University of Sheffield

Sheffield Üniversitesi (University of Sheffield) İngiltere'nin önemli ve saygın üniversitelerindendir. Yorkshire bölgesindeki tarihi Sheffield şehrinde bulunmaktadır. Akademik değerlendirme testlerine göre İngiltere'deki ilk 10 üniversiteden biridir [kaynak belirtilmeli]. 2005 verilerine göre ilk 500 üniversite arasında yer alan [kaynak belirtilmeli] Sheffild Üniversitesi Avrupa'nın da 18. en iyi üniversitesi seçilmiştir.
Sheffield Üniversitesi 3 yerel okulun birleşmesiyle oluşmuştur: The Sheffield School of Medicine (Tıp Okulu) Firth College ve Sheffield Technical School (Teknik Okul). Sheffield Tıp Okulu 1828 yılında kurulmuştur. Firth College Tıp Okulu kapanma tehlikesi ile karşılaşınca açılmıştır. 19. yüzyılın sonlarında açılan okul bir tür üniversite kolejleri şeklinde yapılanmşıtır. Proje Cambridge Üniversitesi'nin genişlemesi inisiyatifi içinde gerçekleşmiştir.
19. yüzyılda Sheffield özellikle çelik sanayiinde dünyanın en önemli merkezi haline gelince üniversite eğitiminde teknik konuların yeri ve önemi de artmıştır.
1897'de 3 okul Kraliyet Charte'ıyla birleştirilerek Sheffield Üniversite Koleji'ni oluşturmuştur. Bu gelişme Manchester Leeds ve Liverpool'daki üniversite kolejleri ile birleşerek Victoria Üniversitesi'ni oluşturmak için ilk adım olmuştur. Ancak aradaki bağ çözülmüş ve tüm bu okullar ayrı ayrı üniversite olma yoluna gitmiştir.
31 Mayıs 1905'te University of Sheffield Kraliyet Şartı (Royal Charter) ile Sheffield Üniversitesi olarak onay almıştır.
Kuruluşunda sadece 114 öğrencisi bulunuyordu. 1919'da bu sayı 1000'e ulaşmıştır. İki savaş arası döndemde öğrenci sayısı 750 civarında bir istikrar kazanmıştır. İkinci Dünya Savaşı yeni alanları da üniversitelere getirmiştir.
II. Dünya Savaşı'ndan sonra üniversite yönetimi çok sayıda eski evi alarak restore etmiş ve eğitim binası haline getirmiştir. Ayrıca iddialı yeni yapılar da kurulmuştur.Sanat Kulesi

The Arts Tower (Sanat Kulesi) Hicks Building Alfred Denny Building Sir Robert Hadfield Building Chemical Engineering Building University House öğrenci yurtları ve Öğrenci Derneği (The Union of Students).
1970'de Coğrafya ve Psikoloji için binalar yapıldı. Bunları Hukuk ve İşletme binaları izledi.
1980'lerde the Octagon Centre the Sir Henry Stephenson Building (mühendislik binası) ve the Northern General Hospital genişletme binaları açıldı.
1990'lı yılalrda ise the School of Clinical Dentistry (Klinik Diş Hekimliği) the Management School (İşletme Okulu) the Division of Education (Eğitim) St George's Library (St. George's Kütüphanesi) ve St George's Flats and Lecture Theatre açıldı.
2005 yılında ise son teknoloji ile donatılmış Information Commons binası öğrencilerin hizmetine sunuldu.
Üniversitenin şu anda dünyanın dört bir ülkesinden 23.000 öğrencisi bulunmaktadır. Üniversitenin en dikkat çekici bölümleri arasında Diş Hekimliği tıp uluslararası ilişkiler işletme ve hukuk vardır.