SAÇ BOYASI ÖNERILERI

Özellikle saç telinin yapısını değiştirerek boyayan bazı kimyasal boyalar uzun dönemde saçınıza zarar verebilir. Bunlar direkt boyalar ile ton sür ton boyalardır.


Özellikle kokusu yüzünden amonyak kötü bilinir. Oysa uçucu olma özelliği nedeniyle en az agresif olan iyi bir alkalindir. Gerçekten de amonyak saça kendini sabitlemez. İşlevini bitirdiğinde uçar. Oysa etanolamin gibi kullanılan bazı diğer alkalinlerde durum böyle değildir. Bunlar hiçbir koku vermezler ancak saç elyafına yapışıp kalırlar.


Amonyak kokusunu sevmeyenler için bu kokuyu örten parfümlerle üretilmiş krem biçiminde boyalar bulunmaktadır.


SAÇ TİPİNE GÖRE BAKIM


Saç ve saçlı derideki yağ bezlerinden salgılanan sebum (yağ) miktarına göre saçlar; normal kuru ve yağlı saç tipi olarak sınıflandırılırlar. Genetik özellikler de saç tipini belirler.


Normal Saçlar :

Normal Saç saçın yapısını teşkil eden tüm maddelerin (nem sebum protein) dengede olduğu parlak canlı ve sağlıklı bir saç türüdür.

Normal Saç’ın güzelliğini ve sağlığını korumak için düzenli bir bakım yeterlidir.


Kuru Saçlar :

Saçta kuruluk derideki yağ bezleri ve dış etkilere bağlıdır.

Çok sık fön kullanmak rüzgar ve ısı değişimleri perma veya boya saç ve saç derisine olumsuz etkiler yaparak kuru saçlara neden olur.

Kuru saçlar parlamaz bakımsız ve mat bir görünüme sahip olurlar.


Kuru Saçlar iyi bir bakım yapmak ve düzenli yıkama gerektirir. Şampuanınızı seçerken nemlendirici özelliği olmasına dikkat edin. İpek Şampuan – Kuru ve Boyalı Saçlar ve İpek Şampuan – Yıpranmış Saçlar güçlü nemlendirici özelliği olan ve kuru saçlarda kullanılabilecek İpek ürünleridir.


Saçlarınızı şampuanlama işleminden sonra çok iyi şekilde durulamaya dikkat edin. İyi durulanmış saçınıza bakım özelliği içeren kremler veya şekillendirme ürünleri kullanırsanız saçlarınızın daha canlı ve parlak görünüm kazandığına şahit olabilirsiniz.


İpek Özel Bakım Kompleksi-Kuru ve Mat Saçlar için şampuanlamadan sonra kullanmanızı önerdiğimiz bir özel bakım kremidir. İpek Şekillendiricileri ile de saçınızı nemlendirip beslerken isteğiniz gibi şekillendirebilirsiniz.


Yağlı Saçlar


Genetik özellikler dışında hormon düzensizlikleri dış faktörler ve stres gibi durumlar yağ bezlerinin fazla çalışmasına ve dolayısıyla yağlı saçlara neden olabilir. Saçlarınız yağlıysa onları ılık suyla ve yağlı saçlara uygun bir şampuan kullanarak yıkayın. Önerimiz İpek'in Yağlı saçlar için üretilmiş özel formüllü şampuanı İpek Şampuan – Yağlı Saçlar ’dır.

Yıkama sırasında saçlı deriye hafif masaj uygulayın ve saçlarınızı ılık suyla iyice durulayın. Saçlarınızı fönün ılık ayarı ile kurutun. Ayrıca yağlı saçların çok sık taranması doğru değildir. Sık tarama bezleri harekete geçirerek yağlanmayı arttırır.
Kepeklenme sorunu için

Özel bir güne davetlisiniz ve siyah bir elbise giydiniz. Ama saçlarınızdan omuzlarınıza dökülen kepekler çirkin bir görünüme sebep oluyor. Sık sık bu sorunu yaşıyorsunuz o zaman bir parça pamuğun üzerine zeytinyağı döküp saç derisine hafifçe masaj yapın. Yarım saat sonra saçınızı yıkayın. Bu uygulamayı yapmadan önce saçınızı iyice fırçalayarak kepeklerin gevşemesini sağlayın

Saç dökülmesini önlemek için : Elma sirkesi yıpranmış saçları onarır ve böylece dökülmelerini önler. Yarım litre ılık suya dörtte bir litre elma sirkesi ilave edin. Saçlarınızı yıkadıktan sonra bu karışımı saçınıza dökün ve birkaç dakika saç derinize hafifçe masaj yapın. Masajdan sonra saçınızı durulamayın ve kendi kendine kurumasını bekleyin. Haftada 1 - 2 kez bu işlemi tekrarlamaya çalışın.

Saçlarınızın sağlıklı görünmesini istiyorsanız; 2 ayda bir kestirin ılık su ile yıkayın ve kremi sadece uçlarına sürün.

Saç bakımında dikkat etmeniz gereken diğer hususlar şöyle:

Jöle sürünce saçlar dökülür mü? Jöle saçta 2-3 gün kalırsa havasız bıraktığı için saç dökülür. En azından ertesi gün saç yıkanmalıdır.

Mevsim dönümlerinde saçlara özel bir bakım uygulanmalı mı? Bu konuda her zaman bir bakım yapmak lazım. Belli markaların şampuan krem ve serumları her zaman değil ama mevsim dönümlerinde kullanılmalı.

2 ayda bir saçları kestirmek gerekir mi? Saçlar ucundan alınınca daha sağlıklı olduğu için çabuk ve dengeli uzar. 2 ayda bir saç kesimi normaldir. Böylece şekli de bozulmamış olur.

Saçın her gün yıkanması zararlı mıdır? Saç kendi yağında kalmalıdır. Ama mesela günde 3 şampuan yapıyorsanız zararlıdır. Her gün yıkansa bile 1 şampuan yeterlidir.

Saç için özel bir krem kullanılmalı mıdır? Her zaman saçın ucuna uygulanmalıdır. Çünkü krem saçın dibini yumuşattığı için saçı döker.

Saç nasıl suyla yıkanmalıdır? Saçları ılık suyla yıkamak daha iyidir. Ilık su saçı parlak yapar. Yıkama sonrasında 1 kez soğuk su tutulmalıdır. Çünkü hem beyin rahatlar hem de saçlar canlanır.

Esmer bayanlara ne renk saç önerilir? Aslında en güzel sarışınlar esmerlerden çıkar. Esmerler sarışın olacaksa önce uçlardan başlanılır. Yani dip çok koyu uçlar sarı olmalı. Dekolteye düşen sarı saçın esmer tene yakışıp yakışmadığına bakılır.

Saç sağlığı için en önemli olan diyetin içeriğidir. Protein açısından yetersiz diyetler saç köklerini dinlenme dönemine sokarak proteinden tasarruf etme yoluna gider. Bu ağır diyetleri takiben 2-3 ay içinde yaygın saç dökülmesi görülebilir.

Sıkı toplanmış saçlar at kuyrukları topuzlar ve örgüler saçların köklerini zayıflatmaktadır. Özellikle alnın yan kısmındaki saç dökülmelerinden sıkı ve gergin toplamalar sorumludur" diye konuştu.

Gizli eylem

Yıllardır sanat dünyasından Meclis kürsülerinden tanıdığımız politikacıların saçlarına tek tel beyaz düşmemesi ve hep aynı tonda kalması dikkatimizi çekmiştir. Ama bu özellik sadece ünlülere özgü değil. Bakımlı olmayı seven hemen hemen her yaşta erkek saçlarını boyatıyor. Ancak yaş sınırlamasına geldiğimizde gençlerden çok orta ve üzeri yaştaki erkekler saçlarını boyatıyor. Tercih edilen renk ise koyu kahve ve siyah. Erkekler bu işlemi genellikle gizli yapıyor. "Saçını mı boyattın?" sorusunu onlara yöneltemiyorsunuz. Bazen eşi bile yıllar sonra keşfediyor!

Kadınlar erkeklerin saçlarını boyamaları hususunda iki farklı görüşe sahip. Bir kısmı kendine bakan dolayısıyla saçını boyatan bakımlı erkeği beğeniyor. Bir kısım kadın da saçını boyatan erkeğe kesin tavırlı. Saçını boyatan erkeğin kadınsı göründüğünü savunuyor. Kadınlar ne düşünürse düşünsün belli bir yaşa gelmiş hele saçlarına ak düşmüş kendisini genç göstermek ve karşı cinse beğendirmek için berber koltuğuna oturan erkek çok.

Kuzgun karası

Sahne dünyasında saçını boyatan ünlüler daha çok arabesk müziğini icra edenler. Onların renk seçimleri ise yıllardır değişmemiş. Saçlar illa ki kuzguni siyah. Uzmanlara göre bunun temel nedeni koyu rengin erkeği daha genç ve janti göstermesi. Kadın hayranlarına karşı fit bir görünüm sergilemek onlar için çok ama çok önemli.
Öte yandan Türk erkeklerine benzerlik açısından en yakın olan İtalyan erkeğinin 2002'de yaptığı bir yıllık kozmetik harcaması 2766 milyon Euro. Bu harcamaya tıraş ürünlerinin dışında kozmetik ürünleri de dahil. Kadınların yüzde 62'si erkeklerin saçlarının yapılı olmasını istiyor. Tüm bunlara paralel olarak artık kadınlar da yanlarındaki erkeğin en az kendileri kadar bakımlı olmasından yana.

Boyalı ünlüler


Saçlarını boyatan ünlüler arasında Orhan Gencebay İbrahim Tatlıses Mustafa Keser Selami Şahin Hakkı Bulut Ferdi Tayfur Rahmi Saltuk Ali Rıza Binboğa ve Metin Milli yer alıyor.


Uzmanlara göre saçlarını ideal tonunda yani ten rengine de uygun boyayanlar Uğur Dündar ve

Tarihte saç boyası

Saç boyasını kullanan ilk medeniyet Mısır. Adaçayı kahvesi kına kırmızısı ve papatya sarısını kullanmışlar. Orta Çağ'da daha çok siyah ve sarı renkli saçlar beğeniliyordu. Kırmızıyı kötülüğün belirtisi olarak görüyorlardı. 16'ıncı Yüzyıl'da ise bu yargı değişti ve Queen Elizabeth'in kızıl saçları sayesinde bu renk yeniden beğenilmeye başlandı. Rönesans sırasında kadınlar siyah sülfür şap ve bal karışımını saçlarına sürerek altın rengini elde edene kadar güneşin altında otururlardı. 1800'lü yılların sonunda ise saç boyasında kimyasal ürünler kullanılmaya başlandı. Bakır gümüş ve diğer metallerin kombinasyonu olan madeni tuzlar boya üretiminin ana maddesi oldu. 20'inci Yüzyıl'ın başlarında artistlerin saçlarını boyaması halkın saç boyamaya bakış açısını değiştirdi ve bu yüzyılın ortalarına gelmeden her kadın için saçlarını boyamak doğal bir olay haline geldi.


100 yılı aşkın bir süredir saç ürünleri pazarında olan Schwarzkopf 1960'ta ilk boya markası İgora Royal'i piyasaya sürdü. Bunu 1969'da renkli boya köpüğü izledi. Schwarzkopf 1995'te Henkel'le birleşerek saç boya bakım ve şekillendirme sektöründe öncülüğünü pekiştirdi.

Aksi tesir

Erkeği saçlarını boyamaya iten güdü beyaz saçlara yüklediği anlam. Beyaz saç eşittir yaşlılık olarak algılanıyorsa kişi buna tepkide bulunur. Özellikle topluma mal olmuş sanatçılar halkın önündeki politikacılar daha genç dinamik ve etkili olmak adına saçlarını boyuyor. Halbuki bu kişisel imaj ve karizma yaratma anlamında son derece negatif bir etki yaratıyor. Dikkat ederseniz kitleleri sürükleyen karizmatik sanatçılar liderler ve düşünürler tamamen doğalarının gereği değişen fizyolojileriyle barışık insanlardır. Kültürümüzün erkeğe yüklediği kişisel değerler ve özellikler güçlü baskın otoriter dinamik enerjik cinsel gücü yüksek olunca beyaz saçla birlikte erkek bu sıfatları kaybetme korkusuyla karşılaşır. Doğasındaki değişimin sadece saç renginde değil derisinde renginde cinsel ve kas gücünde hayata bakışında biyolojik psikolojik ve sosyal yapısında seri değişimi de getirir. İnsan gözü 20 yaşındaki delikanlı ile 53 yaşında delikanlı gibi göründüğünü iddia edenler arasındaki farkı verir. O nedenle kendimizle barışıp engellenemeyen değişimleri kabul etmek hem iç huzuru hem de gerçek karizmayı kazandırır.


Pazarlama stratejisi

Geçen yüzyılla karşılaştırıldığında özellikle belli sosyo-ekonomik toplum kesimlerinde yaşam beklentisi hem uzuyor hem de değişiyor. Bilimsel olarak anti-aging ile kendini gösteren yaşlanmaya karşı direniş fikri beden görüntüsünde de form buluyor. Zayıflama güzelleşme estetik ameliyatlar fittness ve saç boyama yollarıyla insanlar beden görüntülerinde değişiklik yapmak suretiyle yaşlılığa direniyor. Bununla beraber toplumsal olarak idealize edilmiş beden görüntülerinin medya ve reklam sektörü tarafından pazarlama stratejisi olarak yoğun kullanımı bireylerin kendilerini bu ideallerle daha fazla özdeşleştirmesine sebep oluyor. Kadın bedeni uzun zamandır bir meta idi dolayısıyla çok uzun zamandır kadın bedenini güzelleştirmenin binbir yolu ortaya sunulmuştu ancak son dönemlerde erkek bedeninin metalaşması medya ve özellikle reklam sektörü tarafından eskiye oranla daha sık kullanılması erkek için de güzelleşme genç kalma iyi beden şartlarıyla yaşama kavramlarını ortaya çıkardı. Daha fazla erkek metalaşmış ideal erkek imgesiyle kendini özdeşleştirmeye başladı. Şimdi daha fazla erkek saçını boyuyor maniküre gidiyor fittness salonlarında vakit geçiriyor.


Gencebay'ın boyası iyi

Saçını boyatan erkekler sadece televizyon ve sahnede gördüğümüz ünlüler değil. Sokaktakiler de saçlarını boyatıyor. Saç boyasında kaşa en yakın ton tercih edilmeli. Orhan Gencebay'ın kullandığı ton çok doğal ve yıllardır da aynı tonu tutturuyor. İbrahim Tatlıses'e esmerliğinden dolayı koyu yakışıyor. Selami Şahin'in saç tonunun abartılı olduğunu düşünüyorum. Daha açık olabilir. Hep koyu renk çünkü geleneksel bir tercih. Türkiye açık renk saça henüz alışamadı. Son yıllarda gençler röfle yaptırıyor. Saçını ilk kez boyatmaya gelenlerde bir tedirginlik gözlüyoruz.

Erkekler boya cahili

Artık boya sektörü erkekleri de düşünerek adım atıyor. Erkeklerin renklere karşı sempatileri yok. Sorunlarını içlerine atarak kendi dünyalarında çözüyorlar. Oysa biz görünüşümüzde yaptığımız bir değişikliğin fark edilmesini tercih ediyoruz. Ancak onlar durumlarını doğal gösteriyor. Türkiye'de bu konuya olumsuz yaklaşılıyor. Bence bu yanlış. "Etraf ne der?" kaygısı yaşıyorlar. Erkeklerin bu konuda çok bilgisiz. Kendi kendilerine karar veriyorlar. Oysa doğal görünüm veren boyalar var. Erkek kuaförleri de bu konuda çok yardımcı olamıyor. Ayrıca erkek çok talepte bulunamıyor. Bazen sonuçtan kendileri de mutlu olamıyor. Sanatçılarda saç boyatmak daha çok görülüyor.


Tatlıses iki ton açsın

Günümüzde kentli ve modern erkekler bakımlarına daha fazla önem vermeye başladı. Manikür pedikür saç ekletme cilt bakımı ve saç boyama gibi hizmetlerden daha fazla yararlanmaya başladı. Evde kendi kendine saç boyama da erkekler arasında yaygınlaştı. Ancak hatalı renklerle çok kötü görünümler ortaya çıkabiliyor. Erkeklerin de bu konuda uzmanlardan yardım almaları gerekiyor. Erkeklerde boyama yapılırken çocukluk ve ergenlikteki saç renkleri baz alınmalı. Özer Çiller ve Uğur Dündar bu konuda başarılı. İbrahim Tatlıses'in saç rengi gerçekten çok koyu. İki ya da üç numara daha yumuşak bir ton tercih etmeli.

Saçları beyazlamış erkeklerde uygulanan gri beyaz tonlarında mistik bir görünüm veren boyalar var. Belli bir yaşın üzerindeki erkeklere bu tarz önerilıyor.