Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Adonis kası hakkında merak ettikleriniz ve etmedikleriniz

  Adonis kası hakkında merak ettikleriniz ve etmedikleriniz


  Adonis kası Hollywood etkisiyle ilgi gören kaslar arasında karın kaslarından sonra ikinci sırada. 1999 yılında başrollerini Edward Norton ve Brad Pitt’in paylaştığı “Fight Club” filmi büyük bir başarı yakalayıp kült filmler listesine girdiğinde Türk erkeğinin “yapılacaklar listesi” biraz daha kabardı ve listeye “Adonis kası yapılacak” maddesi eklendi.

  Eminim Chuck Palahnuik eserini yazarken bu kitabın filme çekileceğini ve Brad Pitt’in vücudunun eserdeki tüm mesajların önüne geçeceğini tahmin etmemişti. Filmin büyük bir ilgi görmesinden sonra kendini Marla Singer sanan kızlarımız Adonis kasına sahip erkeklere olan ilgilerini açıkça dile getirmeye başladılar.

  Bu dönem gençlerin spor salonuna gidip “Hocam çok fazla kas istemiyorum Bired Pit’in Fayt Kılab’taki hâli kadar olsam yeter” demeye başladığı dönemdir aynı zamanda.

  Dövüş Kulübü’nden sonra Hollywood’dan ardı ardına çıkan “bol kaslı terli ve seksi” erkeklere odaklanan filmler Adonis kasına olan ilgiyi doruk noktasına çıkardı.

  Şimdi her geçen yıl ülkemizde bu kasa olan ilgi artıyor. Abazan ergen kızların baskısı kadar uzatmaları oynayan bazı kadınların “genç ve atletik erkek avcılığı” da Adonis kasına olan ilgiyi gözler önüne sermekte.


  Özellikle sosyal medyada “300 Spartalı” gibi filmlere yapılan vıcık vıcık salyalar eşliğinde sürüp giden yorumlar yer yer arsızlığa varan bir “kas hayranlığı” görmek oldukça sıradanlaştı.

  Elbette onlarca yıl boyunca medyanın kadın bedenini ön plana çıkarmasından sonra kadınların nispeten özgürleşmesi (ekonomik bağımsızlık ve toplumsal baskının azalması vs) ile birlikte erkek bedeninin de alenen pazarlanması kaçınılmazdı. Madem ki “Sex sells” yani “Seks sattırır” kuralı vardı bu kural neden kadınlar için de geçerli olmasındı? Oldu da. Peki tüm bu felsefik ve sosyolojik laf salatasını bir kenara bırakırsak Adonis kası nedir ve nerededir?

  Adonis kası nedir?

  Ey kafes dövüşü kulübüne düşesice kardeşim Adonis kası diye bir şey aslında yok desem sen de bir kendine gelsen nasıl olur? Yoksa neden başlığını attın diye atar yapma indir o elini bi dinle: Sen internette ararken bul diye bu başlığı attım. Adonis kası diye bir kas yok.

  Adonis kası demen göbeğine “Türk kası bu ehehe” demen gibi bir şeydir. Peki Adonis nedir dersen de söyleyelim ama önce Adonis kası dediğin şeyin yurtdışında nasıl adlandırıldığını da öğrenelim.

  Öncelikle onlar sadece “kas” demiyor “çizgi” veya “kemer” de diyorlar yani “Adonis çizgisi” veya “Adonis kemeri” (Adonis belt). Adonis kasının İngilizcedeki diğer karşılıkları Wikipedia’ya göre şunlar:

  Apollo’s belt (Apollon’un kemeri)
  Poseidon’s fanny pack (Poseydon’un bel çantası)
  Aphrodite's saddle (Afrodit’in eyeri valla bu baya baya erotik bir isimmiş)


  Hercule’s girdle (Herkül’ün kuşağı demişler ben de ekliyorum sadrazamın sol uşağı)

  Athlete’s girdle (atletin kuşağı)
  Bazı sanat tarihi metinlerinde ise bu görüntüye “iliac furrow” denmiş yani “iliak çizgi”. Evet gördüğünüz gibi pek çok Yunan mitolojisindeki tanrı ve yarı-tanrı adı kullanılıyor bu görüntüyü tanımlamak için. Tekrar ediyorum bu bir kas değil ve anatomik olarak böyle bir isim yok. Peki bu görüntüye neden bu adlar verilmiş?

  Bilmiyorum muhtemelen antik Yunan ve Greko-Romen dönemine ait heykellerin pek çoğunda bu görüntü seçilebildiği içindir. Sonuçta akılda kalıcı bir isim.

  Ancak estetiğe ait bu görüntü için Adonis Kompleksi adı altında vücut yetersizliği takıntısı diye psikolojik bir “bozukluk” tanımı da yapılmış.

  Erkek güzeli sefil Adonis’in hüzünlü hikâyesi


  Adonis; en çekici en güzel erkek bedenini temsil eden bir isim olmuş geçmişte. Hikâyesi ise hüzünlüdür.

  Efsaneye göre Adonis çok çileli bir ananın biricik oğludur ve “ölümlülerin en güzelidir”. Yunan mitolojisindeki güzellik tanrıçası Afrodit (Venüs olarak da bilinir) onu görünce ona âşık olmuş (eyer benzetmesi şimdi anlaşılmıştır umarım). Afrodit yılların çapkınıdır Adonis’e âşık olur da bırakır mı?

  Bırakmamış ama bir salaklık yapmış delikanlıyı tutmuş yeraltının kraliçesi Zeus’un kızı Persephone’ye emanet etmiş. Kediye ciğer emanet etmeye benzeyen bu durumda yıllardır yer altında tipsiz erkeklerden bıkmış olan Persephone de oğlana sulanmış.

  Sonra karılar birbirine girmiş karı dedim pardon koca koca tanrıçalar falan yani. Bunlar kavga edince tanrıların babası Zeus da kızmış tamam mı almış eline yıldırımı “Çekerim emaneti silerim adaleti!” demiş kızlarını ayırmış. Adonis demiş bundan sonra 6 ay sende 6 ayda sende kalacak bir daha da kavga ederseniz kulaklarınızdan Olimpos’a asarım sizi demiş.

  Ondan sonra işte Adonis 6 ay yerin altında Hades’in krallığında takılıyormuş sonra da 6 ay yeryüzüne çıkıyormuş. İşte o gelince çiçek böcek kuşlar falan coşuyormuş ortalık ilkbahar oluyormuş falan. Sonra Afrodit’in belalısı Apollon tutmuş domuz şekline girip Adonis’i öldürmüş. Afrodit çok ağlayınca Zeus Adonis’i diriltmiş falan. Bu da böyle bir hikâyedir.

  Detayları merak edenler mitoloji kitapları okusunlar.

  Adonis çok güzel ve muhtemelen üstsüz gezen bi herifmiş abicim yani ondan daha güzel erkek yokmuş şu zalım dünyada. Onun için estetik açıdan o iliak çizgiyi pek güzel bulan ağabeyler demiş ki biz bu herkeste belli olmayan pek güzel çizgiye olsa olsa “Adonis çizgisi” deriz falan. Gerçi Apollon’un kemeri dediklerine göre onda da varmış yani sonuçta Afrodit’e eyer vuran çoğ imiş…

  Sonuç olarak sen bu görüntüye Adonis kası diyorsun. Adonis delikanlılık dönemiyle bilindiğinden heykel ve resimlerde “çok kaslı” resmedilmez. Bugünlerde çok kaslı çok az yağlı fitness modellerindeki Adonis kasının aksine antik çağlarda onun bir atlet gibi çok kaslı resmedilmediğini görüyoruz. Onun için 120 kiloluk kas yığını bir abimizin Adonis kası varsa bu ne kadar Adonisçe bir Adonis kasıdır tartışılır.

  Adonis kası nerededir?


  Adonis belde olur. Sen external oblique yani yan karın kaslarınızın başlattığı ve kasıklarınıza kadar inen ancak transversus abdominis tarafından sınırlanan bu çıkıntılı bölgeye kasların oluşturduğu bu görüntüye “adonis kası” diyorsun.

  Sen dediğin için ben de diyorum demek zorundayım internet yazarlığının gıcık bir yönü de bu. Yazının bulunması için demediğin şeyleri demek zorunda kalıyorsun off…

  Neyse yani Adonis diye bir kas olacak olsaydı bile olamazdı çünkü zaten tek bir kas değil birkaç kastan müteşekkil bombeli bir görüntü. Birkaç yapının bir araya getirerek oluşturduğu bir görüntü bu tek değil. Daha nasıl ifade edeyim.

  Yan karın kaslarının orta ve altlarından başlayan bu görüntü dolgun ve eğimli bir biçimde kasıklara doğru inerken son bulur ve dolgunluk görüntüsü biraz altta kalan karın bölgemizin esas duvarı olan kasla devam eder. Doğal olarak kalça ve bacağın başladığı noktada bu görüntü son bulur ancak “V” şeklinde bir çizgi olarak kasıklara kadar iner. Yani bu kasa cinsel bir mana yüklenmesini de anlayışla karşılamak lazım çünkü bir ok işaretine benzeyen “V”nin nereyi gösterdiği meydanda.

  Adonis kası kimlerde olur?

  Herkeste olur evet kızlarda bile! Yani hepimizin kas sisteminde bu yukarıda bahsettiğim çizgiyi oluşturan kaslar vardır. Haa ama bu görüntü herkeste belli midir? Hayır. Şimdi size bu çizginin neye göre daha çok veya az görünür olacağını açıklayacağım.


  Cinsiyet (erkeklerde daha belirgindir doğal olarak)
  Kalça ve bacak kaslarının karın kasları ile oranı
  Çizgiyi oluşturan temel kasların gelişmişliği
  Adonis görüntüsü altında kalan doku veya kasların yarattığı kalınlık dolgunluk


  Kişinin yağ oranı ve Adonis bölgesinin ne kadar yağ ile örtüldüğü

  Yani herkeste görünmemesinin sebebi bu. Nasıl ki oramız buramız birbirimizden farklı boyutlardaysa bu kas için de durum böyle.

  Hepimizde aynı kaslar var ama durumları şekilleri falan farklı olabiliyor. Burada ben sizi kurtlandırmayı görev addederek söylemek istiyorum ki bendenizde şu an göbek olmasa da yağ var yani var ama bu yağlı karnımda bile “Adonisim belimde” anacım.

  Bu konuyu anlamak için kendimden örnek vermekle kalmayarak size “kassız” göründüğü hâlde adonisi olan bir arkadaşın fotoğrafını gösteriyorum.

  Ha hayatı boyunca hiç spor yapmamış biri de tutup kendinde Adonis beklemesin düşük ihtimaldir olacağı varsa da olmamış olabilir. Bazılarında ise hayvan gibi Adonis kası vardır adamın beli sırf bu yüzden bir beden daha kalındır eminim hepiniz böyle fitness modellerini görmüşsünüzdür. Adamın genetiği bu şans ya da şanssızlık tercih meselesi orası.

  Ayrıca bu kasın şekli herkeste aynı şekilde olmaz. Nasıl ki hepimizde biceps varsa ama görünüşleri farklı farklıysa Adonis kemeri için de aynısı geçerlidir.

  Bazılarında çok yakışıklı bir Adonis olur (bence benimkisi öyle ehehe) bazılarında da Adonis kemeri görüntüsü vardır ama atıyorum V şekli daha farklıdır.

  Evet Adonis kası hakkında başta onun bir kas olmadığı hususunda aydınlandığınıza göre sıradaki yazıma geçebilirsiniz: 3 Adımda Evde Adonis Kası Geliştirme (Bu programı üç vakte kadar yazacağım merak etmeyin takipte kalın.)
  OkyanusunKalbi, Bunu Beğendi.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Karın kası yapınca adonislerde çıkıyordur.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ben sevmiyorum erkekte karın kasını ya. Tombul erkekleri severim baklava sevmem sütlü tatlı severim. Ayrıca balkonsuz ev de istemem. Kucağına yatınca kemikleri kafama geçsin istemiyorum.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Alıntı Leydihan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ben sevmiyorum erkekte karın kasını ya. Tombul erkekleri severim baklava sevmem sütlü tatlı severim. Ayrıca balkonsuz ev de istemem. Kucağına yatınca kemikleri kafama geçsin istemiyorum.
  İlginçsin. Kas için ölen kızlar var. Senden şüpheliyim Leydihan. (:


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Alıntı Sürmenaj Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster


  İlginçsin. Kas için ölen kızlar var. Senden şüpheliyim Leydihan. (:
  Onlar aptal kızlardır. Kas için ölmem bizzat kendisi için ölürüm.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş