Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Keman Akort Sistemleri

  BATI MÜZİĞİ

  Batı müziği ve orkestral klasik müzikte keman tellerinin akort sistemi üstten alta (kalın telden - ince tele) doğru SOL - RE - LA - Mİ şeklindedir .. Yeni başlayan kemanistler için akort yapmayı kolaylaştıran akort cihazları mevcuttur.. Tuner denilen bu cihazlarla harflere göre ( G - D - A - E ) akort yapmak oldukça kolaydır. Hassas ayarlar için ince ayar burguları (fix) kullanılabilir.  Sol (G) | Re (D) | La (A) | Mi (E)

  TÜRK MÜZİĞİ

  Türk müziğinde akort sistemi batı müziğinde olduğu gibi üstten alta (kalın telden - ince tele) doğru SOL - RE - LA - Mİ şeklinde olabileceği gibi SOL - RE - LA - RE şeklinde de olabilir. İkinci tür akort sistemi daha çok tercih edilen sistemdir. Ancak adlandırmada farklılık vardır. Teller sol-re-la-mi olarak akort edilir fakat adlandırılırken DO - SOL - RE - LA olarak adlandırılır. Aynı şekilde ikinci tür akort Sistemi de DO - SOL - RE - SOL olarak adlandırılır ve notasyonda bu isimler esas alınır.
  Do (G) | Sol (D) | Re (A) | Sol (D)

  Do (G) | Sol (D) | Re (A) | La (E)


  Çok Önemli Not:

  Türk müziği ile uğraşan ve yeni başlayan arkadaşlar tuner yardımıyla kemanlarını akort etmek için parantez içindeki kırmızı renkli harfleri esas almalıdır. Burada dikkat edilecek husus örneğin ” Do ” sesinin harf karşılığı ” C ” olmasına rağmen keman teli aynı oktavda C yani Do sesine kadar çıkamamakta ve genellikle kopmaktadır. Bu durum diğer teller içinde aynıdır.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Dünyanın en nankör en narin en kibar en duygulu müzik aletlerinden birini öğrenmektir. başlamadan önce bunun geçici bir heves olmadığına karar vermek gerekir. Azim ve sabır gerektiren bir süreç olduğundan maymun iştahlı bünyelerin üzerinde uzun uzun düşünmesi gerekir. Yapılmak istendiğinden tamamen emin olunduktan sonra:
  1) "Ben hemen gideyim kemanımı alayım" denilmez. Gidilip iyi bir kursa veya hoca bulunur.

  2) Kemanı almak için minimum 100 dolar gözden çıkarılır. Ancak bu 75 dolarlık keman fazlasıyla dandik olacağından tavsiye edilen iki üst modelden başlayarak seçim yapmaktır.

  3) Önerilen boyuttaki keman önerilen yerden alınır.

  4) Hoca tarafından verilen direktifler doğrultusunda reçinenin yarısı ufak ufak parçalanıp yaya sürülür. ta ki yay yapış yapış olana kadar. daha sonra tek parça halinde olan yarısı minimum 100 kez tellere* yukarı aşağı sürülür. aynı işlemler yaydaki tellerin arka kısmına da uygulanır.

  5) "Akort yapıcam" diye kasılmaz. yaklaşık bir 3 ay için bu iş hocanındır. aksi takdirde bir ay içinde 2 takım tel heba olabilir.*

  6) Önce yay çekmek değil kemanın nasıl tutulacağı da değil keman yastığının nasıl takılacağı hangi telin hangi sesi çıkardığı öğrenilir. Keman yastığını takarken daha kalın olan kısım sola gelecek şekilde takılır.

  7) Kemanın nasıl tutulacağı öğrenilir. keman omza yatırılır -tam tepesine değil tabi ki biraz öne kaydırılır-. ucu havaya kaldırılmaz. vücütla 90dereceye yakın bir açı yapması sağlanır. yanak da çeneliğe tamamen yapıştırılmaz. adı üstündedir. çeneliktir.

  8) Yay çekmeyi öğrenirken tellere dokunulmayacağı kemanın aşağıda kalan kısmının avuçla tutulacağı öğrenilince hayal kırıklığına uğranır.

  9) Yayın tutuluşu öğrenilir. parmakların ve bileğin kasılmaması gerektiği akla kazınır.

  10) Yayın nasıl çekileceği öğrenilir. kol değil daha çok bilek hareket edecektir. Yayı sonuna kadar çekme zorunluluğu yoktur. Aşağı doğru kol tamamen -180 derece- açıldıktan sonra yay çekilmeye çalışılmaz. Yoksa yay siyah kısma kayacaktır. çok yanlıştır.

  11) Başlarda gacır gucur sesler çıkar. gerekirse diğer üç tel çıkarılıp sadece la telinde yay çekilir. diğer tellere sırayla geçilir.

  12) Boyun ağrır. kol yorulur.

  13) La telinde parmakların dizilişi öğrenilir*. Hangi notaya hangi parmakla basılacağı öğrenilir. Önce tüm do'lar diyez diğer sesler natureldir. Daha sonra orta parmak işaret parmağına dayanır. Do'lar naturel olur.

  14) Diğer tellerin de aynı şekilde tutulduğu öğrenilir.

  15) Önce tek bir tel üzerinde çalışılır. karışık parçalara geçiş zaman alacaktır. Sabretmenin nasıl bir şey olduğu öğrenilir.

  16) Mi teli çok incedir. parmakları en fazla nasır o telde çalışırken tutar.

  17) Sol teline uzanmak zordur. kol da en fazla o telde ağrır.

  18) Re ve la tellerinde diğer tellere yayı sürtme olasılığı çok fazladır. Dikkat etmek gerekir.

  19) Karışık parçalara geçildiğinde müthiş zevk alınır. si minör konçertodur 40. senfonidir menuetlerdir mozarttır beethovendır...

  20) Acı bir gerçek vardır. daha sadece tek pozisyon öğrenilmiştir. Daha ikisi vardır üçü vardır...

  21)Pozisyonları öğrenmek ve bunlara bir derece hakim olmak başarıldığında 850 euro'dan başlayan yarı-profesyonel kemanı almaya hak kazanılmıştır. Eğer istenirse 100 dolar olan pearl river'lardan da alınabilir ama diğerlerinin tadı başkadır.

  22) Paganinni'nin 24 caprices'larını çalmayı denediğinizde vanessa mae veya itzhak perlman olmanın çok zor olduğu öğrenilir.

  23) Bir süre sonra tercihe göre klasik müzik bırakılır apocalypticaya özenilir. Metallica şarkılarının vokalleri çalınır* beatles çalınır californication çalınır. abartılıp misket de çalınabilir*

  24) İnsanların "oha lan napıyo kemanla" diyişi büyük bir keyifle izlenir.

  25) Asla ve asla uzun süreli ara verilmez aksi taktirde parmakların hareket ettirilişi sırasında çok zorluk çekilir.

  26) Yaydaki teller birer ikişer koptuğunda telaşlanılmaması gerektiği öğrenilir. belli bir noktaya kadar idare edecektir. Yetmediği yerde yeni yay alınmasını gerekmediği de öğrenilir. Yaya tel taktırma gibi bir seçenek de vardır. istenirse -para varsa- at kuyruğundan teller takılabileceği gibi daha ucuz bir malzemeden de yaptırılabilir.

  27) Akort için kulakların yetmediği yerde tınıyı ayarlamak amaçlı fix denen vida gibi şeylerin kullanıldığı öğrenilir.

  28) Maddi durumlar iyi olmadığında eğer eşik enine ortadan ikiye ayrıldıysa bu iki parçanın yapıştırılıp kullanılabileceği ve basit bir konserde de rahatlıkla bu şekilde idare edilinebileceği öğrenilir.

  29) Pek çok müzik aleti için geçerli olan sıcak-soğuk ortam değişikliklerinde akort kolaylıkla bozulabileceğinden bu konuda hassas olunması gerektiği öğrenilir.

  30) Çalarken kemanın içinden geliyormuş gibi duran tuhaf bir sesle beraber hafif titreşim hissedildiğinde bunun kemanın üzerindeki tozlardan kaynaklanabildiği ve kemanın da arada bir tozunu almak gerektiği öğrenilir.

  31) İlk keman keman satan her yerden alınabilecekken yarı profesyonel veya profesyonel keman bulabilmek için bayağı kasmak gerektiği öğrenilir.
  Çin malı fabrikasyon pearl river'ı ikinci keman olarak istemeyen kişi hem 850**avroyu gözden çıkarmalı hem de biraz dolaşmalıdır***

  32) İlk kullanılacak kitap genellikle ömer can keman metodu 1'dir. Daha sonra suzuki violin methoddan minuet'ler gavotte'lar go tell aunt bilmemneler çalınır. En sonra ömer can keman metodu 2'ye geçilir böylece ilk pozisyon tamamlanmış 2. pozisyona başlanmış olunur.


  ALINTIDIR.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş