Kuruluş tarihi:
1858 - Cambridge School of Art
1991 - Anglia Polytechnic
1992 - Üniversite statüsü için Kraliyet berati
Gelir: £446000
Rektör: Profesör Michael Thorne
Başkan: Michael Ashcroft Baron Ashcroft (Şansölye)
Öğrenciler: 20300
Konum: Cambridge ve Chelmsford Essex Güney-Doğu Bölgesi İngiltere
Ağ sayfası: Anglia Ruskin University Cambridge and Chelmsford UK
Anglia Ruskin Üniversitesi (İngilizce: Anglia Ruskin University) Birleşik Krallık güneydoğu bölgesinde kampüsleri Cambridge şehri ve Chelmsford kentinde kurulu bir devlet üniversitesidir. Üniversitede lisans yükseklisans doktora eğitimi verilmekte ayrıca akademik araştırmalar yapılmaktadır.
Anglia Ruskin Üniversitesi ilk olarak İngiliz Kraliçe Viktoria döneminde sanat tarihçi ve edebiyatçısı olarak ün yapan John Ruskin tarafından 1858'de "Cambridge School of Art" (Cambridge Güzel Sanatlar Okulu) adıyla açılmıştır. Daha sonra 1960'da "Cambridgeshire College of Arts and Technology" (Cambridge Güzel Sanatlar ve Teknoloji Koleji (ÇCAT) olmuş ve 1969'da ise Essex Yüksek Eğitim Enstitüsü ile birleşerek Anglia Yüksek Eğitim Koleji adını almıştır. Kolej 1991'de Politeknik olma statüsü kazanmış ve ismini Anglia Polytechnic olarak değiştirmiştir. 1992'de kendi üniversite derecesi verme yeteneği verilerek Kraliyet berati ile üniversite statüsü kazanmıştır. O zaman diğer İngiltere'deki politeknikler isimlerinden politeknik unvanı elimine ederken tek olarak Anglia Polytechnic Üniversitesi (APU) olarak unvanını korumuş ve ancak 2000'de Anglia Ruşkin Üniversitesi ismini almıştır.
Diploma üstü çalışmalar yapan 3445 ve üniversite diplomasi için 16855den oluşan 20300 öğrenci üniversitede eğitim görmektedir.
Üniversitenin temel misyonu öğrencileri gelecekteki meslek yaşamlarına hazırlamak ya da MBA programlarında olduğu gibi çalışma deneyimi olan kişlere mesleklerinde gelişme sağlamaya dönük olarak tasarlanmıştır.
Anglia Ruskin Üniversitesi şu fakülteler ve okuldan oluşmaktadır:
Ashcroft Uluslararası İş İdaresi Okulu
Güzel Sanatlar Hukuk ve Sosyal Bilimler Fakültesi
Eğitim Fakültesi
Sağlık ve Sosyal Bakım Fakültesi
Fen ve Teknoloji Fakültesi
Bu fakülteler altında bölümler ve bilim dalları bulunmaktadır.

APU öğrencileri kapsamlı öğrenim kaynakları ve eğitim hizmetlerinden yararlanırlar; bunlar uzmanlaşmış kütüphaneler herkese açık bilgisayar odaları en son gereçlerle donanmış labaratuvarlar sanat stüdyoları bilgisayar destekli tasarım stüdyoları ve video üretim olanaklarıdır. Her iki kampüste de bir sosyal ve kültürel etkinlik programı ile atletizmden paraşütçülüğe kadar hemen her tür sportif faaliyette bulunma olanağı sunulmaktadır.
Uluslar arası dernek yıl boyunca bir çok büyük çaplı etkinlikler düzenlemektedir. Ayrıca APU Öğrencileri Cambridge Üniversitesi tarafından sunulan spor faaliyetlerine ve bu üniversitedeki klüplere katılabilmektedir.
APU öğrencileri yemek yapma olanağı olan yurtlar ve üniversite evlerinin oluşturduğu geniş barınma olanakları arasından seçim yapabilirler. Konaklama yerlerinin hepsi kampüsten yaya veya bisikletle kolay ulaşılabilir mesafededirler.
Uluslar arası Ofis üç günlük bir yönlendirme programı vermekte ve öğrenci hizmetleri birimi ile birlikte yıl boyunca sağlık sosyal yardım ve güncel sorunlarda yardım ve önerilerle destek sağlamakta yabancı öğrencilere program içi İngilizce dil desteği ise ücretsiz olarak verilmektedir.
Ayrıca Üniversite tüm yıl boyunca süren ve 3-48 hafta arası devam eden İngilizce dil kursları düzenlemektedir.