Haberin Tarihi:
11:02 TSİ 30 Mayıs. 2012 Çarşamba
İngiltere Yüksek Mahkemesi WikiLeaks kurucusu Julian Assange'ın İsveç'e iade edilmesi kararına ilişkin itirazını karara bağladı. Mahkeme başkanı Lord Nicholas Phillips yargıçların iade kararını 2'ye karşı 5 oyla verdiğini söyledi.

15 GÜN İTİRAZ SÜRESİ
Mahkeme karara yeni bir itiraz için Assange'a 15 gün süre tanıdı WikiLeaks kurucusu bu süre içerisinde iade edilmeyecek.

Mahkeme temyiz davasında Julian Assange'a yöneltilen suçlamaları dikkate almayarak davayı sadece usul yönünden inceledi. Londra'da ev hapsinde bulunan Assange'ın Londra'daki mahkeme salonuna gelmediği belirtildi.

Assange'ın avukatları İsveçli savcının müvekkilleriyle ilgili çıkardığı Avrupa genelindeki yakalama emrinin "geçersiz ve uygulanamaz" olduğunu savunmuştu. Ancak temyiz mahkemesi bugün iade talebinin ve yakalama emrinin "meşru" olduğuna hükmetti.

Julian Assange'ın avukatları İngiltere Yüksek Mahkemesi' nin kararını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne götüreceklerini açıkladı ve AİHM’e başvurabilmek için iadenin 14 gün ertelenmesi talebinde bulundu.

ABD'YE GÖNDERİLECEK KORKUSU
Assange cinsel taciz ve tecavüzle suçlandığı İsveç'e iade edilmesi halinde oradan da Amerika Birleşik Devletleri'ne gönderilebileceğini iddia ediyor.

WikiLeaks kurucusu Jualian Assange 2010 Ağustos ayında İsveç'in başkenti Stokholm'de bir kadına tecavüz diğer bir kadına da cinsel tacizle suçlanıyor.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]