusya'dan geldi. Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin Annan'ın görevi bırakmaya karar vermesinden üzüntü duyduklarını söyledi.

Annan'ın çabalarını çok güçlü şekilde desteklediklerini vurgulayan Churkin "Bir ay daha görevi başında. Umarım bu kadar zor şartlar altında bu ay mümkün olduğunca etkin kullanılır" diye konuştu.

BEYAZ SARAY ESED'İ RUSYA'YI VE ÇİN'İ SUÇLADI

Amerikan hükümeti Annan'ın istifa kararını Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in ateşkes planına bağlı kalma sözünü tutmadığının göstergesi olarak değerlendirdi.

Beyaz Saray basın sözcüsü Jay Carney ABD'nin Annan'ın Suriye'de şiddete çözüm bulunması çabalarının öncülüğünü yapmaktaki istekliliğini takdirle karşıladığını ifade ederken Annan'ın istifasının Rusya ve Çin'in Esed'e karşı harekete geçilmesine destek vermeyişinin altını çizdiğini söyledi.

Carney Suriye hükümetinin Annan Planı'nı kucaklamaya asla gönüllü olmadığını belirtirken ABD'nin şiddetin sonlandırılması için uluslararası müttefikleriyle birlikte çalışmayı sürdüreceğini kaydetti. Carney ülkesinin Suriye'deki muhaliflere silah gönderilmesine karşı çıkmaya devam ettiğini de sözlerine ekledi.

ANNAN'IN BM KARNESİ PARLAK OLMADI

1996'da Boutros Boutros-Ghali'den sonra Birleşmiş Milletler'in yedinci Genel Sekreteri olarak seçilen Annan 2001 yılında Nobel Barış Ödülü'nü kazandı. 10 yıllık hizmetten sonra 1 Ocak 2007'de görevini Güney Koreli Ban Ki-Moon'a devreden Annan'ın BM kariyeri çok da parlak değil.

* 1993 yılında Ruanda'da 1 milyonu aşkın insanın ölümüyle sonuçlanan Ruanda soykırımına etki etmedi. Annan Barış Gücü komutanı Romeo Dallaire'nın soykırımı önlemek için önerdiği bütün talepleri reddetmiş; bunun Birleşmiş Milletler'i ilgilendirmediğini açıklamıştı. Verdiği kararlar Huti'lerin soykırımı sürdürmesini kolaylaştırmış ve Tutsi'lerden öldürülenlerin sayısı dramatik boyutlara ulaşmıştı.

* 1995 yılı Temmuz'unda Srebrenica katliamında 8 binin üzerinde Müslüman Boşnak'ın ölümünü engellemekte etkisiz kaldı.

* Kıbrıs için önerdiği plan Kıbrıs Türkleri tarafının referandumda kabul etmesine rağmen Kıbrıs Rumlarının hayır demesi üzerine rafa kalktı ve Kıbrıs'ta çözüm de tekrar gündeme gelmedi.

* Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği temsilcisi olarak Suriye'de yaşanan olaylarda Beşşar Esed'e sunduğu planlar Esed tarafından sürekli sürüncemede bırakılırken hiçbir yaptırım uygulanamadı.


Kaynak:Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]