Haberin Tarihi:
05 Haziran 2012 14:19

Suriye'nin aralarında Türkiye ABD İngiltere ve Fransa'nın da bulunduğu çeşitli ülkelerin büyükelçilerini "persona non grata" ilan ederek sınır dışı etme kararı aldı.


Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu bir düzine kadar Batılı ülkenin Suriye'li diplomatları sınır dışı etme kararına Şam'dan misilleme geldi.

Esed Yönetimi Batılı ülkelerin Suriyeli diplomatları sınır dışı etme kararının ardından aralarında Türkiye ABD İngiltere ve Fransa'nın da yer aldığı çeşitli ülkelerin büyükelçilerini "persona non grata" (istenmeyen kişi) olarak ilan etti.

İngiliz yayın kuruluşu Bbc bu konudaki haberinde Şam'ın Suriye'den ayrılmalarını istediği büyükelçilerin sayısını 17 olarak gösterdi.

BASKILAR İYİCE ARTMIŞTI

Suriye yönetiminin Hula bölgesindeki katliamından sonra Avrupalı birçok ülke Şam üzerindeki baskıyı artırmak amacıyla ülkelerindeki Suriye büyükelçilerini ''istenmeyen kişi'' ilan etmişti.

En son İsviçre Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Fransa büyükelçiliğini de yürüten Paris'te yaşayan Lamia Şakkur'un ''istenmeyen kişi'' ilan edildiği belirtilmişti.

Avustralya Fransa Almanya İngiltere İtalya İspanya Kanada ve ABD Şam üzerindeki baskıyı artırmak amacıyla Suriyeli büyükelçi ve diplomatları sınırdışı etme kararı almıştı.

Suriye'nin Belçika büyükelçiliğini de yürüten Hollanda büyükelçisi de ''istenmeyen kişi'' ilan edilmişti. Geçtiğimiz günlerde Türkiye de Suriye elçilerini sınırdışı etmişti.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]