Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Nefesli Çalgılar Nelerdir? Bakır Nefesli Çalgılar Nelerdir?  Nefesli Çalgılar > BAKIR NEFESLİ ÇALGILAR

  Tahta nefeslilerde olduğu gibi bakır nefesli çalgılarda da sesin elde edilişi boru içindeki havanın titreşmesi sonucunda olur. Yalnız tahta nefeslilerdeki kamışın görevini bakır nefeslilerde çalıcının dudağı yapar. Çalıcı dudaklarını birbirinden ayırmadan çalgının kupa (trompet trombon ve tuba) veya huni (korno)biçimindeki metal ağızlığına dayar. Dudaklar arasından dışarıya zorlanan nefes dudakları titreşime geçirir ve dudaktaki titreşim boru içindeki havayı titreşime geçirerek sesin oluşumunu sağlar.


  Ağızlığın biçimi ve büyüklüğü ses niteliğini büyük ölçüde etkiler. Ayrıca çalgının ses alanı içinde bulunan ince veya kalın seslerin kolay elde edilmesinde belirleyici olur. Örn. Trompetin ağızlığının iç yapısı kupa biçiminde küçük ve sığdır. Bu yapı ses niteliğinin parlak olmasını ince seslerin de kolaylıkla çıkmasını sağlar. Kornonun huni biçiminde yumuşak bir eğimle gittikçe daralan derin ağızlığı ise yumuşaklık olgunluk yuvarlaklık sözcükleriyle anlatılabilen bir ses niteliğine neden olur.


  Bakır nefesli çalgılar grubunda şu çalgılar bulunur:
  Korno
  Trompet
  Trombon
  Tuba
  Saksofon

  Bakır nefeslili çalgılar partisyonda tahta nefesli çalgıların altında yer alır. Tahta nefesli çalgılar üçer adet kullanılmışsa bakır nefesli çalgıların sayısı genellikle şöyle olur:  5 Saksofon
  4 Korno
  3 Trompet
  3 Trombon (2 tenor ve 1 bas trombon)
  1 Tuba


  Bu sayılar genel olarak verilmiştir. Bazen bu kadro ikişerli tahta nefesli çalgıların kullanıldığı partisyonlarda da kullanılabilir. Ancak bazı eserlerde kornoların ve trompetlerin 2 adet kullanıldığıda görülebilir. Daha başka birleşimler de olabilir. Bu sayılar eserin karakteri bestecinin yazım stili ve eserinde kullanmak istediği renk ile ilişkilidir.  vikipedi
  Romantik Saksofon Müziği Dinle.

  BORKED

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Üflemeli çalgıların çalınması da çok zor.

  Klarneti neden almamışlar ki. Türk çalgısı olduğundan mı?


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş