Columbia Üniversitesi ABD New York'ta bulunan bir özel Amerikan üniversitesidir. New York eyaletinin en eski Amerika'nın ise 5. eski üniversitesidir. Amerika Birleşik Devletleri kurulmadan önce kurulan 9 üniversiteden biridir.

Umman Pekin İstanbul Paris Mumbai Santiago ve Nairobi'de bulunan Columbia Küresel Merkezi adında 7 adet merkezi bulunmaktadır.

Columbia Üniversitesi 1754 yılında Büyük Britanya kralı II. George tarafından Kralın Okulu (en: King's College) adıyla kurulmuştur. Amerikan Bağımsızlık Savaşı'ndan sonra 1784 yılında ismi Columbia Üniversitesi olarak değiştirilmiştir.

Columbia her sene Pulitzer Ödülleri'nin kazananlarını belirler. Dünyada en çok Nobel Ödülü kazanmış akademisyene sahip okuldur.


Üniversitenin öğrencileri arasında 9 Amerikan Yüce Mahkemesi hakimi; 20 yaşayan dolar milyarderi; 25 Oskar Ödülü sahibi;29 Devlet Başkanı ve 3 Amerika Birleşik Devletleri başkanı bulunur.


Amerika'da baz alınan ve üniversite sıralamaları yapan U.S. News & World Report'un 2011 sayısında dünyanın en iyi 4. üniversitesi seçilmiştir. 2011'de %6.4'lük kabul oranıyla Harvard Üniversitesi'nin ardından (%6.2) Yale Princeton Oxford Stanford gibi üniversiteleri geride bırakarak dünyanın en düşük kabul oranına sahip ikinci üniversitesi olmuştur.[10] Ülkenin en tanınmış sekiz özel üniversitesini bir araya getiren Sarmaşık Ligi (en:Ivy League) üyesidir.

New York kentinde önemli bir düşünsel ve kültürel merkezdir.

1754'te King's College adıyla kuruldu. Bağımsızlık Savaşı'ndan sonra 1784'te yeniden açıldığında Columbia College 1912'de ise Columbia Üniversitesi adını aldı. Günümüzde lisans düzeyinde öğretim yapan Columbia College erkek 1889'da kurulup 1900'den bu yana üniversiteye bağlı olan ve gene lisans düzeyinde öğretim yapan Barnard College ise kız öğrenci alır. Derslerin çoğu ve kültürel kaynaklardan yararlanma her iki okulun öğrencilerine de açıktır. Barnard College'ı bitiren öğrenciler Columbia Üniversitesi'nden diploma alır.

New York kentinin hareketli dinamik kültürüyle yoğrulan üniversite Doğu'nun aynı ölçüde köklü ve saygın öbür özel üniversitelerine göre geleneksel yapıdan daha az etkilenmiştir. İlk kuruluşundan beri doğa bilimleri ticaret tarih siyaset ve denizcilik gibi konulara daha çok ağırlık vererek öteki yüksekokullardan ayrılmıştır.

Ayrıca birçok değerli lisansüstü öğretim kurumu ve meslek okulu ile çeşitli araştırma ve uzmanlık kurumları oluşturarak evrensel bir nitelik kazanmıştır. Bütün kente öğretmen yetiştiren Öğretmen Yüksekokulu ülke çapında üne sahiptir. Hekimlik ve Cerrahi Yüksekokulu ise New York Kenti'ndeki Hastanesi ve kendisine bağlı öteki kurumlarla birlikte büyük br tıp merkezinin çekirdeğini oluşturur.

Nobel ödüllü Türk yazar Orhan Pamuk Ekonomiden Sorumlu Devlet eski bakanı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı eski başkanı Kemal Derviş ve ünlü Türk doktor Mehmet Öz okulun profesörleri arasındadır.

Wikipedia