Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Apple'ın Elmasının Gizemli Sırrı ''Yasak Elma''  Steve Jobs ve Steve Wozniak'ın 1976'da kurduğu ve bugün dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Apple'ın logosunun anlamı ne?

  Alan Turing geçen yüzyılın en büyük dehalarından biriydi.

  Matematiksel "doğru" kavramına getirdiği yenilik kadar bilgisayar teknolojisinin atası olmasıyla da bilim dünyasını sarsmıştı.

  Üzerine güneş batmayan imparatorluğa bağlı bir ailenin çocuğu olarak Hindistan'da doğan Turing teknolojik yeniliklerinden ziyade savaşta oynadığı rol ile dünyanın kaderini değiştirdi.

  Britanya hükümeti İkinci Dünya Savaşı'nda Nazi ordusunun tüm Avrupa'yı hallaç pamuğu gibi atmaya başladığı sırada Turing'e bir şans verdi. Onu Bletchley Park'ta savaşın kaderini belirleyecek bilim heyetinin arasına kattı. Turing burada insanlığın gidişatını değiştirecek bir hamle yaptı.

  NAZİLERİ DİZE GETİRDİ

  Nazi Almanyası'nın ordu içi iletişimini sağlayan Enigma yazılımını çözebilmek için bir makine geliştirdi. Adı basitti: Turing makinesi.

  Andrew Hodges'un kitabında anlattığı gibi günümüz bilgisayarlarının atası durumundaki bu makine çözülmesi imkânsız gibi görülen Enigma'yı birkaç saat içinde çözmeyi başarmıştı. İkinci Dünya Savaşı'nda taşların yerinden oynadığı nokta da bu oldu. Almanların iç iletişimini anlayan müttefikler mutlak bir yenilginin kıyısından döndüler.

  Ancak insanlık tarihini değiştiren bu buluş Turing'in kaderini daha farklı şekilde değiştirdi. Britanya hükümeti savaş sonrası dönemde "yapay zekâ" üzerinde çalışan Turing'in tehlikeli olabileceğine kanaat getirdi. Kötü polisiye filmlerinde denildiği gibi "Turing çok şey biliyordu".

  'AHLAK'SIZ SORUŞTURMA

  Britanya bu dehayı kontrol altına almak için en ahlaksız yolu seçti. Turing'in özel hayatına girdi ve eşcinsel ilişkilerini ortaya çıkardı. İngiliz istihbaratı o dönem yürürlükte olan "ahlak" yasasına dayandırarak Turing'i yakalattı. (Bu yasa 1967 yılında yürürlükten kalktı.)

  Bir savaş kahramanı insanlığı tarihin en büyük faşist hareketinin elinden kurtarmış olabilirdi fakat Turing bir eşcinseldi. Hâkim karşısında iki seçeneği vardı: Ya hapis cezasını çekecek ya da östrojen hormonu almayı kabul edecekti. Ki insan haklarına aykırı bu uygulama acı veren bir kısırlaştırma yöntemi demekti.

  İkincisini seçti. Matematiğin büyük dehası aldığı hormonlarla vücut kimyasını bozmayı kabul etti.

  Bir yıl sonra bir yudum ısırdığı bir elmayla hayata gözünü yumdu. Elma siyanüre batırılmıştı. Dünyayı faşizmin elinden kurtaran Turing Amerika'da McCarthy Avrupa'da "Sovyet tehdidinin" gölgesinde başka bir faşizme kurban gitti.

  ISIRILMIŞ ELMA

  Ölümü intihar olarak kabul edildi ve soruşturma apar topar kapatıldı. Britanya neredeyse 60 yıl sonra nedamet getirdi. İki yıl önce İngiliz hükümeti mecliste toplanan imzalar sonrasında Turing'den resmi olarak özür diledi. Bilgisayar teknolojisinin atası ölürken bıraktığı kenarından ısırılmış bir elmayla da gelecekteki bir şehir efsanesine konu oldu.

  Steve Jobs ve Steve Wozniak'ın 1976'da kurduğu ve bugün dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Apple'ın logosu Turing'in makûs talihiyle bağdaştırıldı.

  Ucundan ısırılmış bir elma şeklindeki logo bilgisayar teknolojisinin babasına bir saygı duruşuydu. Onun ölümüne ses çıkarmayan dünyaya büyük ustayı hatırlatmak için yapılan bir güzellemeydi. Gökkuşağı rengi de Turing'in yaşam tarzına cinsel tercihine atıfta bulunuyordu. Zaten "1984" temalı meşhur reklamında açıkça faşizme karşı bir duruş sergileyen şirketin bu tavrı şaşırtıcı değildi. Bu kanaat dilden dile dolaşarak kabul gördü. Oysa ne Apple ne de logonun çizeri bunun Turing'e saygı duruşu için yapılan bir girişim olduğunu kabul etti. Ama tarihin tuhaf seyri elma logosu efsanesini bugün bize tekrar hatırlatıyor.

  GÖKKUŞAKLI LOGO ALTINDA EŞCİNSEL BİR CEO

  Apple'ı uzun yıllar hem bir sanatçının kalbi hem de bir mühendisin zekasıyla yöneten Steve Jobs'un yönetimden ayrılmasının ardından yerine en güvendiği adamı Tim Cook CEO olarak atandı.

  Cook Amerika'da "dünyanın en önemli eşcinseli" olarak tanınıyor. Her ne kadar kulağa ayrımcı bir söylem gibi gelse de Cook için bu tanım ABD'de olumsuz anlamda kullanılmıyor. 60 yıl önce eşcinsellere reva görülen hormon tedavisi ya da hapis cezası düşünüldüğünde Cook'un bugün Apple'ın başına gelmiş olması önemli.

  Apple logosuna atfedilen hikâye bir şehir efsanesi olabilir. Ancak tarihin tuhaf seyri 20. yüzyılın en büyük dehalarından biri olan Turing'e yapılanları hatırlamak için belki de gökkuşaklı logonun altına Cook'un atanmasını şart koştu.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Apple logosunun gerçek tarihini biliyor muydunuz? Aşağıdaki bilgiler Walter Isaacson’un Steve Jobs adlı kitabından Diet For A Small Planet I-Steve Jobs Insanely Simple kitaplarından derlenerek düzenlenmiştir.

  Bazılarımız Apple logosunun Alan Turing ile bağlı olduğunu düşünüyoruz. Ben bile bir noktada Apple logosunun Turing’in acı gerçeğiyle bağlantılı olduğunu düşünmüştüm.Cehalet! Yine çoğumuzun Apple logosunun çıkış noktasının yanlış olarak kavradığı söylemler/hikayeler şöyle:


   • Alan Turing eşcinsel olduğunu açıklayarak bir çok şantaja maruz kalıyor ve eşcinsellikle suçlanarak 1 yıl boyunca östrojen iğnesiyle hadım edilmeye mahkum ediliyor. Bu hükümden bir kaç yıl sonra (1954) Turing vefat ediyor ve siyanürlü bir elma ile intihar ettiği düşünülüyor.Bilgisayar biliminin babası dahi bir matematikçi olan Turing’in acı ölümü eşcinsel olması nedeniyle renkli Apple logosu ile bağdaştırılıyor.
   • Yasak meyve: Tüm kutsal kitaplarda kabul görmüş olan Adem Havva ve yasak elma hikayesi de Apple logosuyla bağdaştırılıyor.
   • Apple records: Bir başka söylem de Jobs’un Apple fikrinin 1968’de Beatles’ın kurduğu plak şirketi Apple Records’dan (Apple Corps) geldiği. Çünkü Steve Jobs müziğe her zaman düşkündü. 2007 senesine kadar iki firma yasal olarak bir çok kez karşı karşıya geldiler. The Beatles albümleri ancak 2010 senesinde iTunes’da yerini alabildi.
  Peki Apple logosunun çıkış noktası ne?


  Steve Jobs Wozniak ve Apple logosunun tasarımcısı Rob Janoff Turing’in intiharıyla Apple’ın bir alakasını olmadığını söylese de tam olarak ”Apple şuradan çıktı” diye resmi bir açıklama yok. Fakat araştırmalarıma göre Apple logosunun birden fazla çıkış noktası var.

  Elma ÇiftliğiSteve Jobs Reed College’da tanıştığı Robert Friedland ile yine Friedland’ın varlıklı ailesinden gelen All One Farm elma bahçelerinde çok zaman geçiriyordu (ilk kız arkadaşı ile geçirdikleri zaman da dahil). Robert Friedland Steve Jobs’un hayatında Apple öncesinde çok önemli bir rol oynuyor. Friedland’in ataklığı pazarlama zekasından Jobs çok etkilendi ve dolayısıyla beraber geçirdikleri bol zaman sonrası Jobs Friedland’in özelliklerini adapte etmeye başladı. Wozniak ile Jobs şirketlerine isim bulmaya çalışıyorlardı ve Jobs elma bahçelerinden yeni dönmüştü. Wozniak bu isimden tam emin olamasa da bir sonraki güne kadar ”daha iyi” bir isim bulamayınca Apple adını kullanmaya karar verdiler.

  All One Farm hakkında buradan detaylı bilgi ve fotoğraflara ulaşabilirsiniz.

  Steve Jobs DiyetiSteve Jobs lise yıllarında ”Diet For A Small Planet” kitabını okuduktan sonra güçlü yoğun vejeteryan ve meyve (frutarian) diyetleri yapmaya başladı. Bazen günlerce sadece meyve veya sebze yiyerek besleniyordu. Ağırlıklı olarak nişastasız sebze ve meyvelerle günlerini geçiriyordu. Hatta bir dönem o kadar çok havuç yiyordu ki Walter Isaacson’un kitabında Jobs’un turuncuya dönmesiyle ilgili şakalar bile bulunuyor. Bir isme karar verme aşamasındayken Jobs elma ağırlıklı bir diyetteydi.


  AtariApple isminin kabul edilmesinin en ufak nedenlerinden biri de telefon defterinde Atari’den önce gelecek olmalarıydı. Steve Jobs Atari’de tasarım ve girişim ile ilgili çok şey öğrendi. Atari’nin basit sade ve kullanıcı dostu oluşu Steve Jobs’u etkilemişti. Sanırım bu yüzden bir noktada bile önde olabilmeleri çekici geldi.

  İlk logo

  Apple’ın ilk logosu Jobs ve Wozniak’ın Apple’da %10 hisse verdikleri ilk ortakları Ron Wayne tarafından tasarlandı. Steve Jobs Ron Wayne ile Atari’de birlikte tanışmışlardı. Apple 1’in klavuzunu da yazan Wayne; logoda bir elma ağacında sallanan bir elmanın altında Isaac Newton’u resmetmiş. Hisseleri aldıktan bir süre sonra satan Ron Wayne ağlamadığı zamanlarda Apple’da sonsuza dek bir iz bıraktığı için gururlanıyormuş.

  Apple logosundaki ısırık


  Apple’ın logosundaki ısırığın tek nedeni ısırık olmadan bir kiraz ile karıştırılabilir olması. Rob Janoff daha sonra mutlu bir tesadüfle karşılaşıyor: Bite(ısırık) ve bytes terimlerinin uyuşması. Cool huh!

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Güzel logo bulmuşlar.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Alıntı Sürmenaj Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Güzel logo bulmuşlar.
  İPhone kullanan bilmez bunları...Bilgisiz caheller.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş