Ağzımızdan çıkan her anlamlı sesin bir oluşma biçimi var. Ağzın çeşitli bölgeleri bu sesleri çıkartmak için çeşitli şekillerde hareket eder.
Oluşum noktalarına göre ünsüzleri dudaktan gırtlağa doğru sırasıyla görelim: !
Dudak Ünsüzleri: Dudaklarda oluşurlar. Bunlar b p m ünsüzleridir (pembe)
Diş-dudak Ünsüzleri: Alt dudağın üst ön dişlere dokunmasıyla oluşurlar. Bunlar f v ünsüzleridir (vefa)
Diş Ünsüzleri: Dilin ön tarafının veya ucunun üst ön dişlerin arkasına vurmasıyla oluşan ünsüzleridir: d t n s z (dostunuz). s ve z ünsüzlerinde dili vurmak yerine dar bir geçit bırakmak n ünsüzünde ise geniz yolunu açık bırakmak gerekir.

Damak-diş Ünsüzleri: Dil ucunun veya ön tarafının diş dipleri veya sert damağa vurması veya yaklaşması ile oluşurlar. Bunlar c ç j ş ünsüzleridir c ç önde ve tam kapanma şeklinde j ş daha geride dar bir geçit bırakma şeklinde oluşurlar. M
On Damak Ünsüzleri: Dilin ucunun veya orta tarafının sert (ön) damağa dokunması veya yaklaşması ile oluşurlar. Bunlar g k 1 r ) ünsüzleridir r ve y’de açık fakat dar olan yolda bir yelenme şeklinde oluşurlar y’de dilin durumu oluşum bakımından i ünlüsüne çok yakındır- Bu yüzden y’nin yarı ünlü özelliği vardır denilebilir (yerler gökler)
Arka Damak Ünsüzleri: Dilin arka tarafının yumuşak damağa dokunması veya yaklaşması ile oluşurlar. Bunlar ğ h k n ünsüzleridir- n’nin oluşumunda geniz yolu açık tutulur.
Gırtlak Ünsüzü: Gırtlağın ön tarafında oluşan h ünsüzü olup ünsüzlerin en geride oluşanıdır.


alinti