Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Özel İtalyan Lisesi


  Liceo Scientifico Italiano I.M.I.


  İstanbul'da özel okul statüsünde yer alan bir lisedir. İtalyan Hükümeti tarafından devlet okulu sayılan ve İtalya tarafından maddi olarak desteklenen lisedeki İtalyan öğretmenler de İtalya Hükümeti tarafından atanmaktadır.

  Lise Türk Öğrencilerini Özel Yabancı Okullar Sınavı başarılarına göre alır.


  Öğrenim süresi

  1998'e kadar: 1 yıl Hazırlık + 3 yıl Ortaokul + 4 yıl Lise toplam 8 yıl olan öğrenim süresi 1998'den beri: 1 yıl Hazırlık + 4 yıl Lise toplam 5 yıl şeklindedir.

  Tarihi

  Kuruluş ve sonrası

  Osmanlı İmparatorluğu zamanında Ceneviz Venedik ve Sicilyalılar Osmanlı sultanlarından aldıkları izinler sayesinde Galata ve çevresi ile Haliç kıyılarında ticaret yapabiliyorlardı. Bu bölgelerde ticaret için bulunan İtalyan topluluklarında yer alan varlıklı aileler çocuklarının eğitimi için özel öğretmenler tutabilirken fakir çocuklar ise katolik din adamlarından ders alıyordu. Bu ihtiyacı gidermek için 1861- 1912 yılları arasında İstanbul'da İtalyanca eğitim veren 16 okul açılmıştır.

  Bu okulların en önemlilerinden biri 1861 yılında İtalyan diplomatik çevresinin katkılarıyla İstanbul’daki İtalyan topluluğu için açılan akşam okuluydu. 19. yüzyılın son dönemlerinde İstanbul’daki bir diğer faal kurum İtalyan Hükümetine bağlı Societa’ Operaia di Mutuo Soccorso per l’Assistenza'ydı. Bu kurum eğitim hayatına 1885 yılında başlayan günümüzde Nuri Ziya Sokak olarak bilinen İstiklal Caddesi'ni eski Grand Rue de Pera'yı kesen dönemin Rue de Pologne sokağındaki Kraliyet ilk ve ortaokulunun (Regia Scuola Elementare e Media) açılmasına öncülük etmişti. Bu okula 1885 yılında Beyoğlu Hayriye Sokak’ta faaliyete başlayan İtalyan Ticaret Merkezi eklenmişti. Eğitim süresi üç yıl olan ve Teknik Okul diploması veren Merkez 1900 yılında dört senelik eğitim veren üst düzey bir kursla eğitim seviyesini yükseltmişti. Söz konusu kursta verilen diploma İtalya Krallığı'nda bulunan Üst Düzey Ticaret Merkezlerine ve Napoli’deki Doğu Bilimleri Enstitüsü’ne geçiş imkânı veriyordu.

  1910 yılında Kraliyet ilk ve ortaokulundaki dört sınıfa eğitim süresi dört yıl olan lise eğitimi ilave edildi ve Türk ile İtalyan öğrencilerine açıldı.

  1911 yılında İtalyan Okulu’ndaki eğitim Trablusgarp Savaşı nedeniyle kesintiye uğradı.

  1913-1914 eğitim öğretim yılında eğitim tekrar başladı. 30 Nisan 1915 tarihinde I. Dünya Savaşı sebebiyle tekrar durakladı.

  1919 yılının Ekim ayında savaşın bitimiyle İtalyan ortaokulu ve lisesi günümüzdeki yeri Tophane semtindeki Tomtom Kaptan Sokak'taki binasına taşındı. 1797’de Campoformio Antlaşması ile birlikte Serenissima Devleti son buldu ve yönetimindeki toprakların kontrolü Tophane semtinde Küçük İtalya olarak adlandırılan şimdiki İtalyan Lisesi Hotel İtalya ve İstanbul İtalyan Başkonsolosluğu olarak kullanılan Venedik Sarayı'yla beraber Habsburglara geçti. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun 1918’de yıkılışına kadar geçen yaklaşık bir yüzyıllık dönemde Avusturyalıların kontrolünde olan binalar Birinci Dünya Savaşı’nı izleyen süreçte İtalya’nın tarihi mülkiyeti altında olduğu iddiasıyla İtalyan hükümeti tarafından talep edildi. 1918-1919 yıllarında İtalyan üst düzey komiseri olan Kont Sforza’nın girişimleri sonucu binaların kullanım hakları İtalya'ya verildi.

  1920 yılında lisenin günümüzdeki binasında şu alanlarda eğitim programları uygulanmaktaydı: ortaokul eğitimi İtalyan Lisesi profesyonel gelişim kursu Ticaret Merkezi ve eğitim dili İtalyanca olmayan okullardan gelen öğrencilere yönelik yabancı dil eğitimi veren hazırlık sınıfı.

  1924 Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması ve Ağustos 1924'te Lozan Antlaşması’ndan sonra 30 Kasım 1914 tarihinden önce Türkiye’de faaliyet gösteren yabancı okullar Türk Okulları ile eşit şartlarda ve resmi olarak tanındı. İtalyan Lisesi de bu statüde yer aldı.
  1966 yılında "Profesyonel Gelişim Kursu" kapatıldı ve Teknik Ticaret Merkezi’nin eğitimi kademeli olarak durduruldu.

  1998-1999 eğitim-öğretim döneminde yürürlüğe giren 4306/97 sayılı zorunlu eğitim kanunu ile italyanca öğretimi için lise öncesi hazırlık sınıfı açıldı ve İtalyan Lisesi’nin ortaokul kısmı kapandı.

  Günümüz

  İtalyan Lisesinin bulunduğu bina 600 metrekarelik 5 kata sahiptir. Okulda 20 adet derslik 4 adet küçük kurs odası idari odalar zemin katta kapalı spor salonu ve laboratuar 4.katta da bilgisayar laboratuarı çok amaçlı salon arşiv kütüphane ve resim dersliği vardır.

  Günümüzde İtalyan Lisesi dört yıllık eğitim veren devlete bağlı Özel İtalyan Lisesi’nden oluşmaktadır. Fen ve Türkçe—Matematik olarak iki bölümdür. Türkçe—Matematik bölümü Türkiye’deki üniversitelere giriş sınavında yapılan değişikliklerin sonucunda ortaya çıkan Türkçe öğretim gereksiniminden hayata geçirilmiştir.

  Lisenin bünyesinde 1997 yılında yürürlüğe giren ve adı geçen 4306 sayılı kanun gereği Türk veya çifte vatandaşlığı olan Türk öğrencilerin gidemediği sadece İtalyan ve yabancı uyruklu öğrencilerin alındığı 2003-2004 eğitim-öğretim yılında faaliyete başlayan bir ortaokul bulunmaktadır.

  Ayrıca Maturità denilen Lise Bitirme sınavıyla mezun olan Türk öğrencileri İtalyan Üniversitelerinde eğitim alabilirler. Bu sınavı geçen öğrenciler Abitur Fransız Bakaloryası GCE A Level Sertifikası Uluslararası Bakalorya gibi belge sahiplerine tanınan ÖSS'de minimum 185 puan alma koşulunu yerine getirmiş sayılırlar.

  Mezunları her yıl Pizza gününde bir araya gelmektedir.

  Öğretim dili


  Ana öğretim dilleri İtalyanca ve Türkçe'dir. Yabancı dil olarak İngilizce ve antik dillerden Latince öğretilir. İtalyan öğrenciler Türkçe dersi alabilirler. İtalyanca İngilizce gibi yabancı dil derslerini Matematik Fen Fizik Kimya ve Biyoloji gibi temel bilim derslerini İtalyan öğretmenler verir.

  Diplomalar

  Lise Diploması

  İtalyan Lise Bitirme (Esame di maturità) sınavıyla İtalyan Lise Diploması

  Önemli mezunları


  Ayşecan Tatari Aktrist
  Çağla Kubat Avrupa Slalom Rüzgar Sörfü Şampiyonu Model 2002 Türkiye Güzellik Kraliçesi Yarışması 2.cisi
  Ergin Ataman Basketbol Koçu
  Giovanni Scognamillo Yazar
  Hazal Kaya Aktrist
  Jaklin Çarkçı Opera Sanatçısı
  Kudsi Ergüner Neyzen
  Leyla Gencer Opera Sanatçısı
  Mehmet Günsur Aktör
  Nilüfer Yumlu Şarkıcı
  Özlem Kaymaz Model 1992 Türkiye Güzellik Kraliçesi
  Parla Şenol Aktrist
  Rüya Sünder Piyanist
  Sedat Bornovalı Sanat Tarihçisi
  Selami Münir Yurdatap Gazeteci Yazar
  Sema Çeyrekbaşı Opera Sanatçısı
  Üstün Akmen Tiyatro Eleştirmeni Yazar
  Vural Gökçaylı Moda Tasarımcısı
  Yiğit Giray Aktör Şarkıcı
  Zeynep Casalini Aktrist Şarkıcı

  wikipedia
  Çupakabra, Bunu Beğendi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Parası olan yaşıyor valla.(:


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Özel okulların hepsine karşıyım.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş