Princeton Üniversitesi New Jersey'de yer alan özel bir üniversitedir. Ivy League'e ait 8 üniversiteden birisidir.


İlk olarak Elizabeth New Jersey'de 1746'da New Jersey Koleji adıyla kuruldu. 1896 yılında ise adı Princeton Üniversitesi olarak değiştirildi. Princeton'ın 35 Nobel Ödülü 17 Ulusal Bilim Madalyası ve 3 Ulusal Beşeri Bilimler Madalyası kazananlarıyla ilişkisi olmuştur.

Öğrenci başına Princeton dünyanın en büyük bağışı olan üniversitedir. Albert Einstein 1933 yılında Princeton'da ölene dek çalışmaya başlamıştır.Türkiye

Ülkemizde bulunan Dünyanın 2. en büyük müzesi olan Antakya Arkeoloji Müzesinde sergilenen eserlerin bulunmasında çalışma yürütmüşlerdir.


Yerleşke

Princeton Üniversitesi yapıları Benjamin Latrobe Ralph Adams Cram McKim Mead ve White Robert Venturi ve Nick Yeager gibi ünlü mimarlar tarafından tasarlandı. Ayrıca üniversite Dünya'daki en büyük 3. üniversite kilisesine ev sahipliği yapmaktadır.

Tanınmışlık

Princeton Üniversitesi 2001 ve 2008 yılları arasında News and World Report (USNWR) tarafından yapılan araştırmada ABD'deki en iyi üniversite seçildi. Shanghai Jiao Tong Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada ise Dünya'da 8. en iyi üniversite oldu. Pür matematik alanında dünyanın akademik saygınlığı en yüksek üniversitesidir.


Eğitim ve Araştırma

Princeton Üniversitesi bir de süper bilgisayara sahiptir. Adı Orangena olan bu IBM süper bilgisayarı 2005 yılında Dünya'daki en hızlı 79. süper bilgisayar seçilmiştir.
Fotoğraflarwikipedia