Öğretmenlere Rotasyon mu Geliyor?

Öğretmenlere rotasyon… 8 yıl çalışan öğretmen rotasyona tabi tutulacak. Yapılan çalışma ile öğretmenler 6 hizmet bölgesinden birinde en fazla 8 yıl çalışabilecek.

Rotasyon ve 6 Hizmet Bölgesi İddiası!

Eğitim camiasını ayağa kaldıracak yeni bir düzenleme yolda. Düzenlemenin mimarı ise eski ekonomist yeni Milli Eğitim Bakanı AKP’li Ömer DİNÇER.

Öğretmenler belirlenen 6 eğitim bölgesi içinde rotasyona tabi tutulacaklar. Tek elden ve büyük bir gizlilikle yürütüldüğü iddia edilen düzenlemeye göre Eğitim Denetçisi İlçe Milli Eğitim Müdürü Şube Müdürü Okul Müdürü Müdür Baş Yardımcısı Müdür Yardımcısı Şef Memur ve Öğretmenler 8-10 yıllık çalışmasının sonunda başka bir eğitim bölgesine zorunlu yer değişikliğine tabi tutulacak.

İddialara göre 6 hizmet bölgesinden birinde bir öğretmen en fazla 8 yıl çalışabilecek.

Bulunduğu ilde zorunlu yer değiştirme tarihi itibarıyla en az iki yıllık çalışma süresini tamamlayanlardan;

1- Hizmet bölgelerindeki zorunlu çalışma sürelerini tamamlayanlar isteğe bağlı yer değişikliği kapsamında 20 il tercihinde bulunabilecek.

2- Bölge hizmetini tamamlamamış olanlar bulundukları hizmet bölgesi ile sınırlı olmak kaydıyla beş il tercih edebilecek.

Konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmazken MEB Müsteşarı Emin ZARARSIZ‘a yöneltilen rotasyon sorularına Müsteşar’ın “Rotasyon dahil pek çok konu tartışılabilir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu konuda bir fayda görmesi durumunda rotasyon uygulanabilir” şeklinde cevap verdiği iddiası dile getirildi.

6 eğitim bölgesi ve bölge illerinin hangilerinin olacağı da büyük bir merak konusu oldu. Düzenlemeyle ilgili resmi bir bilgi olmasa da öğretmenler şimdiden çocuklarının eğitimi evleri aileleri gibi konularda endişelenmeye başladı.

BECAYİŞ GELİYOR

Bakanlığa gelen tepkiler sonucunda rotasyon uygulamasını yumuşatmak amacı ile Bakanlığın becayiş uygulamasını getirileceği ifade ediliyor.