Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Exclamation Kopyala Yapıştır, Herkes Yanlış Öğrensin!

  “Hocam çocuk bütün ödevlerini internetten indiriyor. Başka tür ödevler veremez misiniz?” Öğretmenlerin velilerden sıkça duyduğu bir şikâyettir bu. Fakat son yıllarda bu yakınmaların sıklığında ve şiddetinde bir azalma olduğunu belirtmekte fayda var. Veliler ödev için tek kaynağın internet olduğu gerçeğini (?) ya da işin tembelliğini iyiden iyiye kabullenmiş gözüküyorlar.Son yıllarda uygulanan yeni müfredatla eğitim sürecine dâhil edilmeye çalışılan velinin internet merkezli çözümlerle sorumluluklarından sıyrılmaya çalıştığı görülüyor.

  Bazı aileler çocuklarının ikide birde internetten ödev çıkarmak için sağa sola gitmelerini istemediğinden olsa gerek eve bilgisayar aldılar. Hatta bazı veliler çocuklarının ödevlerini o kadar önemsediler ki internette arama ve bilgisayardan yazdırma işini bile bizzat kendileri yapıyorlar. Dahası öğretmenin tepkisini merak ettiği için ödevi okula bizzat götüren velilerle de karşılaştık. Bütün bunları çocuğuna iyilik olsun diye yapmaya çalışan veli ona kötü örnek olduğunun farkına varamıyor.

  Eskiden de kırtasiye camlarında “Ödev Çıkartılır” yazısını görürdük. Ama o zamanlar bunun anlamı farklıydı. Kırtasiyeci sadece ödevinizin düzenli bir şekilde kâğıda dökülüp dosyalanmasına yardımcı oluyordu. Şimdi ise çocuklar konuyu söylüyorlar isimlerini okul numaralarını veriyorlar; kırtasiyeci yahut internet cafe çalışanı ödevi onun adına kısa sürede hazırlıyor.

  Veliden veya kırtasiyeciden yardım almayan öğrencilerin durumuna da bir göz atalım. Onlara da “arama motorları”nın ilk sayfada sunduğu sonuçlar yeterli oluyor. Kolaycılığa alışmış öğrenci detaylı bir arama yapmıyor ve bulduğu ilk bilgileri yazıcıdan çıkarıyor. Öyle ki bilgileri internetten kopyalayıp bir yazı dosyasına yapıştırmaya bile üşenenler var.

  Böyleleri ilgili internet sayfasındayken doğrudan “yazdır” deyip ödevini tamamlıyor. Öğretmenlere bu şekilde teslim edilmiş ödevlerin her sayfasında internet sayfasının adresini görmek mümkün.

  Yabancı dilden çeviri ödevler bile internet üzerinden yahut bilgisayardaki basit çeviri programlarıyla yapılıyor. Tabii bu mekanik çeviriler oldukça komik oluyor. Şayet öğretmen İngilizce bir romanın yine İngilizce özetini istiyorsa anında kopyalayıp çevirmek mümkün olmuyor. Bu defa da o romanın hazır özetleri peşine düşülüyor.

  Araştırdığı konuyu bulmanın büyük mutluluğunu yaşayan öğrenci aceleyle ödevini hazırlarken ne yaptığının pek de farkında değil. Kolaycılığa o kadar alışmış ki kopyaladığını okumuyor bile. Bu yüzden İngilizce öğretmenine yanlışlıkla Fransızca roman özeti teslim eden öğrencilere rastlanabiliyor.

  Eskiden bilgi hırsızları çaldıkları şey üzerinde biraz oynar en azından aynı şeyleri tekrar satır satır yazarlardı. Artık kopyalanan şeyler üzerinde hiçbir oynama yapılmıyor. Anlayacağınız internet kopyacılığa yeni bir boyut kazandırdı. İnternetle yetişen geleceğin akademisyenleri bakalım ne tür intihallere imza atacaklar?

  İnsan ve Hayat Dergisi
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ne güzel eskiden kütüphanelere gidip araştırıyorduk. O zamanlar tüm günüm kütüphanede geçerdi. Ödevi araştırmak en az 1 ay yazıya dökmek de 1 ayı buluyordu. Tabi bu durum oldukça sinir bozucu geliyordu ama araştırmak hoşuma gidiyordu. Okuma isteğim de vardı. Şuanda gençlerin haline bakınca biz gene şanslıymışız diyorum. Evet teknolojinin dezevantajları çok. Ama bir insanda okuma isteği olmadıktan sonra aileler çocuğun sınıfını geçmesi için ödevlerini yapıyorsa bence bu çocuğun tembelliğinden ileri geliyor.
  ATSIZ, Bunu Beğendi.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş