Kaza vs sonucunda engelli olan bir vatandaş elinde bulunan –B- yada başka bir sınıf ehliyetini –H- sınıfı yani engelli vatandaşlara verilen bir ehliyete çevirmek için daha önceden bulunduğu İl Emniyet Müdürlüğüne bir dilekçe ile başvurulmakta ve Emniyet Müdürlüğün sevk ettiği Tam Teşekküllü Devlet Hastanesinden Alınacak H sınıfı Ehliyet Alması Uygundur Raporu ile normal ehliyet H sınıfı Ehliyete Çevrilmekte idi.

Mevcut uygulama da değişiklik yapılarak şu şeklini almıştır

YAPILMASI GEREKENLER 1.Öncelikle tam teşekküllü devlet hastanesinden H sınıfı sürücü belgesi alabilir diye sağlık raporu almak.
2.Özel donanımlı aracı bulunun bir sürücü kursuna giderek sadece direksiyon sınavına girmek

3.Oradan alınacak H sınıfı sürücü adayı olur belgesi ile emniyet başvurmak

4.Dilekçe ekinde alınan sertifika eklenecek ve ehliyetiniz H sınıfı olarak değişmiş olacaktır.

BU YENİ UYGULA İLE İLĞİLİ ŞAHSİ YORUMUM…Nadir DİPİ

Engelli insanların önündeki bürokrasi daha da artmıştır. Daha önceki uygulama daha mantıklı idi. Bu yeni uygulama engelli arkadaşlarımıza zaman kaybından başka bir şey değildir. Zaten Emniyet Müdürlüğü H sınıfı ehliyet haricinde ehliyete sahip arkadaşlarımızı H sınıfı ehliyete geçebilmeleri için sağlık kuruluşundan rapor istemektedir. Sürücü kurslarının devrede olmasının mantığını anlamak mümkün değildir. H sınıfı ehliyeti olmayan sonradan engelli olan ve engelli olmadan önce araç kullanan bir kişi engelli olduktan sonra araç kullanmayı unuttu mu ki yeniden direksiyon sınavına girsin yâda sürücü kurslarında yeniden ehliyet için ders görsün? Kesinlikle bu uygulamanın eski haline gelmesi gerekmekte. Bir kere H sınıfı ehliyet ağır vasıta ehliyeti değildir ve B sınıfı ehliyetle aynı kademeye sahip bir ehliyettir. Bu yeni uygulama engelli arkadaşların önünde aşması gereken bir basamak daha koymuştur.