Haberin Tarihi : 31 Mayıs 2012 15:09
Muhalif Özgür Suriye Ordusu komutanlarından Kasım Saadeddin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a Birleşmiş Milletler'in ateşkes planına uyması için 48 saat süre tanıdı.

Humus'ta bulunan muhalif Özgür Suriye Ordusu Komutanı Kasım Saadeddin internete yüklediği bir görüntüde yaptığı açıklamada Suriye yönetimine yarın öğlene kadar süre tanıyarak eğer yönetimden ateşkese uymak yönünde bir işaret alamazlarsa kendilerinin de plana bağlı kalmayacaklarını belirtti. Saadeddin "Suriye'nin içindeki Özgür Ordu'daki ortak liderlik rejime BM Güvenlik Konseyi kararlarını uygulaması için son 48 saatini veriyor. Cuma saat 12'den sonra herhangi bir yükümlülüğümüz olmadan sivilleri köylerini ve şehirlerini savunup koruyacağız" dedi.

Özgür Suriye Ordusu'nun başkomutanı Riad Esad ise kendilerinin süre tanıdığı iddiasını yalanlayarak BM Özel Suriye Temsilcisi Kofi Annan'dan barış planının işlemediğini açıklamasını istedi.

Suriye'de Annan'ın barış planına rağmen çatışmalar devam ediyor. Dün BM gözlemci heyetinin Norveçli komutanı Tümgeneral Roberd Mood Deyr ez Zour şehrinin 50 kilometre doğusundaki Essukar bölgesinde 13 cesedin elleri arkadan bağlanmış ve kafalarına kurşun sıkılmış halde bulunduğunu belirtmişti. Geçtiğimiz cuma günü ise Humus'a bağlı Hula'da 108 kişi katledilmişti. - HOMS


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]