Kingston ülkemizde en çok bilinen ve tercih edilen bellek markalarının başında geliyor. Firmanın ürün yelpazesinde sistem belleklerinden SSD'lere bellek kartlarından USB depolama aygıtlarına kadar birçok seçenek ve her kategoride farklı tipte kullanıcılar için çok çeşitli ürünlere rastlayabilmek mümkün. HyperX ailesinde konumlanan Beast bellekler için de sistem belleklerinin yıldızı diyebilmek mümkün. 8 GB ile 64 GB arasında kapasitelerde kullanıcılara ulaşan Kingston HyperX Beast belleklerde frekans olarak da 1600 MHz ile 2400 MHz arasında seçim yapabilmek mümkün. Kapsamlı şekilde inceleyeceğimiz KHX24C11T3K2 kit ise birçok kullanıcı için yeterli gelecek olan 8 GB depolamaya ve 2400 MHz'lik zirve bir hıza sahip.

Ailede kapasite seçenekleri elbette platformunuza uygun şekilde satılan kitlerin sonucu olarak belirleniyor. Genelde birçok anakartta dört adet bellek yuvası bulunduğunu düşünürsek 32 GB'lık kapasiteyi çok kolay bir şekilde elde edebilirsiniz. Firma tek modül olarak en fazla 8 GB'lık seçenek sunuyor. Dolayısı ile 64 GB'lık kapasite için anakartınızda da sekiz adet bellek yuvası olması gerekli. Seçeneceğiniz frekanslar doğrultusunda belleğin ihtiyaç duyduğu voltaj da değişiklik gösterebilir. İncelemekte olduğumuz kit 2400 MHz'de CL11 zamanlamaya ve 11-13-13 gecikmelere sahip. Değerlerin kararlı bir şekilde çalıştırılması için 1.65V gerilim kullanmak gerekiyor. Intel'in XMP teknolojisine göre frekans 2133 MHz olarak belirlendiğinde ise gerilim 1.6V'a düşüyor ve gecikme süreleri de 11-12-11 olacak şekilde kısalıyor.

Kingston HyperX Beast'i performansı dışında çekici kılan bir diğer nokta ise fanla desteklenebilen pasif soğutma sistemi. Belleğin her iki tarafına da temas sağlayan alüminyum plakalar özellikle yüksek frekansta ortaya çıkan sıcaklığı başarılı şekilde üst bölgeye taşıyarak kasa içi hava dolaşımına teslim ediyor. Bellekler soğutucular nedeniyle çok fazla kalınlaştırılmadığı için yan yana kullanılmalarında kesinlikle bir sorun ortaya çıkmıyor. 60 mm'lik iki adet fandan oluşan soğutma sistemi de hem belleklerin serinlemesi hem de kasa içi görüntünüzün daha çekici olması adına önemli bir detay. Kingston HyperX Beast'ın (KHX24C11T3K2) yüksek performanslara kolaylıkla ulaşabilmesi özellikle overclock yapan kullanıcılar için büyük önem taşıyor.

Özellikler;
Kapasite: 8 GB (2 x 4 GB)
Frekans: 2400 MHz
Gerilim: 1.65V
Gecikme Süreleri: 11-11-13-13
Intel XMP Desteği: Var