Haberin Tarihi: 01.06.2012 Cuma 14:17


Obama İran'a karşı siber saldırıların hızlandırılması konusunda talimat verdi.

New York Times'ın haberine göre Obama göreve başladıktan kısa bir süre sonra İran'ın uranyum zenginleştirme tesislerini kontrol eden bilgisayarları hedef alan siber saldırıların hızlandırılması talimatı verdi.

Bu proje kapsamında görevlendirilen yetkililerin verdiği bilgiye göre Obama göreve geldikten sonra Bush yönetimi zamanında "Olimpiyat Oyunları" kod adıyla başlatılan saldırıların artırılmasını istedi.

Böylece ABD ilk kez İran'a yönelik sanal saldırıların arkasında organize bir planla yapılmış bir sürecin yattığını da kabul etmiş oldu.

SIZMAMASI GEREKİRKEN SIZDI

Stuxnet adıyla bilinen ve İran'ın nükleer programında iki yıllık bir gecikme yarattığı öne sürülen virüsün de "Olimpiyat Oyunları" adlı sanal saldırı programının bir unsuru olduğu ifade edildi.

Yetkililer Obama'nın ABD ve İsrail tarafından geliştirilen Stuxnet'in 2010 yazında bir programlama hatası nedeniyle İran'ın Natanz tesisi üzerinden tüm dünyaya yayılarak bilinir hale gelmesine rağmen kararından geri adım atmadığını söyledi.

Habere göre virüsün yayılmasının ardından Obama Beyaz Saray'da Başkan Yardımcısı Joe Biden ve dönemin CIA Başkanı Leon Panetta ile yaptığı bir görüşmede "Bu programı artık sonlandırmalı mıyız?" sorusunu yöneltti.

"TAHRİBAT YARATTI KANITIMIZ VAR"

Obama'ya "İranlıların yazılım hakkında ne kadar şey keşfettiğini bilmiyoruz ama halen daha tahribata neden olduğuna dair kanıtlarımız var" yanıtı verildi.

Bunun üzerine Obama'nın siber saldırıların sürdürülmesine karar verdi. Obama'nın bu kararını takip eden haftalarda Natanz tesisi virüsün yeni bir versiyonunun hedefi oldu.

Kısa süre sonra tesisleri yeni bir versiyon daha vurdu. Stuxnet'in dünya genelinde tespit edilmesinden birkaç hafta sonra ise bu saldırıların sonuncusu geldi ve bu saldırıda Netanz'daki 5 bin santrifüjden bin tanesi geçici olarak devre dışı kaldı.

1.5 YILLIK BİR ÇALIŞMANIN ÜRÜNÜ

New York Times "sabotaj programı"nın ayrıntılarına ilişkin haberine kaynak olarak programda görev yapan ABD'li Avrupalı ve İsrailli yetkililerle son 1.5 yıl içinde yapılan görüşmeleri gösterdi.

Yetkililer sabotaj programının İran'ın nükleer programını ne kadar yavaşlattığı konusunda ise farklı değerlendirmeler yapıyor. Obama yönetiminden bazı yetkililer İran'ın nükleer programının 1.5-2 sene geriye gittiği görüşünde.

Ancak aynı görüşte olmayan başka uzmanlar da var. Bu uzmanlara göre İran'ın uranyum zenginleştirme çalışmaları yapılan siber saldırılara rağmen istikrarlı bir gelişim gösteriyor ve Tahran'ın elinde şu an en az beş nükleer bomba yapmaya yetecek kadar yakıt var.

Bununla birlikte ABD’li yetkililer bu hafta içerisinde İran’ı yine vuran Flame virüsünün arkasında ABD’nin olup olmadığına ilişkin yorum yapmaktan kaçındı.

"AŞIRIYA KAÇMAYALIM"

Habere göre İran'a yönelik siber saldırıların artırılmasını isteyen Obama yardımcılarına defalarca "sanal savaş" silahının aşırı kullanımının riskleri olduğunu da söyledi.

Nitekim altyapısı bilgisayar sistemlerine bağlı ülkelerin başında ABD geliyor. Dolayısıyla ABD'nin bu tür saldırılar karşısında diğer ülkelere göre kaybedecek çok daha fazla şeyi var. Kaldı ki birçok uzman ABD'nin böyle bir saldırıya uğramasının an meselesini olduğunu belirtiyor.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]