Öğretmenlere kötü haber!

Artık 3 ay tatil yapamayacaklar

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer öğretmenlerin 3 ayın tamamında tatil yapmayacaklarını belirterek "İhtiyaç duydukları kadar tatil için zaman ayıracağız ama onun dışında bir eğitim programı yapacağız. En az 1 ay süre ile öğretmenlerimizi eğitime tabii tutacağız. Onun için de hazırlık yapıyoruz" dedi. Dinçer TRT Haber'e konuk oldu. Öğretmenlerin gelişiminin güncellenmesi ile alakalı bir soru üzerine Bakan Dinçer ağustos ayında alınan 11 bin öğretmene yönelik yapılan eğitimi hatırlattı.

Dinçer bu sayede yaz dönemlerinde yapılacak eğitim programları ile alakalı bir alt yapı da oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

Türkiye'de 655 bin civarında öğretmen olduğunu belirten Dinçer "Ben en az 3 yılda bir bu öğretmenlerimizin hem kendi mesleki alanlarındaki gelişmeleri hem dünyadaki ve ülkemizdeki değişme ve gelişmeleri ve nihayet bizim müfredatta yapacağımız değişme ve gelişmeleri teknolojik değişme ve gelişmeleri hem de kendi bulundukları çevre ile ilgili ve mesleki formasyonları ile alakalı eğitime tabi tutulmaları gerektiğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.

"3 AY BOYUNCA TATİL YAPMAYACAKLAR"
Bunun için öğretmen yeterliliklerini tespit etmeyi planladıklarını kaydeden Dinçer şöyle devam etti:

"Bu bazen yanlışlıkla performans diye tabir ediliyor. Bu yanlış bir kavram. Biz öğretmenlerin performansını tespit etmeyeceğiz. Böyle bir çalışmamız ve çabamız olmayacak. Ama öğretmenin yeterliliğini ve öğretmenin geliştirilmesini esas alacağız. Öğretmenin mevcut başarısını tespit ettikten sonra o alandaki ideal yapıyı göreceğiz aradaki mesafeyi kapatacak bir eğitim programı mutlaka düzenleyeceğiz. Yaz aylarında öğretmenlerimiz üç ay boyunca tatil yapmayacaklar. Eğer saygınlık kazanacaksak bunun da böyle olması gerektiğini onlar da kabullenmeliler."

Öğretmenlerin üç ayın tamamında tatil yapmayacaklarını belirten Dinçer "Belki ihtiyaç duydukları kadar tatil için zaman ayıracağız ama onun dışında yine bütün masraflarına bakanlığımızın katlandığı bir eğitim programı yapacağız. En az bir ay süre ile öğretmenlerimizi eğitime tabii tutacağız. Onun için de hazırlık yapıyoruz" dedi.

Bunu her öğretmeni değişik illere tatil beldelerine taşıyarak yapmayacaklarını ifade eden Dinçer "Herkesi kendi ilinde kendi ilçesinde az önce bahsettiğim gündemle yapacağız" ifadelerini kullandı.

EK DERS ÖDEMESİ
Dinçer öğretmen olmayan tüm alanlarda ek ders ödemesi uygulamasına bir ay sonra son vereceklerini dile getirdi. "Öğretmen olmayan hiç kimse ek ders ücreti almayacak sadece öğretmenlerimiz alacak" diyen Dinçer buna karşılık bakanlığın öğretmen olmayan diğer personelinin de fazla mesai ek ödeme ve makam tazminatı gibi hususlar varsa onları alacağını söyledi.

"Müdürlük sınavı yapacak mısınız?" sorusuna Dinçer "Meslekte yükselme ile alakalı bir sınavdan bahsediliyorsa şu anda öyle bir planımız yok" cevabını verdi. Bundan sonra okul müdürü il ve ilçe müdürü gibi mevkilerin yöneticilerin ek göstergelerini artıran makam sahibi olan bir görev olmaktan çıkacağını dile getiren Dinçer "Ateşten gömlek olacak. Sorumluluk sahibi olmak ve hesap verebilir bir noktada bulunmak şeklinde olacak." dedi.

Öğretmenlerin dönem ortasında hangi gerekçe ile olursa olsun bir başka okula geçmelerinin doğru olmadığını vurgulayan Dinçer "Bu yüzden de bu talepte bulunacak arkadaşlarımızın 3 ay daha sabretmelerini tavsiye ediyorum" dedi.