Mavi Marmara saldırısı için hala kendilerinin haklı olduğunu ima eden Lieberman Amerika Birleşik Devletleri'nin geçen Kasım'da 24 Pakistanlı askeri yanlışlıkla öldürdüğünü hatırlattı.Haberin Tarihi:
05 Haziran 2012 12:42
ABD'nin Pakistan'ın isteğine rağmen İslamabad yönetiminden özür dilemeyi ret ettiğini belirten Lieberman İsrail'in de Mavi Marmara baskını için özür dilemek zorunda olmadığını vurguladı.

'KİMSE BİZE SAYGI DUYMAZ'

Lieberman İsrail'in bu konudaki tavrını ABD'ye anlatması gerektiğini de belirtti. İsrailli Bakan "Mavi Marmara nedeniyle özür için baskı yaptıklarında bazen en iyi dostlarınıza bile hayır demek zorundasınız. Yoksa kimse size saygı duymaz" dedi.

Geçen hafta İstanbul 7. Ağır ceza mahkemesi İsrail Genelkurmay Başkanı'nın da aralarında bulunduğu 4 komutan hakkında 9'ar kez müebbet ve 18 bin 32'şer yıla kadar hapis cezası istenen iddianameyi kabul etmişti.

NYT: ULUSLARARASI TUTUKLAMA EMRİ YOK

Dokuz Türk'ün ölümüyle sonuçlanan Mavi Marmara operasyonu nedeniyle müebbet istenen dört İsrailli komutan hakkında İstanbul'da açılan davada mahkemenin verdiği talimatlar yabancı medyaya da yansıdı.

New York Times gazetesi mahkemenin suçlamaların İsrail'e resmen iletilmesini istediğine dikkat çekerken "Türk otoritelerinin İsrailli komutanları yargılama çabaları ilerliyor" yorumunu da yaptı.

New York Times İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Pazartesi günü iddianamenin İngilizceye tercüme edilerek İsrail Adalet Bakanlığı'na gönderilmesi talimatını verirken duruşmalarda İbranice tercümesinin sağlanacağını da bildirdiğini kaydetti.

Buna karşın gazete "Uluslararası bir tutuklama emri çıkarılmadı" dedikten sonra "İsrail hükümeti de dört sanığın Türkiye'ye sehayat etmeyeceği uyarısını yaptı bu nedenle duruşmalar başladığında sanıkların hazır bulunmaları pek beklenmiyor" diye yazdı. Gazete şöyle devam etti:

"Bunun yerine dava muhtemelen iddianamede baskının doğrudan ve dolaylı kurbanları olarak sıralanan 490 kişiye şikayetlerini ve olayara ilişkin kendi versyonlarını detaylı biçimde dile getirme Türkiye'ye ise özür ve tazminat için İsrail'e baskı yaparken meseleyi projektör ışığı altında tutma fırsatını verecek."

"SİZ BİZİ SAVUNDUNUZ BİZ DE SİZİ SAVUNACAĞIZ"

ABD'li gazete İsrail'in şimdiye kadar Türk savcılara pek kulak asmadığı yorumunu yaptığı haberinde İsrail Başbakanı Binyamin Netanhayu'nun komutanlara güvence verirken sarfettiği "Siz bizi savundunuz biz de sizi savunacağız" sözlerini aktardı.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]