Sebebi anti depresan olabilir


300 civarında otizmli çocuğun dahil olduğu 1800 çocuk üzerinde yapılan araştırmaya göre hamileyken ya da öncesinde anti-depresan kullanan kadınların çocuklarının otistik olma ihtimali kullanmayanlara göre 2 kat daha fazla.

Hamileliğinin ilk 3 ayında anti-depresan kullananlar için ise durum daha da vahim. Bu dönemde anti-depresan kullananların çocukları diğerlerine göre 4 kat daha fazla otizme ya da otizmle bağlantılı bir bozukluğu yaşıyor.
Çalışma serotonin fluoxetine paroxetine ve sertraline maddelerini içeren ilaçlar üzerine odaklanan bir çalışmaydı.

Araştırmanın SSRIs üzerine odaklanmasının sebebi ise serotonin hormonunun otizmin gelişimi üzerinde bir etkisi olduğuna dair kuvvetlenen görüşler.

Daha önce yapılan bazı araştırmalar otizm teşhisi koyulan çocukların kanlarında diğerlerine göre serotonin miktarının daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

Ancak araştırmada kafa karıştıran bir nokta ise şöyle; otizme sebep olan bahsi geçen anti-depresan ilaçlar mı yoksa anti-depresan kullanmaya sebep olan depresyon mu? Henüz bu soru tam olarak yanıt bulamasa da uzmanlar kadınların tedavilerine doktor kontrolünde devam etmelerini öneriyor.
Hürriyet