Rus öğrencilerden Fetih Marşı

Türkçe Olimpiyatları Rusya elemelerinde Rus öğrenciler makale şarkı şiir konuşma ve resim gibi 7 dalda yarışırken jüri üyelerinin birinciyi belirlemek için zorlandığı dikkati çekti.
İstanbul ve Ankara'da mayıs ayında düzenlenecek 6'ncı Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Rusya elemesi Moskova'da yapıldı.

Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği himayesinde dün Moskova'da yapılan elemelere ülke genelinde 187 kişi katılırken 21-31 mayıs tarihleri arasında İstanbul ve Ankara'da yapılacak Olimpiyatlara 35 kişi katılmaya hak kazandı.

Türkçe Olimpiyatları Rusya elemelerinde Rus öğrenciler makale şarkı şiir konuşma ve resim gibi 7 dalda yarışırken jüri üyelerinin birinciyi belirlemek için zorlandığı dikkati çekti.

Moskova Devlet Üniversitesinden Svetlena Kotova Sezen Aksu'nun 'Beni yak kendini yak' şarkısıyla altın madalya almaya hak kazanırken aynı kategoride Sertap Erener'in 'Tanrı unutmuş olsa da' parçasıyla Yevgeniya Şirinskaya gümüş Hülya Avşar'ın 'Sevdim' parçasıyla da Elnira Rodnikova bronz madalya kazandı.

Rusya ve Türkiye kültürel ilişkilerini değerlendirdiği çalışmasıyla Tatyana Kuzina makale dalında birinciliği kazanırken Nijni Novgorod'dan yarışmaya katılan Alla Şerenova ikinci Alina Zalatoryova da üçüncü oldu.

Şiir kategorisinde Tolerans Dil Merkezinden Anna Bagdanova 'Beni unutma' şiiriyle birinci olurken Behçet Necatigil'in ''Sevgilerle'' adlı şiirini okuyan Darya Barakina ikinci oldu. Aynı kategoride Kosturma'dan elemelere katılan Anastasia Çukina Ümit Yaşar Oğuzcan'ın ''sana' şiirini okuyarak üçüncülüğü elde etti.

St. Petersburg Devlet Üniversitesinden Fahrikemal Mahmudova 'portreler' adlı tablosuyla resim dalında birinci İrina Şakova ''Nargile ve Matruşka'' adlı tablosuyla ikinci 56 Nolu uluslararası Rus-Türk Koleji öğrencilinden Esmanur Baytemur da ''Aynı Kayıkta İki Ülke'' adlı tablosuyla üçüncü oldu.

-RUS ÖĞRENCİDEN FETİH MARŞI-

Rusya elemelerinden izleyenlerin en çok ilgisini Arif Nihat Asya'nın ''Fetih Marşı''nı okuyarak juri özel ödülünü almaya hak kazanan 54 yaşındaki Sergey Yelkin oldu.


Moskova Devlet Üniversitesi üyelerinden Yuri Şeka elemelerde yaptığı konuşmada Türkçeye aşık olduğunu belirterek şöyle dedi:

''Rusya'da her geçen gün Türkçe'ye ilgi artıyor. Bu elbette iki ülke ilişkilerinin gelişmesinin doğal bir sonucu. Ancak biz ticari kaygının ötesinde derin başka olgular olduğuna inanıyoruz. Dil derin bir kültürün ifadesi. Sayılarla rakamlarla ifade edilemeyecek şekilde Türkçe'yi seviyoruz. Ama neden sevdiğimizi de bilmiyoruz.''

Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Kurtluş Taşkent de yaptığı konuşmada Türkçe'nin Rusya'da en fazla ilgi gören dillerden bir olduğuna dikkati çekerek şunları söyledi:

''Siyasi ekonomik ve kültürel alanda iki ülke ilişkileri her geçen gün gelişiyor. Özellikle turizm halklar arasındaki ön yargıları yıktı. Bundan sonra da Rusya'da Türkiye ve Türkçeye karşı ilginin artarak devam edeceğine inanıyorum.''

Görev süresi dolan Taşkent Olimpiyatların artık bir gelenek haline geldiğini belirterek Olimpiyatların 10'uncu yıl kutlamaları için davet beklediğini söyledi.

TBMM Milli Eğitim Komisyon Başkanı Mehmet Sağlam ile uluslararası üniversiteler kurulu üyesi Şerefali Tekelan da Türkiye'den gelerek ödül törenine katıldı.

AA