Erkek tipi saç dökülmesi nedir?

Kıl follikülleri hormonal kontrol altındadır. Androgenler ve troid hormonu(troxin) en önemli hormonlardır. Kıl folliküllerinin bir kısmı androgenlere(erkeklik hormonu) daha duyarlı iken bir kısmı troxine duyarlıdır. Erkek tipi veya Androgenetik tip saç dökülmesinin nedeni duyarlı kıl folliküllerinde erkeklik hormonu olan dihidro-testosteronun zayıflamaya yol açmasıdır. Androgenetik tip saç dökülmesi kalıcıdır ve‘’ağırlıklı olarak erkeklerde görülmesine rağmen kadınlarda da görülebilir’’. Genetik(ailevi) kökenli bu tip saç dökülmesi genellikle alın ve tepelerden başlar. Androjene duyarlı kıl follikülleri önce zayıflar sonrada tamamen kaybedilir. Ense ve yanlardaki kıl follikülleri troxin duyarlı olduğundan dökülmez.

Kelliğin çözümü var mı?

Androgenetik kellikte bugüne kadar etkili bir tedavi yöntemi bulunamamıştır. Etkili tek tedavi yöntemi cerrahi tedavi yani saç ekimidir. Eğer saçınızdaki dökülme ve başınızdaki saçsız bölgeler sizi rahatsız edecek boyuta ulaştı ise; bu konuda bir plastik cerrah ile görüşmeniz uygun olacaktır. Plastik cerrahlar yıllardır bu konuda sayısız teknik ve ameliyat yöntemleri geliştirmişlerdir. Bu konuda ulaşılan en son nokta mikrogreftlerin ekildiği mikroimplantasyon tekniği ile Saç Ekimidir. Bu yöntem en doğal görüntüyü sağlar. Mikrogreftler 1-4 kıl follikülü içerirler.

Kelliğe yol açan temel faktörler:

İsrailli bilim adamları kelliğe yol açan temel faktörü belirledi. Journal of Investigative Dermatology dergisine göre İsrail Teknoloji Enstitüsü bilim adamları gelecekte uygulanabilecek bir terapiyle vücudun savunma sistemini harekete geçirerek saç dökülmesini önleyebileceklerini açıkladı. Kafa derisinde bir veya daha fazla küçük yuvarlak ve yumuşak kelliklerin meydana gelmesiyle başlayan hastalığa etkili bir tedavi uygulanamadığı ve hastalığın vücuttaki bütün kılların yok olmasına neden olduğu belirtiliyor. Hastalığın vücuttaki beyaz hücrelerin deride saç büyümesini sağlayan hücrelerin bulunduğu küçük keseciklere saldırmasıyla başladığı biliniyor.

Araştırmacılar insandan aldıkları hastalıklı deri parçasını bağışıklık sistemi yok edilmiş farelere aşıladı. Bu şekilde farelerin bağışıklık sisteminin dokuyu reddetmesi önlendi ve hastalıklı deride tekrar saç büyümesinin başladığı gözlendi.

Daha sonra insan T hücrelerini saça renk veren hücrelerden alınan protein parçalarıyla karıştırarak farelere enjekte eden uzmanlar hastalıklı deride saç dökülmesinin tekrar başladığını saptadı.

Bilim adamları protein parçalarının antijen gibi davranarak bağışıklık sistemini saldırıya geçirdiğini düşünüyor. Şimdiye kadar sadece steroitle tedavi yoluna gidilen hastalığın tamamen iyileştirilemediğini belirten uzmanlar steroitin yan etkisinin de bulunduğuna işaret ediyor.

Saç dökülmesi herkesin sorunu
Kadınların yüzde 40'ı erkeklerin ise yaklaşık yüzde 50'si yaşamlarının bir bölümünde saç dökülmesi sorunu yaşıyorlar.

Ankara Üniversitesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Cengizhan Erdem kadın ve erkeklerde saç dökülmelerinin en sık rastlanan nedeninin androjen (erkeklik) hormonları yaş ve genetik özellikler sonucu ortaya çıkan (Androgenetik) saç dökülmeleri olduğuna dikkati çekti.

"Kadınların yüzde 40'ı erkeklerin ise yaklaşık yüzde 50'si yaşamlarının bir bölümünde bu tür saç dökülmesi ile karşı karşıya kalırlar" diyen Prof. Dr. Cengizhan Erdem 40-50 yaşları arasında her 10 erkekten 4'ünde belirgin bir saç kaybı bulunduğunu androgenetik saç dökülmesinin 10'lu 20'li ya da 30'lu yaşlarda da başlayabildiğini kaydetti.

Kadınlarda ve erkeklerde saç kaybının farklı şekillerde ortaya çıkabileceğine dikkati çeken Prof. Dr. Erdem erkeklerde alın köşeleri ve tepe bölgelerinde saç dökülmesi görülürken kadınlarda tepe bölgesinde kısmi bir saç dökülmesi ile karşılaşıldığını belirtti.