Sankt Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu İstanbul'un Karaköy semtinde bulunan bir özel yabancı lisedir. İdarî kadrosunun ve öğretmenlerinin çoğunluğu Avusturyalı'dır ve derslerde öğretim dili Almanca'dır. Türkiye Coğrafyası Türk Tarihi gibi Türk Kültürü dersleri Türkçe verilir. Ayrıca 5 yıl zorunlu İngilizce ve 4 yıl süreli seçmeli Fransızca veya Latince eğitimi verilmektedir. Bununla beraber 625 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu çerçevesinde ders programı dahil okulla ilgili tüm faaliyetler Millî Eğitim Bakanlığı kanunlarına tabidir ve mezun olan öğrencilere Türk lise diploması verilir.1995-96 öğretim yılında başlatılan bir uygulama ile Türk öğrencilere Türk lise diplomasının yanı sıra Avusturya lise diploması (Matura) alma imkânı da tanınmıştır. Bu diplomayı almak isteyen öğrencilerin okul bünyesinde gerçekleştirilen "olgunluk sınavları"nı başarıyla geçmeleri gerekir. Matura diploması alan öğrenciler Avusturya Yüksek Öğretim Kanunu ve ilgili yönetmelikler uyarınca Avusturya'da (ve diğer Avrupa Birliği ülkelerinde) diledikleri üniversitede okuyabilirler.

İstanbul'un yanı sıra Prag Budapeşte Guatemala ve Papua Yeni Gine'de de birer Avusturya Lisesi bulunur.


Tarihçe

1882 yılında Avusturyalı bir Lazarist cemaati tarafından kurulan okul önce Almanca konuşan Katolik çocuklar için ilkokul ve yetimhane olarak düşünülmüş daha sonra orta ve lise kısımlarının eklenmesiyle 1913'te ilk lise mezunlarını vermiştir.

I. Dünya Savaşı yıllarında Fransa ve İtalya Osmanlı İmparatorluğu'na karşı savaştıklarından Türkiye'deki Fransızlara ve İtalyanlara ait dinsel eğitsel kurumlar kapatılmış; ancak Avusturya Lisesi bu durumdan etkilenmemiştir. Hatta Avusturyalı rahipler boşaltılan binalara yerleşmişlerdir. Örneğin Karaköy'de Fransız Lazaristlerin yönetiminde olan Saint Benoit Fransız Lisesi binasındaki kilise Avusturya Lisesi'nde görev yapmakta olan Avusturyalı rahiplerce savaş sona erene dek koruma altına alınmıştır.

I. Dünya Savaşı sonrasında ise durum tam tersine dönmüş bu kez sürgün edilme sırası Avusturyalılara gelmiştir. İstanbul'daki işgal kuvvetlerine bağlı bir Fransız komutanı okul çalışanlarına Osmanlı Devleti'ni terketme emri verince okul 1919'da kapatılmış ancak 1923'te Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan sonra tekrar açılabilmiştir.

1938'de Nazi Almanya'sı Avusturya'yı ilhak edince okulun adı St. Georg Alman Lisesi olarak değiştirilmiş 1944'te Türkiye-Almanya ilişkilerinin kopması üzerine okul ikinci kez kapatılmıştır. Üç yıl kapalı kalan okul 1947'de Avusturya Lisesi adıyla tekrar açılmıştır.
1995'te okulun kız ve erkek bölümleri birleştirilmiş 1997'de yürürlüğe giren "sekiz yıllık kesintisiz ilköğretim" reformu sonucunda da okulun sekiz yıllık öğrenim süresi (Hazırlık + Orta 1-3 + Lise 1-4) beş yıla indirilmiştir (Hazırlık + Lise 1-4).

Avusturya Lisesi bugün yaklaşık 577 öğrenci 45 Avusturya Vatandaşı ve 25 Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı öğretmen ile eğitime devam etmektedir.

Öğretim dili

Avusturya Lisesi'nde öğretim dili Almanca ve Türkçedir. Türk dili ve kültürüyle ilgili dersler (Türk Dili ve Edebiyatı Tarih Coğrafya Millî Güvenlik Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Türkçe dilinde diğer dersler ise Almanca dilinde işlenir. Ayrıca okulda İngilizce (zorunlu) Fransızca ve Latince (seçmeli) dersleri verilmektedir.

Kütüphane

1988 yılında okul içinde bulunan küçük kütüphaneler birleştirilerek büyük bir bilgi merkezi oluşturulmuş 1996 yazında kütüphanedeki tüm kitap ve malzemelerin bilgisi "Littera" adlı programla bilgisayar ortamında dosyalanmaya başlamıştır.

Bugün kütüphanede yaklaşık 16.000 kitap çeşitli dillerde 20 adet dergi aboneliği ve eğitim amaçlı çok sayıda CD ve DVD bulunmaktadır. Yeni alımlar büyük ölçüde okulun kendi bütçesinden karşılanmakta bunun yanı sıra Avusturya'daki kütüphanelerden Avusturya Eğitim Sanat ve Kültür Bakanlığı'ndan İstanbul'daki Avusturya Kültür Ofisi'nden ve bazı başka firma ve kurumlardan da destek alınmaktadır.

Avusturya Lisesi dostları öğretmenler mezunlar ve öğrenciler kullanmadıkları kitapları kütüphaneye iletmektedirler. İyi ve güncel durumda olanlar kütüphanede kullanıma sunulmakta bunun dışındakiler ise özellikle birden fazla olanlar öğrencilere karşılıksız olarak verilmektedir.

Ticaret bölümü

1900 yılında eğitime başlayan Ticaret bölümü (Handelsakademie) 1999-2000 öğretim sezonunda meslek liselerinin puan katsayı sorunları yüzünden kapatılmış ve 2003-04 öğretim yılında tekrar eğitim vermeye başlamıştır.

Sosyal etkinlikler

Okulda her yıl gösteriler sunan Türkçe ve Almanca tiyatro gruplarının yanı sıra bir de dans kulübü vardır. Hem Tiyatro Kulüpleri hem de Dans Kulübü yıl boyunca gösterilerini hem Türkiye'deki hem de Avusturya başta olmak üzere Avrupa'daki çeşitli kentlerde sergilerler. Okulda ayrıca Sosyal Yardım Kulübü de aktif kulüplerin başında gelmektedir. Yalova'daki kardeş okula yapılan yardımlar ve daha birçok sosyal yardımlar ile öğrencilere yardımlaşma ve sevgiyi aşılamaktadır. Arkeoloji Kulübü de yıl içinde İstanbul içinde birçok arkeolojik ve tarihi geziler düzenler ayrıca her yıl sonu okulların son haftasında o yılki konusuna bağlı olarak (Frigya Hititler vs.) Anadolu'ya gezi düzenler.

Ayrıca Gezi Kulübü de yıl boyunca öğrencilere keyifli ve güzel anlar yaşatan yurtiçi ve yurtdışı geziler düzenlemektedir. Geçtiğimiz yıllarda; Prag Roma gibi yurtdışı geziler ile Batı Anadolu Kapadokya Güneydoğu Anadolu vb. gibi yurtiçi geziler düzenlemiştir. Okul ayrıca 2004-05 öğretim yılında özellikle yurtdışı üniversitelere kabulü kolaylaştıran Uluslararası Gençlik Ödülü programını uygulamaya başlamıştır. 2008 yılında Avusturya Lisesi mezunu gençlerimiz Uluslararası Gençlik Ödülleri'ni İngiltere Kraliçesi Elizabeth'in elinden alma onuruna erişmişlerdir.

Sportif etkinlikler

Okulun voleybol basketbol masatenisi ve satranç kayak ve snowboard takımları ise çeşitli müsabakalarda birçok ödül almıştır.

Genç erkek voleybol takımı 1987-88 ve 1988-89 sezonlarında İstanbul 1988-89 sezonunda Türkiye şampiyonu oldu. Yıldız erkek voleybol takımı ise 1982-83 1983-84 1993-94 1994-95 1995-96 1996-97 1999-2000 ve 2000-01 sezonlarında İstanbul 1982-83 1985-86 ve 1988-89 sezonlarında ise Türkiye şampiyonluğuna ulaştı; 1994-95 1995-96 1996-97 ve 1998-99 sezonlarında ise Türkiye ikincisi oldu

1980'li yıllarda birçok kez İstanbul ve Türkiye şampiyonu olan masatenisi takımı 2005-06 sezonunda İstanbul üçüncüsü 2006-07 İstanbul ikincisi oldu.

Mezunlar günü

Avusturya Lisesi mezunları her yılın Nisan ayının son haftasında okulda Strudeltag denilen mezunlar gününde bir araya gelirler. Bir diğer mezunlar günü de Mayıs ayında Viyana'da düzenlenir.

Ünlü mezunlar

Mesut Yılmaz eski başbakan
Ediz Hun aktör ve milletvekili
Rutkay Aziz oyuncu tiyatrocu yönetmen ve sanat yönetmeni
Toktamış Ateş ünlü Türk iktisat profesörü yazar siyaset bilimci
Alev Korun Avusturya Parlamentosu'ndaki ilk Türk kökenli milletvekili
Zeynep Damla Gürel Cumhurbaskanlığı AB danışmanı eski CHP İstanbul milletvekîli
Zeyno Baran Hudson Enstitüsü'ne bağlı Avrasya Politikası Merkezi Müdürü ve Türkiye Uzmanı
Ahmet Tulgar yazar ve gazeteci
Petros Markaris Yunan yazar
Enis Berberoğlu Hürriyet gazetesi genel yayın yönetmeni
Merva Ulusoy ekonomist ve CNN Turk'te program editörü
Kenan Ece aktör
Kenan Kolat Almanya Türk Toplumu (TGD) Derneği başkanı
Fatih Özgüven yazar çevirmen ve köşe yazarı
Tunç Hamarat Dünya Korespondens Satranç Şampiyonu 1999-2004
Murat Ses besteci/müzisyen organist Grammy seçici kurul üyesi
Teoman Kumbaracıbaşı oyuncu; tiyatrocu
Mehmetcan Mincinozlu oyuncu tiyatrocu
Zehra İpşiroğlu yazar eleştirmen.
Cansu Demirci oyuncu
Su Olgaç oyuncu (DOT Tiyatrosu)
Selen Uçer oyuncu
Ali Murat Hamarat gazeteci
Elif Key gazeteci
Elif Tanverdi (Cizenbayan) ünlü blogger yazar DJ
Dilek Çınar Boğaziçi Üniversitesi profesörü
Aret Güzel Aleksanyan Viyana Interkul Tiyatrosu'nun (Wiener Interkul Theater)kurucusu 2008 Viyana Altın Üstün Hizmet madalyasının sahibi
Leyla Gediz ressam sergi küratörü
İsmail Hakkı Sır yazar
Mine Ayşe Karamehmet Atölyedans ve Atölyemüzik sanat okulları kurucusu
Meral Güneyman müzisyen ve piyanist
Nijad Sirel yazar
Gül Erali Gül Erali Seramik Atölyesi kurucusu
Irmak Vakıflı yazar
Osman F. Seden yönetmensenaristyapımcıoyuncu

wikipedia