Haberin Tarihi: 17 Temmuz 2012 14:48
Rusya'da kamuoyu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Kremlin'e çıkarken kullandığı makam aracının plakasını tartışıyor.

Rusya'da kamuoyu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 7 Mayıs 2012'de Kremlin'e çıkarken kullandığı makam aracının plakasını tartışıyor. Ülkede 'Mavi Kova' adlı hareketin konuyla ilgili internette yayınladığı fotoğraf ve görüntüler üzerine trafik polisinden açıklama geldi. Moskova Trafik Müdürlüğü aracın kime ait olduğunu tespit edemediklerini dolayısı ile ceza uygulama imkanlarının olmadığını duyurdu.

Açıklamada "İnternete koyulan ve ön tarafında plakasının bulunmadığını gösteren resimlerde araçların kimliği ve kime ait olduğu tespit edilemiyor. Bunun dışında resim ve görüntülerin sahte olup olmadığı da şüpheli" denildi.

Rusya'da mavi tepe lambalı araçlarla mücadele eden Mavi Kova'nın koordinatörü Pyotr Şkumatov Putin'in makam aracının trafik kuralını ihlal ettiğini öne sürerek "Putin'in şoförünün trafik kuralını ihlal ettiği ve plakasız araç kullandığını kanıtlayan görüntüleri tüm Rusya gördü" dedi.

Mavi Kova harekatı öncüleri plakasız araç kullananlara beş bin ruble (150 dolar) para cezası ve sürücünün ehliyetine 1-3 ay süre ile el konulması gerektiğini söylüyor.

Olaya tepki gösteren Putin'in Basın Sözcüsü Dmitri Peskov "Burada trafik kurallarının ihlal edildiğini söyleyemeyiz" dedi. Haberlere göre plakasız numaralardan Başbakan Dmitri Medvedev ve Ortodoks Kilisesi Başkanı Patrik Kirill de yararlanıyor.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]