Islak ya ya Kuru Traş Her İkisi de Cildi Kurutur. Özellikle Islak Traşta Yani Traş Bıçağı ile Traşta Kıl Kökleri Foliküller Daha Çok Travmaya Maruz Kalır.

Bunun sonucunda kıl dönmeleri ve ihtilaplar ortaya çıkar. Bu cildi rahatsız eder ve dış etkenlere karşı hassaslaştırır. Bu problemleri doğru bir bakım ile en aza indirmek için her şeyden önce hijyene dikkat edilmesi gerekir. Kullanacağınız ürünlerin çok az alkol içermesine ve traş kreminin ya da köpüğünün cilt tipine uygun olmasına dikkat etmek gerekir.

Kolonya ve alkollü after shave cilde zararlı
Traş öncesi bakım gibi traş sonrası bakım da önem taşır. Birçok erkek dezenfektan olsun diye kolonya ya da alkollü after shave kullanır; bu cilde faydadan çok zarar verir. Çünkü alkol hücre öldürücü etkisi ile traşta meydana gelen olası ke***lerin iyileşmesini geciktirir.

Traştan sonra cilt tipine uygun bir after shave hem cildi dinlendirir hem de besler.
Bunları biliyor musunuz?

Yüzünüzde ortalama 15000 kıl bulunur bu kıllar günde 38 mm uzar. 15 yaşın üzerindeki erkeklerin %90’ı istenmeyen kıllardan kurtulmak için düzenli olarak tıraş olur. Tıraş ortalama 3 dakika sürerken bir tıraş bıcağı da maksimum 9 kez kullanılır. Bu rakamlar kullanıma ve cilt özelliklerine göre değişkenlik gösterebilir. Bu ortama erkek ömrünün 3350 saatini yani 139 gününü alır. Ve erkeklerin %70’i ıslak traşı tercih eder.

Pratik Bilgiler

Tıraş öncesi
Öncelikle sağlıklı bir tıraş dolayısıyla sağlıklı bir cilt için hijyene çok önem verilmeli.
Tıraş takımlarının temizliğine özellikle dikkat edilmeli. Tıraş öncesi cilt temizliğine önem verilmeli. Hem daha rahat bir tıraş hem de hijyen açısından tıraştan önce yüz ılık su ile bolca yıkanmalı. Böylece sakallar yumuşayacak ciltteki gözenekler açılacaktır.
Tıraş sırasında sıcak su kullanılırsa sakalların yumuşaması gözeneklerin açılması ve cildin temizlenmesi sağlanacaktır. Eğer vakit varsa duştan çıktıktan sonra tıraş olunması tavsiye edilebilir.

Ürün Kullanımı

Tıraş kremi tıraş köpüğü ya da tıraş jeli cildin tipine göre belirlenmeli. Her erkeğin farklı bir cilt yapısı olduğu unutulmamalı.

Uygulama
Cilde göre belirlenen tıraş kremi tıraş köpüğü ya da tıraş jeli ılık suyla köpürtülerek ve yüze masaj yapılarak sürülmeli. Böylece sakallar ve cilt yumuşayacaktır. Tıraş köpüğünün yüzde bir süre bekletilmesi tavsiye edilebilir. Böylece su ve köpük cilde nüfuz etmiş olacaktır.

Tıraş Bıçağı Kullanımı
Tıraş sırasında da sonrasında da tıraş makinesi sık sık temizlenmeli. Tıraş makinesinin bıçaklarının sık sık yenilenmesi hem rahat bir tıraş için hem de cildin sağlığı için çok önemlidir. Tıraş bıçağına çok fazla baskı yapılmamalıdır yoksa ciltte tahriş olma ve çizikler oluşabilir. Her zaman bıçak yüzde yavaşça gezdirilmelidir. Tıraş olurken cildin daha az tahriş olması için sakalların çıkış yönüne çok dikkat edilmeli.

Tıraş Sonrası
Tıraş bittikten sonra cilt bolca soğuk su ile durulanmalı. Böylece ciltte açılan gözenekler kapanacak ve cilt doğal dengesine kavuşacaktır. Tıraştan sonra yüz yumuşak ve temiz bir havlu ile kurulanmalı. Tıraştan sonra cilde uygun bir ürün ile bakım uygulanmalı.

Tıraştan sonra cilde sıradan kolonyalardan sürmek doğru değildir.Yüze sürülen sıradan bir kolonya ciltte kızarıklıklara ve tahrişlere yol açabilir.

alıntıdır