Tarihçesi
Türkiye Sakatlar Derneği İstanbul Şubesi (TSD) 1958 yılında Cerrahpaşa Hastanesi’nin karşısında ki mahallede Ali Paşa kahvesinde gününü geçiren Nafi Tuna Cenani Çalışan ve birkaç arkadaşı tarafından önceki adı Felçliler Derneği olarak kurulmuş ve iki yıl devam etmiştir. Zamanın İstanbul valisi Vefa Poyraz tarafında İstanbul Tıp Fakültesi ile Çapa Öğretmen Okulu arasında kalmış bir tek katlı bina derneğe tahsis edilmiş ve dernek oraya taşındıktan sonra İstanbul Tıp Fakültesi Ortopedi Kliniğinin hocaları da işin içine girerek derneği daha kapsamlı ve hale getirmişler 1960 yılındaki genel kurul da derneğin adını Türkiye Sakatlar Derneği olarak değiştirip daha çok kitleye hitap etmişlerdir. Bu arada zamanın İstanbul sosyetesi emekli paşalar İstanbul Tıp Fakültesi’nden Profesör ve Doktorlar katkı da bulunmuşlar ortaokul ve lise öğrencileri boyunlarına kumbara takarak sokakta vapur iskelelerinde vatandaşların yakasına rozet takarak kampanyalar düzenlenerek derneğe gelir getirici faaliyetler yapmışlardır.

1963 yılında bakanlar kuruluna müracaat ederek derneğin kamu yararına çalışması için kamu yararı onayı almıştır. Bugün var olan mevcut yasalar; 1475 sayılı iş yasası 1968 yılında Bülent Ecevit’in Çalışma Bakanı iken çıkarılan vergi yasası özel tertibatlı otomobil yasası ehliyet yasası vs. zamanın Türkiye Sakatlar Derneği yöneticilerinin Ankara’da meclisin önünde günlerce yatarak takip ettikleri kazanımlarıdır. Dernek 1975 li yıllardan sonra ilk orta ve liselerde zaman zaman sakatlığı önleyici paneller vermiştir Türkiye Sakatlar Derneği her Cumhuriyet Bayramı 23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramı İstanbul’un Kurtuluşu 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerine tekerlekli sandalyeli üç tekerlekli motosikletleri ile dernek üyeleri resmi geçitlere katılmaktadır.

12 Eylül 1980 yılından önce 25-31 Mart tarihleri arası Sakatlar Haftası olarak kutlanırdı. Bu hafta süresince tüm İstanbul sakatların sorunlarını konu alan bez ve duvar afişleri ile süslenirdi dernek kuruluşlarından bu güne ülkenin ulaşım mimari vs. sorunlarından dolayı evinden dışarı çıkıp dolaşma imkanı olmayan üyelerini bahar aylarında topluca pikniğe götürüp orada bir takım yarışmalar oyunlar sosyal aktiviteler ile güzel bir gün yaşatmak ve üyelerin birbirleri ile kaynaşmalarını sağlamıştır.

Artık 10-16 Mayıs arası Sakatlar Haftasıdır. Sakatlık insanlığın ortak sorunudur. Bu yüzden Sakatlar Haftası yalnız ülkemizde değil Birleşmiş Milletlere üye 156 ülkede aynı zamanda değerlendirilir.

Faaliyetler
Ülkemizin sosyal yapısı itibarı ile dernek kuruluşunda bu güne ihtiyaç sahibi üyelerine ortez protez koltuk değneği tekerlekli motorlu ve motorsuz sandalye maddi manevi yardımlar gıda ve giyecek yardımı okuyan sakat öğrenciye karşılıksız burs yardımı tedavi-ameliyat ve medikal yardımlar yapılmaktadır. Dernek kuruluşundan bu güne sakat hakları konusunda yerel yönetimler yasası eğitim yasası iş yasası emeklilik yasası vergi indirim yasası 2022 sayılı yasa yürürlükte olan tüm yasalar konusunda çok büyük mücadeleler vermektedir.

Tüm toplumu bilinçlendirmek ve kamuoyunu bilgilendirmek maksadıyla hizmeti tüm ülkede yaygınlaştırmak amacıyla ülke genelinde 67 şube kurarak faaliyetlerine her geçen gün yenilikler katmaktadır. 1991 yılında Sevgi Çemberi isimli aylık bir yayın organı çıkararak sakatların sorunlarını ve anayasal haklarının takipçisi olmuştur. Sakat hakları konusunda sürekli gündemin takipçisi olmuştur. Sakatların ülke içerisinde ve dışında var olan haklarını yeniliklerini yasaları güncelleştiren internet sitesi kurarak her gün ortalama 250 kişinin ziyaret ettiği mail attığı ve cevap aldığı Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] sitesinde hizmet vermektedir.
Türkiye Sakatlar Derneği Şubesi olabilmek için

  • En az 7 kişiye ait sakatlık raporu
  • Sabıka kaydı
  • 4 adet resim
  • İkamet ve nüfus cüzdanı sureti
  • 7 kişi tarafından imzalı dilekçe

ile genel merkeze başvurmaları gerekmektedir.
Başka dernekler şube olmazlar ancak yeni bir Türkiye Sakatlar Derneği şubesi kurup var olan derneklerini fes ederek mal varlıklarını Türkiye Sakatlar Derneği’ne aktarırlar.