1. ERKEKLER ARASINDA EN YAYGIN ESTETIK AMELIYATLAR

“Türkiye’de en çok uygulanan yöntemler hangileri”


Türkiye’de bir numaralı estetik cerrahi girişim açık ara burun ameliyatları. Bu nedenle tüm dünyada rhinoplasty denilince pek çok Türk Plastik Cerrah’ın ismi ön plana çıkmakta. Estetik burun ameliyatlarında artık doğal yapılı olduğu anlaşılmayan çok kalkık olmayan çok kavisli olmayan burun şekli hem doktorların hem de hastaların tercihi. Bunu da elde etmek mümkün. Özellikle erkeklerde doğallik cok daha da önem kazaniyor.

Elbette Türkiye’de de fazla kilolar ve yetersiz egzersiz nedeniyle vücut şeklinin arzu edilenden farklı olması önemli bir sorun. Liposuction işlemleri hiç bir zaman kilo vermek için değil ama bedene şekil vermek için kullanılmalı. Her toplum gibi oldukça genç dinamikleri olan Türkiye’de de yaş ortalaması giderek artmakta. Bu artışa parallel olarak yaşlanmanın yüzümüzde en erken bulgularını ortaya koyduğu göz kapakları kişilerin birincil sırada yüz yaşlanması için başvuru nedeni. Göz kapaklarındaki deri fazlasını kırışıklıkları ve torbalanmaları gideren göz kapağı ameliyatları da 2010 yılında bireylerin plastik cerrahlara en sık başvuru yaptığı islemler arasında yerini aldı.

Kadin erkek ayrimi olmaksizin estetik ameliyatlarda siralama

Dünya Sıralaması


Liposuction
Meme Buyutme
Estetik Goz Kapagi
Rhinoplasty
Karin germe
Türkiye Sıralaması

Rhinoplasty
Meme kücültme
Liposuction
Meme büyütme
Estetik Goz kapağı

En popüler cerrahi dışı işlem sıralamasında ise Dünya ve Türkiye aynı dağılımı gösteriyor:

Dünya ve Türkiye Sıralaması

Botulinum Toksin Tip A (Botoks Dysport) %37
Dolgu (hyaluronik asit) %20
Laser epilasyon %13
Yağ enjeksiyonu %6

Erkekler’deki estetik girişim talebi giderek artıyor. Artık erkekler çok daha dikkatliler dış görüntüleri konusunda. Adeta bir uyanış gibi olan bu değişiklikle erkek hasta sayısında 2011 yılında belirgin bir artış bekleniyor tüm Dünya’da ve Türkiye’de. Türkiye’deki ameliyatlara bakıldığında erkek hastaların en sık burun ameliyatları için başvurduğu gözleniyor bunu liposuction ve erkeklerde meme büyümesini tarifleyen jinekomasti operasyonları izliyor.

Erkeklerde İlk Beş:

Estetik Burun Ameliyatı
Liposcution
Jinekomasti ameliyatlari
Estetik Göz kapağı
Saç ekimi

Dış görüntüsüne önem veren erkeklerde artık dolgu ve botoks uygulamaları için başvuruyor. Bu konuda çekincelerin azalması ve erkeklerin de bu uygulamaların sağlıklı bakım uygulamaları olduğunu kabul ederek konu ile ilgili utangaçlıklarını yenmeleri erkek bireylerde cerrahi dışı uygulamalara başvuruda artış nedeni. Yine de Türk toplumunda erkek hasta sayısı batılı toplumlarla kıyaslandığında daha az oranda gözüküyor.

Öte yandan bu uygulamaların dağılımı yaşlada da değişkenlik göstermekte. Genç yaş grubunda burun ve kepçe kulak operasyonları dikkati çekerken daha ileri yaşlarda ise göz kapağı ve meme küçültme daha sık başvurulan yöntemler olmakta.

18-30 Yaş Burun (Rhinoplasty) Kepçe kulak düzeltilmesi

30-50 Yaş Meme kücültme (jinekomasti) Liposuction (yag aldırma)

50-65 Yaş Göz Kapağı Yüz germe Boyun germe

Cerrahi dışı uygulamalarda ise her üç yaş grubunda da en sık yapılan işlemi botulinum toksin uygulaması olusturmakta.

2. JINEKOMASTI – MEME KUCULTME AMELIYATLARI HAKKINDA BILGI

Anestezi:
Genel anestezi veya sedasyon.

Ameliyatın süresi: 1-2 saat.

Hastanede kalma süresi: Bir kaç saat veya en fazla bir gece.

Ameliyat sonrası: Ameliyattan dolayı göğüs çevresinde şişme ve morluk görülebilmetedir. Ameliyat sonrasında belirgin bir ağri beklenmez 3-4 hafta boyunca korse kullanımı önerilir.

İyileşme: 1-2 gün içinde hafif işler; 3 gün sonra işe dönmek mümkündür. Bir hafta sonra denize veya havuza girilebilir. 1 ay boyunca ağır spor yasak; 1 ay sonra herşey serbest.

Kesin sonuç: 6 ay – 12 ay.

Ücret: Anestezi tipine ameliyat süresine hastanede kalışa bağlı değişir – 4000 TL – 9000 TL

3. SAÇ EKIMI AMELIYATLARI HAKKINDA BILGI

Anestezi:
Lokal anestezi veya sedasyon.

Ameliyatın süresi: 3-6 saat.

Hastanede kalma süresi: Bir kac saat.

Ameliyat sonrası: Ameliyattan dolayı alında ve gözlerde şişme ve morluk görülebilmetedir. Ameliyat sonrasında belirgin bir ağrı beklenmez.

İyileşme: 1-2 gün içinde hafif işler; 3 gün sonra işe dönmek mümkündür. İki hafta sonra denize veya havuza girilebilir. 1 ay boyunca ağır spor yasak; 1 ay sonra herşey serbest. Yeni saçların çıkmaya başlaması için en az 3-4 aylık bir zaman gerekir

Kesin sonuç: 6 ay – 12 ay.

Ücret: Anestezi tipine ameliyat süresine ekilen saç kökü miktarına bağlı değişir – 4000 TL – 15000 TL

4. LIPOSUCTION (YAG ALDIRMA) AMELIYATLARI HAKKINDA BILGI

Anestezi: Lokal anestezi sedasyon veya genel anestezi.

Ameliyatın süresi: 20 dakika-3 saat.

Hastanede kalma süresi: Bir kaç saat en fazla bir gece

Ameliyat sonrası: Ameliyattan dolayı ameliyat bölgesinde şişme ve morluk görülebilmetedir. Ameliyat sonrasında belirgin bir ağri beklenmez. Ameliyat sonrasinda alinan miktara ve bölgeye göre 2 hafta ile 6 hafta arainda degisen surede korse kullanilir.

İyileşme: 1-2 gün içinde hafif işler; 3 gün sonra işe dönmek mümkündür. Bir hafta sonra denize veya havuza girilebilir. 1 ay boyunca ağır spor yasak; 1 ay sonra herşey serbest. Incelme 2. Haftada başlar ve kişi 6 ay boyunca sürekli incelmeye devam eder.

Kesin sonuç: 6 ay – 12 ay.

Ücret: Anestezi tipine ameliyat süresine hastanede kalış süresine yağ alınan bölge sayısına göre değişir – 3000 TL – 15000 TL

5. BURUN AMELIYATLARI HAKKINDA BILGI

Anestezi: Genel lokal veya sedasyon.

Ameliyatın süresi: 1-2 saat.

Hastanede kalma süresi: Bir kaç saat veya bir gece. Refakatçi gerekebilir.

Ameliyat sonrası: Burnu stabil hale getirmek için bir hafta boyunca splint denilen bir alçı kullanılır. Ameliyattan dolayı burun çevresi ve göz altlarında şişme ve morluk görülebilmektedir.

İyileşme: 3-4 gün içinde hafif işler; 1 hafta sonra işe dönme; 1 ay boyunca ağır spor ağır iş uzun süre eğilmek ve gözlük kullanmak yasak; 1 ay sonra herşey serbest.

Kesin sonuç: 1-1.5 yıl.

Ücret: Anestezi tipine ameliyat süresine hastanede kalış süresine ameliyatın şekline göre değişir – 3000 TL – 12000 TL

Prof. Dr. Reha Yavuzer