Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Lightbulb Engelli ve Yaşlılara Evlerinde Maaş
  Engelli ve Yaşlılara Evlerinde Maaş

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik 65 yaş üstü muhtaç aylığı alan 85 yaşına gelmiş vatandaşlar ile özürlülük oranı yüzde 70'in üzerinde olan 240 bin vatandaşa 3 ayda bir aldıkları maaşlarını evlerinde teslim etme çalışmalarının bugün itibarıyla başlatıldığını bildirdi.

  Bakan Çelik uygulamanın başlaması dolayısıyla yaşlılık aylığı alan ve 85 yaşını doldurmuş olan Gülsüm Alan ile vücut fonksiyon kaybı yüzde 70'in üzerinde olan Y. Nuri Kartal'ı evlerinde ziyaret etti.

  Çelik Türkiye'de 65 yaş üstü muhtaç aylığı ve özürlü aylığı alanların sayısının 1 milyon 203 bin olduğunu belirterek "65 yaş üstü muhtaç aylığı alan 85 yaşına gelen vatandaşlarımız ile özürlülük oranı yüzde 70'in üzerinde olan 240 bin vatandaşımıza 3 ayda bir aldıkları maaşlarını evlerinde teslim etme çalışmalarını bugün başlatmış oluyoruz" dedi.

  Gülsüm Alan ve onun durumundaki vatandaşların ya da yakınlarının artık maaşlarını banka kuyruklarında beklemeden evlerinde alabileceklerini ifade eden Çelik şöyle konuştu:

  "Bu şekilde 240 bin vatandaşımız var. 240 bin vatandaşımızdan biz bu duyuruyu yaptıktan sonra özürlü ve 85 yaşını aşmış 27 bin vatandaşımız evde aylık alma talebinde bulundular. Bu her gün artmaktadır. Bu ayın 4'ü ile 9'u arasında 3 ayda bir bu aylıkları biz ödeyeceğiz. Şu anda 27 bin kişi önümüzdeki çok kısa bir süre içerisinde bunun 240 bine ulaşmasını bekliyoruz. Böylece hem yaşlılarımız hem de özür oranı yüzde 70'in üzerinde olan vatandaşlarımızın devletimizin kendilerine uzattığı sıcak eliyle yorulmalarını ve sıkıntıya girmelerini önlemiş oluyoruz. Ben hayırlı olmasını diliyorum. Bunlar devletimize milletimize yıllarını vermişler devletimiz de bugün kendilerini onları rahatsız etmeden evlerinde memnun etme çabası içinde."

  Bakan Çelik bu kapsama giren kişilerin ilgili kurum tarafından belirlendiğini ancak vatandaşların kendi rızaları ile maaşlarını nerede almak istediklerini beyan etmeleri gerektiğini ifade ederek "Öyleleri var ki torunu gidip alıyor ve böyle bir şeye ihtiyaç duymayabiliyor. Oğlu kızı alıyordur bu ayrı bir olay ama şu an itibariyle biz bu açıklamayı temmuz ayında yaptık temmuz ayından eylül ayına gelirken 2 ay içinde 27 bin vatandaşımız evde almak istediklerini beyan ettiler. O beyana dayalı olarak biz de bu hizmeti başlatmış bulunuyoruz" diye konuştu.

  PTT ile yapılan anlaşma çerçevesinde vatandaşların maaşlarını sadece Ziraat Bankası şubelerinden değil PTT Bank'lardan da alabilme imkanı getirdiklerini anımsatan Çelik "Şimdi bir ileri uygulamayı getirdik 85 yaş üstü ve özürlülük oranı yüzde 70 ve üzerindeki vatandaşlarımıza maaşlarını evlerinde teslim ediyoruz" dedi.

  Doğum yılının son rakamı 0 ve 5 olanlara her dönemin 5. günü 1 ve 6 olanlara her dönemin 6. günü 2 ve 7 olanlara her dönemin 7. günü 3 ve 8 olanlara her dönemin 8. günü 4 ve 9 olanlara ise her dönemin 9. günü maaş ödemesi yapılacağı bildirildi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Yazıktır günahtır!
  Devlet tarafından kendilerine ödenen maaşlarını almak için PTT şubesi önlerinde uzun kuyruklar oluşturan engelli ve yaşlılar evlerinde de maaş alabileceklerinden habersizler.

  Soğuk havada içler acısı durumda görünen yaşlılardan 347 TL çekmek için günlerce bekleyenler bile var. Yaşanan mağduriyet sonrası ilgili kurumların bu konuda yeterince duyuru yapmadığı ortaya çıktı

  YAZIN SICAKTA KIŞIN SOĞUKTA ÇEKİLEN ÇİLE
  Üç ayda bir dağıtılan maaşlarını alabilmek için 5 Aralıktan beri sabahın erken saatlerinde PTT şubelerine gelen engelliler ile 65 yaş üzerindeki yaşlılar soğuk havada uzun kuyrukta beklerken içler acısı görüntüler oluşturdu. Mesai saatinin başlamasıyla açılan kapıdan hep birlikte içeri girmeye çalışan yaşlılar zaman zaman izdihama da neden oldu. Yaz aylarında sıcağın altında kuyruk çilesi çeken bu insanlar şimdi de üşüyerek aldıkları maaş sıkıntılarının sona erdirilmesini bekliyor.

  GÜNLERCE BEKLEYEN VAR
  Devlet tarafından engelliler ile 65 yaş üzerindeki yaşlılara ödenen 347 ile 600 lira arasında değişen maaşlar bu insanları adeta çileden çıkarıyor. Yaz aylarında 50 dereceye varan sıcaklığın altında beklerken hastalanan engelli ve yaşlılar şimdi de soğuk olduğu için rahatsızlanıyor. Bekledikleri koşulların iyi olmaması ve bekleme sürelerinin bazen günlerce uzaması zaten sağlık durumları iyi olmayan bu insanları daha da mağdur ediyor.

  Urfanın alışık olduğu bu görüntülerden sonuncusu Eyyübiye Mahallesindeki PTT Şubesinden. Kalabalık nedeniyle izdiham yaşanan ve polise de bildirilen kuyruk çilesini her üç ayda bir yaklaşık 11 bin kişi yaşıyor. ‘Konutta Ödeme uygulamasından haberleri olmadığını belirten yaşlılar çektikleri sıkıntıyı İpekyola anlattılar.

  PTT şubesi önünde sırada bekleyenlerden 76 yaşındaki Ömer Yetim Her 3 ayda bir aynı sorunu yaşıyoruz. 320 lira almaya geliyorum hastalanıyorum. Buna bir çare bulsunlar diye konuştu.

  Yaşı sorulunca ‘Ömrê Mezin şeklinde yanıtlayan ve görme engelli olan Hafle Küçük ayakta beklemekten yorulduğu için kaldırımda oturmak zorunda kaldığını ve hastalandığını anlattı.

  Kalçasındaki bir kemiğin kırık olduğunu belirten 70 yaşındaki Akup Kendirci ise rahatsız olduğu için kendisinin getirildiği motosikletin sepetinde damadının kuyrukta beklediğini söyledi.

  Yürüyemeyen 33 yaşındaki Keziban Ese de yerine kocası sıraya girenlerden. 5 Aralıkta yatan maaşını aradan 4 gün geçtikten sonra çekmeye gelmesine rağmen uzun kuyrukla karşılaşan Keziban Ese kendisi otomobilde kocası da kuyrukta çile çekiyor.

  Eskisine göre mağduriyetlerin pek fazla yaşanmadığını kaydeden PTT yetkilileri TC kimlik numarasının son numarasına göre başlatılan ödemeler ile kuyruğun azaltıldığını bunun yanı sıra engelli ve yaşlı hak sahipleri için başlatılan evden ödeme uygulamasından bu ay 210 kişinin yararlandığını kaydetti. 11 bin kişiden sadece 210 kişinin müracaat ettiği kentte birçok engelli ve yaşlının bu uygulamadan haberdar dahi olmadığı ortaya çıktı.

  NEREYE NASIL BAŞVURULUR:
  2022 sayılı Kanun kapsamında muhtaç vatandaşlara yaşlı aylığı bağlama işlemleri defterdarlık (Valilik) aracılığıyla vatandaşlardan alınan başvuru evrakının il idare kurulu tarafından verilen muhtaçlık kararı ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumuna ulaşmasının ve yapılan incelemenin ardından ilgili servisler tarafından evrak geliş sırasına göre yapılıyor.

  KİMLER BAŞVURABİLİR:
  • 65 yaşını doldurmuş olan

  • Sosyal Güvenlik Kurumundan (SSK Emekli SandığıBağ-Kur) gelir ve aylık hakkından yararlanmayan

  • Sosyal Güvenlik Kurumuna prim ödemeyen

  • 2022 sayılı Kanunda belirtilen muhtaçlık sınırından az geliri olan ve bu durumu Valiliklerce tespit edilen kişileri kapsamaktadır. (İPEKYOL)


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş