Haberin Tarihi: 25 Haziran 2012 13:14
Türkiye'nin ekonomisi iç ve dış politikası Financial Times'in yayınladığı dört sayfalık bir dosyaya konu oldu

Financial Times dört sayfalık "Türkiye Dosyası"nda Türkiye'nin yeni dış politikası aracılığıyla bölgedeki "yeni yumuşak güç" olma iddiasının "kendi arka bahçesindeki sorunların tehdidi altında olduğu" yorumunu yaptı.

Türkiye'nin ekonomisi iç ve dış politikası Financial Times'in yayınladığı dört sayfalık bir dosyaya konu oldu.

Türkiye'nin yeni dış politikası aracılığıyla bölgedeki "yeni yumuşak güç" olma iddiasının ise "kendi arka bahçesindeki sorunların tehdidi altında olduğu" öne sürülen dosyada "Büyüyor ama manevra alanı sınırlı" gibi görüşlere yer verildi. FT Türk ekonomisi için "ince buz üzerinde kayan bir yıldız patenci" benzetme yaptı.

Özel dosyada "Yükselen Güç Artan Sorunlar" başlığıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yönetimindeki Türkiye'nin parlayan profilinin yanı sıra asker-sivil ilişkileriyle hak ve özgürlükler tartışmalarına kadar pek çok konuya Başbakan'ın politik hırsları ve hedefleri çerçevesinde değiniliyor.

Bbc Türkçe tarafından yansıtılan dosyada Başbakan Erdoğan'ın Atatürk'ten sonra Türkiye'nin başına gelen en güçlü politik karakter olduğu sıklıkla vurgulanıyor.

2009'da İsviçre'deki zirve sırasında İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'le girdiği tartışmanın ardından Davos'a bir daha dönmeyeceğine yemin eden Erdoğan'ın bugün Davos'u ayaklarına getirdiği yazılıyor.

Türkiye'de Erdoğan'ın pek çok kurulu düzene meydan okuduğu iddia edilen haberde başbakanın karşısındaki esas zorluğun pek çok devlet kurumunda örgütlü Fethullah Gülen cemaati olduğu iddiasına yer verildi.

"YENİ YUMUŞAK GÜÇ OLMA İDDİASI TEHDİT ALTINDA"

Financial Times'ta yer alan bir diğer analizde Türkiye'nin yeni dış politikası aracılığıyla bölgedeki "yeni yumuşak güç" olma iddiasının ise "kendi arka bahçesindeki sorunların tehdidi" altında olduğuna ilişkin değerlendirme dikkat çekiyor.

Analizi kaleme alan Gideon Rachman "Yeni Osmanlıcılık" fikrinden söz eden hükümet yetkililerine karşılık Arap Baharı ve özellikle Suriye'deki ayaklanmaların Türkiye'nin "bölgesinde eşsiz bir nüfuza" sahip olma iddiasını tehdit ettiğini yazıyor.

Rachman'a göre "hiperaktif" Dışişleri Bakanı olarak nitelediği Ahmet Davutoğlu'nun "komşularla sıfır sorun" politikası Türkiye'nin yeni yaklaşımını tarif eden tek slogan.

"KOMŞULARLA "SIFIR SORUN' DAHA TARTIŞMALI ETKİSİZ BİR POLİTİKA OLDU"

Ancak Rachman Türkiye'nin komşularının İran Suriye Irak ve Rusya olduğuna dikkat çekerek "komşularla sıfır sorun" politikasının "daha tartışmalı ve daha etkisiz bir politika" olduğunu öne sürüyor.

Yorumda "İki sene öncesine kadar önüne geleni silip süpürür gibi görünen Türkiye diplomasisi şimdilerde naif ve etkisiz görünme riski taşıyor" ifadelerine yer veriliyor.

Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği konusuna da değinen Rachman "Türkiye'nin resmi pozisyonu bir yana geçtiğimiz yıllarda Avrupa Birliği'nin esasında Türkiye'yi kulübe istemediği acı biçimde anlaşıldı" dedi.

"EKONOMİ BÜYÜYOR AMA MANEVRA ALANI SINIRLI"

Financial Times Türkiye özel ekinde ülkenin ekonomisine dair "Ekonomi büyüyor olabilir ama manevra alanı sınırlı" başlıklı Stefan Wagstyl imzalı analiz Avrupa Birliği bankalarına bağımlılığın büyümeyi belirsiz kıldığı konusunda uyarıyor.

"İNCE BUZ ÜZERİNDE KAYAN YILDIZ PATENCİ"

Gazete fon yöneticileri açısından Türkiye ekonomisinin "ince buz üzerinde kayan bir yıldız patenciye" benzediğini yazıyor.

Analize göre "Buz dayandığı sürece gösteri iyi görünüyor. Ancak buzun kırılacağına dair sürekli bir korku hakim."

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]