Haberin Tarihi: 03 Haziran 2012 15:06

Alman Der Spiegel dergisinin haberine göre İsrail Almanya'dan aldığı 3 denizaltıya nükleer başlıklı füze yerleştirmeyi başardı.

YÜZER NÜKLEER SİLAH DEPOSU


Dergi haberini Almanya İsrail ve ABD'den bazı eski bakan ve üst düzey yöneticilerle subay mühendis ve gizli servis bilgilerine dayandırdı.

İsrail'in Almanya'nın Kiel kentindeki 'Howaldtswerke-Deutsche Werft' adlı tersaneden 3 denizaltı daha alacağı belirtilen haberde İsrail'in bu sayede "yüzer bir nükleer silah deposu" yarattığı ifade edildi.

Haberde Alman hükümetinin resmi olarak bugüne kadar böyle bir konuda bilgisi olmadığını açıklamasına rağmen Almanya Savunma Bakanlığı'nda daha önce görev yapan planlama dairesi başkanı Hans Rühle ile eski müsteşar Lothar Rühl'ün dergiye yaptıkları açıklamada denizaltıları İsrail'e sattıklarında böyle bir şeyin yapılabileceğini her zaman düşündüklerini söylediği belirtildi.

SUUDİLER'E Alman TANKI

Öte yandan Almanya Ekonomi ve Teknoloji Bakanı Philipp Rösler'in çarşamba günü Suudi Arabistan'a günübirlik bir ziyarette bulunacağı ve ziyaret sırasında Almanya'nın bu ülkeye 200 adet Leopard-II tankı satması konusunda konuşmasının beklendiği bildirildi.

Die Zeit gazetesi Alman hükümetinin bu tank satışı konusunda resmi bir açıklama yapmamasına rağmen satışın gerçekleşme aşamasına gelindiğinin tahmin edildiğini yazdı.

Alman hükümetinin Suudi Arabistan'a 200 adet Leopard-II tankı satmak istediği şeklinde yaklaşık bir yıl önce ortaya çıkan haberlerden sonra muhalefet hükümeti yoğun bir şekilde eleştirmişti.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]