Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart En Önce Eğitim Sistemi Rayına Oturmalı  Antalya’da gerçekleştirilen 19. Milli Eğitim Şurası toplantısından ilginç kararlar çıktı. Öne çıkan kararlardan biri ise; zorunlu Osmanlıca dersinin müfredata girmesiydi. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Müjde KER DİNÇER görüşlerini Haber Tava’ya anlattı. Prof. Dr. Dinçer eğitim sisteminin her iktidar döneminde değiştirilmemesi gerektiğini ifade etti.

  Eğitim sistemi ile iktidar ilişkisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

  Her zaman gücü elinde tutan kendine göre biraz daha istediği gibi yönlendirebiliyor manipule edebiliyor. Bu dönemde de öyle bir şey var. Daha uygun olan dersler uygun olan konular üzerinde vurgu yapılıyor. Belki daha önceki zamanlarda matematik konuları daha önemliyken dönemin üzerinde durduğu durumlar ne ise kitaplarda konu olarak ona yöneliyor. Bu dönemde böyle olması normal. Hükümetin düşünce tarzına uygun olan insan profili yetiştirilmesi isteniyor. Ancak tabi dönem değişince bu yetiştirilen insanlar da ortada kalıyorlar. Belli bir bakış açısıyla kalacaklar. O biraz sıkıntı olabilir. Bizd e 80’li yıllarda yetiştirildik. Biz de o dönemin bakış açısıyla şuan bakabiliyoruz. Şuan gençlerin baktığınızdan farklı bakıyoruz.


  Siz de öylesiniz sizden sonra gelecek kuşak da daha farklı bakacak ve bu şekilde gidecek. Arada küçük uçurumlar olacak. Çok büyük değil. Sistemizasyon öyle oturtulmalı ki; eğitim planları oluşturulup bunların dış ilişkilerle ve iç politikayla bağdaştırıp uzun yıllar sürdürmeli. Ülkemizi tanıtamıyoruz. Hepsi bir düzende yapılmalı ki en başta eğitimin sistemli hale gelmesinden geçiyor bu durum.


  Eğitim sisteminde çok daha büyük sıkıntılar varken örneğin atanamayan binlerce gencin sorununu gündeme getirmek yerine bu kararların alınması hakkında ne düşünüyorsunuz?

  Herkes kendi düşündüğünü biraz daha empoze etmeye çalışıyor. Sıkıntımız şu ki önce problemlerin halledilmesi gerekiyordu. Ülkemizde öğretmene gerçek anlamda ihtiyaç var. Doğuda en azından var. Ege’de de var bu açık. Atanma sıkıntıları mevcut ama gündemi bu şekilde biçimlendirmek gerekiyor herhalde. Gündem saptama kuramında bu böyledir. Bir parça başka şeylere dikkat çekme oyalama olabilir.

  Belki de en tartışmalı karar ‘Osmanlıca öğrenme zorunluluğu’ bunun hakkında ne düşünüyorsunuz?


  Osmanlıca lise öğrencisine öğretilebilecek bir şey değil. Zor bir dil. Sanat tarihi okuyor ise bir öğrenci veya tarih bölümünü okuyorsa elbette bilmesi gerekir. Zaten ingilizce öğrenirken sorun yaşayan Almanca öğrenirken sorun yaşayan hatta güzel Türkçe’mizi öğrenirken sorun yaşayan öğrenciye Osmanlıca öğretmeye kalkmak biraz zor olacak gibi görünüyor. Hocalar yetişmiş elemanlar var mı o konuda bilmiyorum. Bir arkadaşım iki yıl Osmanlıca kursuna gidip zar zor sınıfını geçti. Harfleri tanımak için bile uzun süre geçmesi gerekiyor.


  Atatürk İlke ve İnkılapları dersinin yeniden yazılması sizce doğru mu?

  Objektif olarak yeniden yazılması konusunda evet ama oraya bir soru işareti koyuyorum. Kendi bakış açımdan bakarsam şöyle ki; gerçekten yazılması gerekiyor. Bazı kitaplarda o kadar yüzeysel yazılmış ki benim çocuklarım okuduklarında çoğu zaman benimsemiyorlar. Yapılan inkılapların anlatılabilmesi gerekiyor. Örneğin kılık kıyafet inkılabı kanunu var. Bunun çiğnendiğini düşündüğünde sorgulayıp bu nasıl oluyor diyor çocuğum. Sorgulama kısmı çok önemli. Derine inip örnekler verilmesi çok önemli.

  Röportaj: Ezgi KILIÇ / Haber TAVA

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Eğitim sistemi kalmadı ki rayına otursun.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bu hükümetle zor. Hergün yeni birşey çıkarıyorlar.

  Gündemi meşgül edip kafa karıştırdıkları gibi çocukları kobay yaptılar.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş